Palác skládající se z několika budov, pavilonu, obklopeného vodním příkopem a muzea, který se nachází přímo v centru města Klungkung (Semarapura) přímo u hlavní cesty procházející městem, je pozůstatkem království Klungkung z roku 1700 n.l. Je zajímavý zejména pavilonem, obklopeným vodním příkopem, který vypadá velice hezky a který sloužil jako místo pro ceremoniál broušení zubů (což má za cíl to, aby lidé neměli špičaté špičáky, neboť to připomíná zvířata, což je pro hinduisty nepřijatelné).

Kertha Gosa - vodní pavilon a pavilon spravedlnosti

Kertha Gosa – vodní pavilon a pavilon spravedlnosti

Asi nejvýznamnějším místem je pak budova na severovýchodním rohu areálu, která je známá pro své zvláštní stropní malby.Nádherné stropní malby v paláci města Klungkung zobrazují dobro a zlo, tresty, kterými prochází hříšníci a vypráví i několik bájných příběhů.

Kertha Gosa - nástropní malby

Kertha Gosa – nástropní malby

Zajímavé jsou zejména různé formy trestů za různé přečiny – často dost expresivně vyjádřené malbami, které jsou nezřídka docela brutální. Asi nejdrsnější (když pominu různé čtvrcení, věšení apod.) mi přišel trest pro matku, která odloží své dítě – bude muset kojit nějakou odpornou housenku nebo pijavici nebo co to na tom obrázku bylo. Fuj! 🙂 Malby byly poprvé přemalovány v r. 1920 a následně v r. 1960. První funkce paláce jako budovy Centrálního soudního dvora byla v r. 1945.

Zajímavá je také brána jižně od muzea, ke které se váže legenda o tom, že v době, kdy v tomto paláci spáchali nejvyšší představitelé království Klungkung puputan (ceremoniální sebevraždu) na protest proti okupaci holandskými vojsky, dvěře brány se zabouchly a od té doby se je nikomu nepodařilo otevřít. Celá brána je hezky zdobená a moc hezká. V muzeu pak naleznete několik zajímavých exponátů a také galerii soch a obrazů několika umělců.

Celý areál je poměrně malinký, ale za návštěvu určitě stojí.

Kertha Gosa - zabouchnutá brána

Kertha Gosa – zabouchnutá brána

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (2 )
  • 80%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Zajímavé místo

dne 2015-02-05 04:45:40

Kertha Gosa je zajímavé místo. Tento vodní palác, dá-li se tak nazvat, leží uprostřed města Semarapura u velké rušné křižovatky. Je obklopen vysokou zdí, takže v samotném areálu je i přes rušné silnice okolo poměrně klid.
Areál je zajímavý několika věcmi - vodním příkopem s uprostřed stojícím pavilonem, který sloužil k ceremoniím, dále malým muzeem (nic moc), bránou s prastarými dveřmi a zejména pak pavilonem se zdobenou střechou (malby zevnitř), kde je možné vidět jistou formu dobového zákoníku (zločin a trest) s velice naturalistickými obrázky.
Pokud pojedete kolem, zastavte se, je to hezké místo na chvilkový odpočinek se zajímavou historií. Ale že by bylo vyloženě nutné sem jet extra, to asi zase ne.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezký areál, nádherné malby

dne 2014-12-25 02:31:00

Velice hezký areál Kertha Gosa určitě stojí za krátkou návštěvu a prohlídku, teda pokud budete mít cestu okolo. Zejména místní malby, kvůli kterým tady ostatně většina lidí jede, jsou opravdu zajímavé a nahání strach :-) Místní muzeum nebo výstava nebo co to bylo (hlídači neuměli anglicky, takže nám toho moc neřekli) bylo OK, ale že bychom z něj skákali nadšením to ne.
Ve vedlejší ulici jsme byli na obědě a měli opravdu vynikající rybu, to náš celkový dojem jistě vylepšilo :-)Dovolená Kertha Gosa

Chcete-li vyrazit na dovolenou na Bali a zajímá-li vás přímo destinace Kertha Gosa, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Bali a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Bali je bezva!