Národní park Taman National Bali Barat byl založen roku 1941 za účelem ochrany vymírajících bantengů (r. 1917 byl uznán Radou vládců Bali za přírodní park, od r. 1941 uznán jako indonéský národní park). Park, o celkové rozloze 19 000 ha (dalších 580 km2 je chráněná rezervace), leží v západní části severní oblasti ostrova Bali a rozkládá se na 10% celkové plochy Bali. Je převážně hornatý a z větší části jej pokrývá monzunový a mangrovový les. Najdete zde ale také nížinný deštný les, savanu či korálové útesy.

Park obklopuje šest vesnic s obyvateli různé národnosti ( balijské, jávské, badureské a bugiské). Dostupnost a využívání půdy v rámci národního parku je vázána na územní systém, který určuje stupeň povolených činností. Poloostrovní Prapat Agung se svou rozsáhlou sítí stezek, je nejdostupnější částí parku. Mys je odříznutý od zbytku rezervace hlavní silnící SingarajaGilamanuk i lesními porosty u Teluk Terima..

Národní park Taman National Bali Barat

Národní park Taman National Bali Barat

Fauna a flora národního parku Taman National Bali Barat

Národní park Bali Barat vykazuje vysokou biologickou rozmanitost na relativně malém prostoru. V roce 1998 zde bylo zaznamenáno 110 druhů korálů, které patří do 18 rodin, z toho 22 druhů byly houbové korály (na celém světě je celkově 29 druhů houbových korálů!). Na necelých 2ha zde žije také 27 druhů korálů Acropora.
V parku našlo svůj domov na 160 druhů ptáků, z nichž nejznámějsí je špaček balijský (Leucopsar rothschildi), který je také maskotem parku. Najdete zde také bantenga, prase divoké, makaka dlouhoocasého či ratufu uzdičkovou.
Daří se zde 175 druhů rostlin, z nichž 14 je ohrožených. Mezi ně patří například křídlozrnec jávský (Pterospermum javanicum) nebo ketangi (Lagerstroemia speciosa), což je strom vyrůstající do výšky přibližně 20 metrů s nádhernými velkými růžovými nebo fialovými květy.

Prostředí je velmi rozmanité s unikátními ekosystémy, deštným pralesem, suchou savanou, s rozmanitým lesním porostem i ve vyšších polohách, včetně hustých mangrovových lesů a vyhaslých sopek.

Ostrov Menjangan s vulkánem Ijen v pozadí

Ostrov Menjangan s vulkánem Ijen v pozadí

Velmi rozmanitá a vzácnými druhy se pyšnící je zde fauna i flóra. V severní části parku na poloostrově Prapat Agung jsou dlouhé úseky chráněné pláže, pobřežní korálové útesy. V západní části parku se nachází malý pobřežní ostrov Menjangan s nejkrásnějšími korálovými útesy v okolí Bali, velmi oblíbený cíl potápění a šnorchlování.

Jak se do parku dostat

Národní park Bali Barat je snadno dostupný z Gilimanuku, trajektového přístavu, kam se dostanete z Jávy. Můžete také jet autobusem z Denpasaru nebo Singaraji. Z Gilimanuku se minibusem dostanete do Cekiku, což je pouhé tři kilometry daleko. Využít můžete také vstup z Labuhan Lalangu, který je přístupný minibusem z Gilimanuku. Labuhan Lalang leží na hlavní silnici do Singaraji, která protíná park. 

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (2 )
  • 100%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Úžasný park, krásná místa

dne 2015-04-12 06:59:24

Tento park si většina lidí spojuje výhradně s ostrovem Menjangan, přitom park je mnoham rozsáhlejší. Pokud máte rádi přírodu a nevyhledáváte jen TOP turistická místa, pak zde můžete klidně strávit týdny a stále budete mít co objevovat. Potkali jsme zde několik baťůžkářů, kteří zde kempovali a užívali si úplně jiného Bali, než které uvidíte pár hodin cesty východně odsud.
Park je opravdu nádherný, především pro milovníky přírody a divokých zvířat!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Paráda

dne 2015-01-18 17:34:40

Jak jsem zmínila v recenzi ostrova Menjangan, celá tahle oblast má krásné pláže, je zde možné se potápět u krásných a nezničených korálových útesů a v rámci ostrova je možné provozovat několik aktivit. Osobně si ale myslím, že to tady člověka po pár dnech musí docela nudit, protože tady pořádně ani není co kupovat, večer se nedá nic moc dělat a v okolí žádné zajímavosti taky nejsou. Je to opravdu bokem všech hlavních zajímavostí Bali. Stojí to za návštěvu, ale asi ne za moc dlouhou. Nám se tady ale líbilo moc, bylo to jako kdybychom už ani nebyli na Bali :-)Dovolená Národní park Taman National Bali Barat

Láká vás Národní park Taman National Bali Barat? Hledáte-li zájezdy do destinace Národní park Taman National Bali Barat, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Národní park Taman National Bali Barat, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.