Než začnete číst tento článek a zkoumat, co vše San Francisco nabízí, pusťte si písničku od Scotta McKenzie – If You’re Going To San Francisco, lépe vám to dokreslí atmosféru tohoto nádherného a skvělého města 🙂

San Francisco bývá někdy nazýváno nejkrásnějším městem USA. Město pokrývá několik kopců v zálivu San Francisco Bay. Svou členitostí je úplně jiné než ostatní americká města. Jeho rozkvět začal za zlaté horečky, když se stalo vstupní branou do oblasti zlatých polí. San Francisco je vyhledávaným místem turistů. Přes záliv San Francisco Bay vede několik mostů, ale když se řekne San Francisco, vybaví se všem Golden Gate Bridge. Stejně tak si vybavíte místa jako Alcatraz, Čínská čtvrť, Golden Gate Park, Lombard street či Pier 39. Navštivte všechna tato místa a poznáte San Francisco.

Golden Gate Bridge, v pozadi je vidět centrum San Francisca

Golden Gate Bridge, v pozadi je vidět centrum San Francisca

San Fracisco je čtvrtým největším městek Kalifornie. Patří k nejlidnatějším městům ve Spojených státech. Leží v goldengateské úžině v Sanfranciském zálivu, na ploše asi 120 km2. Město je na severozápadě obklopeno Tichým oceánem a na severovýchodě Sanfranciským zálivem. K městu patří i několik ostrovů, jako například Alcatraz a Treasure Island, dále také neobydlené Farralonsklé ostrovy. San Francisco je město rozložené na kopcích. Podle některých jsou pojmenovány i městské části – Pacific Heights, Russian Hill, Portero Hill, Telegraph Hill.

Výskyt původních domorodých obyvatel se datuje již z doby před 10 000 lety.

První Evropan se zde objevil víceméně náhodou, když v roce 1769 tudy plula výprava Gaspara de Portola, byla loď zastavena vodním proudem. Jeden z členů výpravy, José de Ortega spatřil záliv a vstup do něj nazval La Boca del Puertode San Francisco. V roce 1776 zde byla zřízena misie svatého Františka z Assisi a v roce 1835 první španělská osada Yerba Buena. V roce 1846 při americko-mexické válce obsadila území americká armáda.

San Francisco downtown

San Francisco downtown

V časech americké zlaté horečky, okolo roku 1848, se populace města několikanásobně zvýšila. Vznikly zde tisíce finančních center. Než zlatá horečka vypukla, žilo zde asi 500 obyvatel a zátoku navštěvovali občas lovci velryb a zálesáci. Po jejím vypuknutí bylo nejdivočejším městem na světě. Ve své době bylo město největším městem západního pobřeží. Ničivé zemětřesení v roce 1906, spolu s následnými požáry, však velkou část města zničilo. Rychle  bylo znovu postaveno.V průběhu 2. světové války získalo město význam svými loděnicemi. V roce 1989 ho postihlo další zemětřesení, při kterém byly zničeny zejména pozemní komunikace.

Své centrum zde mělo ve své době hnutí Hippies a v té době se město neblaze proslavilo drogami. San Francisco je také městem gayů.  Jeden z důvodů je ten, že gayové nesměli sloužit v armádě a zde byli vyřazováni ze služby v námořnictvu. Pořádá se tu festival Love Parade a funguje hnutí za práva homosexuálů.

Dnes je San Francisco jednou z nejnavštěvovanějších destinací na světě. Zavítat sem přitom není problém – z Evropy se sem dá stále častěji dostat za cca 10 000 Kč/zpáteční let (a nezřídka se objevují chybně naceněné letenky i kolem 6000 Kč/osoba/zpáteční let) a vyřízení víza ESTA do USA také není nic komplikovaného. Vyřídíte si jej buď sami online a nebo pomocí agentury, která vám bude asistovat, pokud si nevěříte (ESTA včetně garance).

Nejznámější atrakce San Francisca

Alcatraz

Alcatraz je jeden z ostrovů San Francisca a  patří k jeho nejzajímavějším atrakcím. Dříve zde byla věznice pro těžké zločince, ta však byla 21.3.1963 oficiálně uzavřena. Ostrov bývá častým turistickým cílem se zajímavou historií.

Alcatraz

Alcatraz

V roce 1850 na ostrově postavili pevnost, jež měla chránit sanfranciský záliv. Žádným nepřítelem však nebyla nidy ohrožována. V roce 1861 se z pevnosti stalo vojenské vězení a od roku  1934 se toto vězení přeměnilo na vězení státní. Uvězněni zde byli i velmi známí zločinci, například Al Capone nebo spoluviník Bonny a Clyda, Floyd Hamilton. Vězni se často pokoušeli o útěky, ale vždy to bylo bez úspěchu.

Vězeňské kóje Alcatrazu Vězeňské kóje Alcatrazu

© Oscity / Shutterstock.com

Dnes je ostrov Alcatraz součástí Golden Gate National Recreation Area. Návštěvníci se mohou seznámit s tvrdými podmínkami vězení, poté co na ostrov zvolí výlet lodí. Výletní lodě Fishermans Wharf odplouvají z přístaviště Pier 41. Můžete zvolit buď denní nebo noční prohlídku. Prohlídka zahrnuje i cestu na ostrov, která trvá zhruba 15 minut. Návštěvu ostrova je vhodné si dopředu zarezervovat.

Chinatown

Chinatown v San Franciscu je jedna z nejpočetnějších čínských komunit na území Spojených států. Leží nedaleko centra města. Většina Číňanů sem přišla v 19. století za prací. Podíleli se na stavbě železnice, ale během zlaté kalifornské horečky mnozí neodolali a stali se zlatokopy. Začátkem sedmdesátých let 19. století se na průmyslové výrobě v San Franciscu podílelo 50% Číňanů. Dnes je chinatown velkou turistickou atrakcí se spoustou obchodů a čínských restaurací.

Chinatown - nejstarší čínská čtvrť v USA Chinatown – nejstarší čínská čtvrť v USA

© Michael Urmann / Shutterstock.com

Návštěva této části města se doporučuje během dne, kdy jsou ulice rušné a obchody otevřené.

Exploratorium

Exploratorium je moderní, ale patří k nejstarším vědeckým muzeím. Vystavené exponáty vtáhnou návštěvníky do děje, když začne hloubat nad vystavenými zajímavými fyzikálními principy, které jsou všude kolem. Muzeum populární formou seznamuje s vědou.

Exploratorium Exploratorium

© National Oceanic and Atmospheric Administration, www.noaanews.noaa.gov

Fisherman’s Wharf

Bývalo to obrovské přístaviště rybářských lodí. Dnes už jen málo rybářů vyplouvá každé ráno na moře. Místo slouží především turistům, kteří zde najdou restaurace s mořskými plody, prodejny se suvenýry a další atrakce. Při prohlídce narazíte na muzeum voskových figurín a lodě z 2. světové války. Naskýtá se odtud pěkný výhled na Alcatraz.

Fisherman’s Wharf Fisherman’s Wharf

© artzenter / Shutterstock.com

Ghirardelli Square

Ghirardelli Square je bývalá čokoládovna, která byla postavena Domingem Ghirardellim, který přišel do San Franacisca během zlaté horečky a rozhodl se, že zbohatne na čokoládě. Továrna zde již nestojí, ale zato tu najdete obchody se suvenýry. Vyhledávanou atrakcí je každoroční srpnový čokoládový festival.

Ghirardelli Square Ghirardelli Square

© f11photo / Shutterstock.com

Při prohlídce narazíte na obrácenou tramvaj, kavárnu Buena Vista Cafe, muzeum ve tvaru lodě, Maritime Museum akvapark.

Golden Gate park

Golden Gate Park se stal největším parkem ve městě. Je zde umístěno několik muzeí: muzeum umění De Young a Cali, Kalifornská akademie věd. Při prohlídce narazíte na japonskou čajovou zahradu, venkovní botanickou zahradu, holandské větrné mlýny, památník obětem AIDS, Shakespearovu zahradu, jezero Stow.

Japonské čajové zahrady v Golden Gate park

Japonské čajové zahrady v Golden Gate park

Golden Gate park byl jedním z míst působení hnutí Hippies.

Lombard Street

Je to ulice známá z filmů, které se v San Franciscu natáčely. Je charakteristická svými zatáčkami v kopci se čtyřicetistupňovým stoupáním.

Lombard Street

Lombard Street

Kromě možnosti pozorovat umění řidičů zde žádné jiné vyžití není. Je to však dominanta San Francisca a stojí zato ji vidět. Je označována jako nejkřivolatější ulice světa.

Lombard street - nejklikatější silnice v San Franciscu

Lombard street – nejklikatější silnice v San Franciscu

Most Golden Gate

Most Golden Gate je nejznámější stavbou v San Franciscu. Byl postaven ve třicátých letech 20. století přes úžinu Golden Gate. Nejdříve pouze pro pěší, později i pro automobily. V době jeho postavení byl nedelším visutým mostem na světě. Dlouhý je přes 2,7 kilometru. Pro auta je přístupný denně 24 hodin, pro pěší pouze ve dne.

Na mostě Golden Gate

Na mostě Golden Gate

Most je vyhledávaným místem sebevrahů. Nejsou zde nainstalovány žádné zábrany.

U.S.S. Pampanito

U.S.S. Pampanito je ponorka amerického námořnictva z 2. světové války. Nabízí návštěvníkům poznání života námořníků, prohlídku velitelské místnosti, kabiny pro posádku a torpedovou místnost. Stojí u mola 39.

U.S.S. Pampanito najdete na Pier 39 U.S.S. Pampanito najdete na Pier 39

© CO Leong / Shutterstock.com

Transamerica pyramid

Nejvyšší mrakodrap ve městě. Budova je vysoká 260 metrů a je v ní 48 pater, 18 výtahů, z nichž dva vedou až do špičky pyramidy. Špičku pyramidy pokryvají hliníkové desky.

Transamerica pyramid vévodí panoramatu finanční čtvrti San Francisca

Transamerica pyramid vévodí panoramatu finanční čtvrti San Francisca

Coit tower

Nabízí krásný výhled na město. Věž nechala postavit výstřední milionářka Lilie Hitchcock Coit. Uvnitř jsou vystaveny malby radikálního mexického malíře Diaga Rivery.

Coit Tower nabízí nejkrásnější výhled na San Francisco downtown

Coit Tower nabízí nejkrásnější výhled na San Francisco downtown

Před věží stojí památník, věnovaný Kryštofu Kolumbovi.

Cable car

Tramvaje, které si poradí s kopcovitým terénem ve městě, se nazývají cable car. V provozu jsou od roku 1874. Je to technický unikát, který slouží především jako atrakce pro turisty. V současnosti jsou v provozu tři linky. Princip pohybu tramvaje spočívá v tom, že v podzemí je umístěno ocelové lano, pohybující se rychlostí 15 km/hod.

Cable car v San Franciscu

Cable car v San Franciscu

Řidič tramvaje se na lano připojí štěrbinou ve voze a při zastavování se zase odpojí. Lana se sbíhají ve strojovně. Strojovna současně slouží jako muzeum.

San Francisco a gayové

San  Francisco je centrem této čtyřprocentní menšiny. Mnoho domů i celé městské čtvrti jsou vyzdobeny duhovou vlajkou gayů. Symbolem homosexuální komunity je čtvrť Castro.

Pride Parade v San Franciscu Pride Parade v San Franciscu

© Kobby Dagan / Shutterstock.com

San Francisco je obecně považováno za jedno ze světově nejpřátelštějších měst vůči komunitě gayů a leseb, kteří zde vytváří nemalé komunity a přispívají k příjemné atmosféře města.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.8 hvězdy
    4.8 / 5 (5 )
  • 96%
  • (5)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Stojí za návštěvu

dne 2015-03-15 02:33:03

Skvělé město, stojí za návštěvu. Určitě si zajděte do Fishermans Wharf a samozřejmě nesmíte vynechat Alcatraz. Optimální je jet na prohlídku města autobusem s průvodcem, ušetří vám to spoustu chůze a dozvíte se hromadu zajímavostí. Co vás zaujme si pak můžete projít sami extra. Na projížďce městem aspoň dostanete o městu komplexní představu a zorientujete se. Možností se tady dobře najíst je spousta, ubytování taky - od levných hostelů až po drahé luxusní hotely.



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Miluju Frisco :-)

dne 2015-02-24 00:42:49

Ikdyž je Frisco docela drahé (hlavně u turistických zajímavostí ceny jdou raketově nahoru, stačí popojít pár bloků a je to lepší) a místní hromadná doprava je přeplněná (a taky docela drahá), úžasně přátelská atmosféra města to vše s přehledem přebíjí.

Frisco jsem si zamilovala a rozhodně se sem chci podívat znova, protože toho nabízí opravdu hodně. Od zajímavých turistických atrakcí, přes skvělé nákupy, možnosti výletů do okolí (na lodi, autobusem, na kolech či samozřejmě autem), řadu dobrých restaurací a krásných útulných kaváren a barů a tak dále.

Jestli můžu doporučit, zarezervujte si výlet na Alcatraz přes internet, protože na místě lístky bývají vyprodány i na několik dní dopředu tak abyste neostrouhali.

Návštěvu SF doporučuji každému cestovateli a turistovi, protože je to jedno z nejzajímavějších míst západního pobřeží USA.



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Město mnoha tváří

dne 2015-02-01 13:18:59

San Francisco je bez pochyby jedno z nejzajímavějších a nejatraktivnějších měst celých Spojených států. Budete tady potřebovat pořádné boty, protože se tady docela nachodíte (nejen co do vzdálenosti, ale i nahoru a dolů, protože je postaveno na několika kopcích, které jsou dost prudké).

Možností co tady dělat, je nepřeberné množství. Od koupání na skvělých pláží přes utrácení v kasínech, nakupování, návštěvu světoznámých míst jako ostrov Alcatraz, most Golden Gate nebo třeba i cestování místními zubačkami.

Nevyděste se, když tady uvidíte hodně bezdomovců a nebo nějakou skupinu lidí v opravdu extrémně extravagantním oblečení - tohle k San Franciscu patří, protože tohle město je všem otevřené. Proto bylo ostatně centrem hnutí hippies a na tu dobu tady i dnes najdete spoustu reminiscencí.

Tohle město nabídne něco každému - ať jste turista, baťůžkář, dobrodruh, milovník filmů, americké historie, rád(a) nakupujete, chcete se opalovat na plážích Tichého oceánu a nebo si chcete zavzpomínat na staré dobré časy - to vše vám San Francisco umí splnit.



Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Úžasné město plné historie a pedevším kultury

dne 2014-11-27 08:07:13

San Francisco je úžasné! První den bylo celé v mlze, která byla docela studená, takže tady bylo vcelku chladno, což nás překvapilo, ale pak mlha zmizla, svítilo slunce a bylo to prostě super!

Město nabízí hromadu historie a především kultury, vůbec by mi nevadilo v takovém městě žít. Je docela velké a je v podstatě nemožné jej celé projít pěšky (možná hlavní atrakce, ale jinak těžko), takže počítejte s tím, že využijete i místní MHD. Díky bohu! Jet tady tramvají je zážitek :)

Nejvíc se nám líbila plavba na ostrov Alcatraz a nebo pronájem kol a jízda ke Golden Gate Bridge - bezva zážitky!

Celkově opravdu úžasné město, kde můžete být měsíc a budete mít pořád co dělat, protože se tady stále něco děje - výstavy, přehlídky, festivaly... ach jo, hned bych jel zpátky, těch 5 dní, které jsme tady byli, bylo hrozně málo!



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

San Francisco

dne 2014-10-21 07:54:51

San Francisco je paradni. Byli jsme tady dvakrát a urcite se sem ještě vratime, protože se nam tady opravdu libi. Město ma velmi uvolněnou přátelskou atmosféru. Lide tady jsou velice vstricni, otevreni. To jsem nikde zatím nezazil, snad jen v nekterych ctvrtich Parize nebo Berlina, ale tady mi prijde, ze takove je cele město. Pritom lezi v lehce pruderni a zaprdene Americe :)

Muzete si vybrat, co budete který den delat. Doporucuju zajit do turistického centra a zeptat se, co se ve meste deje, protože tady se deje porad něco. Hlavne milovnici kultury se tady budou citit jako v nebi, protože kulturních akci je tady prehrsel. Samozrejme nutnosti je navsteva Alcatrazu, Golden Gate a jizda v cable car. To je zaklad, bez kterého nesmite odjet. Projdete se taky po Embarcadero smerem na namesti Ghiardelli, zajdete si do ctvrti Castro, která je podle me nejhezci z celého města. Nakupujte. Jezte. Bavte se s lidmi. Budete San Franciscem nadseni stejne jako ja.

Paradni město!



Dovolená San Francisco

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace San Francisco? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které San Francisco nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do USA, nebudete litovat!