Česká republika je zařazena v bezvízovém programu USA (Visa Waiver Program – VWP). Občané  ČR mohou tedy do USA cestovat buď bez víza, nebo jako dříve s platným vízem.

Bezvízový styk s USA

Bezvízovy styk je možný pouze na krátkodobé cesty do 90 dnů pobytu (turistika nebo za  obchodem). Na studijní, pracovní nebo výměnné pobyty i nadále platí vízový režim.

ESTA

Při cestování bez víza musí každý (i děti) vyplnit registrační formulář ESTA a mít vlastní pas se strojově čitelnými údaji (ePas).

Provedení registrace ESTA se doporučuje minimálně 70 hodin před nastoupením cesty. Tuto registraci je nutno provést na webové stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1, ale lze využít třeba i tento formulář ESTA se zárukou vrácení peněz.  Výsledkem registrace je vystavení předběžného souhlasu s cestou, které platí dva roky. Pokud tedy budete během dvou let do USA cestovat vícekrát, stačí vám mít ESTU vyřízenu jen jednou. Pokud je registrace systémem odmítnuta, je nutné požádat o vízum na velvyslanectví, nebo konzulárním úřadě USA.

Pozor, obdržení souhlasu s cestou do USA systémem ESTA nedává záruku, že budete na území státu vpuštěni. O tom rozhoduje vždy imigrační úředník.

Za registraci ESTA zaplatíte poplatek 14 USD platební kartou, v průběhu registrace. Pokud vám bude žádost zamítnuta, dostanete 10 USD zpět, za zamítnutou žádost tak zaplatíte jen 4 USD.

Žádost ESTA je velice jednoduchou a rychlou záležitostí, kdy stačí odpovědět na pár dotazů (v češtině), uvést své iniciály a další informace, které budou vyžadovány.

Nejčastějším dotazem, se kterým se na nás obracíte, je to, co uvést do místa pobytu v USA, pokud např. cestujete po mnoha místech a nebo ještě nemáte ubytování zařízeno (či budete spát ve stanech atp.). Jednoduše řečeno – vyplňte tam cokoli. Ideální je vyplnit tam první místo, kam se chystáte (např. přiletíte do Los Angeles, tak tam napište Los Angeles) a nebo tam uveďte širší itinerář vaší cesty (např. New York – Washington – Niagara Falls – Boston – New York). Zbytečně se tím netrapte. Budete-li však ubytováni v konkrétním hotelu, uveďte jej tam včetně adresy.

Obecně platí, že žádost ESTA je v drtivé většině případů schválena bez problémů, a to během několika málo minut (do hodiny). Pokud jste však již v USA byli a např. jste přetáhli povolenou délku pobytu, budete mít nejspíše dost velký problém a budete se muset obrátit na velvyslanectví USA v Praze.

Vízum do USA

Vízum vyřizuje americké velvyslanectví v Praze. Vyřízení si naplánujte v dostatečném předstihu před cestou, jejíž účel musíte řádně zdůvodnit. K tomu je nutná předem dohodnutá osobní návštěva, kterou si můžete dohodnout na www.usembassy.cz.

Poplatek za podání žádosti o vízum typu B-2 činí v současné době 160 USD. Vízum má platnost 10 let. K tomu je pochopitelně vhodné pořídit si rovnou i nový cestovní pas s dobou platnosti 10 let pro případ, že byste do USA cestovali během oněch 10 let znova.

Při žádosti o turistické vízum není nutné Pozvání k turistické cestě ověřené americkým notářem (Notary Public), ale jeho předložení je užitečné především u osob bez pracovního poměru (i studentů), čerstvých absolventů škol a důchodců.

Vstup na území USA, imigrační pohovor

Při vízovém styku je nutné imigrační kontrole na amerických hraničních přechodech předložit vyplněnou imigrační kartu I-94 a vyplněnou deklaraci 6059B.

Při bezvízovém styku se imigrační karta I-94 nevyplňuje.

Formuláře obdrží cestující již na palubě letadla, nebo přímo na hraničním přechodu. Vyplňují se anglicky. Nepravdivé nebo nesprávné odpovědi ve formuláři může způsobit zamítnutí vstupu na území USA.

Celní deklarace

Celní deklarace

Udělení víza neznamená automatické povolení vstupu. Na vstup na území USA nemá cestující právní nárok. Konečné rozhodnutí vystaví imigrační úředník po pohovoru, během něhož má občan ČR právo kdykoliv se spojit s velvyslanectvím nebo konzulátem ČR. Pokud imigrační úředník vstup na území USA v rámci bezvízového styku zamítne, neexituje možnost odvolání a cestující je vrácen tam, odkud přiletěl. Když je vstup na vízum na území USA zamítnut,  musí se cestující vrátit zpět do ČR nejbližším spojem. Možná i z toho důvodu se může řadě cestovatelům a turistům hodit ESTA visa s asistencí 24 hodin denně pro případ nečekaných komplikací.

Každý cestující se musí při vstupu do USA podrobit digitálnímu vyfotografování a sejmutí otisků všech prstů na rukou.

Maximální doba pobytu pro držitele turistického víza B-2 je 6 měsíců. Pobyt je možno prodloužit maximálně o dalších 6 měsíců, pokud prokazatelně doloží nepředvídatelné okolnosti, které mu v odjezdu brání (např. hospitalizace) a současně prokáže, že má na další pobyt dostatečné finanční prostředky.

Obecně se lidé často ptají, zda se mají imigračního úředníka obávat, zda pohovor zvládnou, pokud neumí anglicky atp. Jednoduchá odpověď je – nebojte se, není čeho. Do USA každý den přilétají tisíce lidí, kteří anglicky neumí ani slovo a imigrační úředníci to ví. Nebudou vás nijak trápit, naznačí vám, co po vás chtějí a vy to jednoduše uděláte (ukáže vám třeba, že máte pravou ruku přiložit na skener pro sejmutí otisků prstů, tak to uděláte). Pokud do USA cestujete jako rodina nebo pár, klidně jděte k imigračnímu úředníkovi najednou. Může pomoci mít na papíru v angličtině vytištěno, že neumíte bohužel ani slovo anglicky, ale uvádíte pro zjednodušení kam cestujete, za jakým účelem, na jak dlouho, kde budete bydlet, kdy letíte zpátky domů atp. Úředník to sice má v počítači, ale pokud neumíte anglicky, je to troška pomoci. A když se u toho na úředníka hezky usmějete, uvidíte, že nebude žádný problém, jsou to přecijen taky jen lidi 🙂

Připravte se ale na to, že imigrační při vstupu do USA může zabrat opravdu hodně času, zvlášť na velkých letištích a zvlášť, pokud zrovna přiletí více letadel. Např. v New Yorku na letišti JFK jsme stáli v řadě přes 2 hodiny. Na Havajských ostrovech to byla naopak rychlovka. Ale opravdu záleží na momentální situaci na letišti. Nicméně neplánujte si hned po příletu nějaký program, nechte si tam dostatečný časový prostor právě na imigrační, protože se může protáhnout a zkomplikovat vám plány.

Rizika při překročení povolené doby pobytu v USA a ilegální zaměstnání v USA

Při opuštění území USA musíte odevzdat formulář o povolené době pobytu na území USA (karta I-94 W) imigračním úředníkům. Tímto je evidována délka pobytu. Jestliže kartu neodevzdáte, nemusíte být při další návštěvě USA do země vpuštěni, protože nebude existovat doklad o tom, že při předchozí návštěvě byl váš pobyt ukončen včas. Současně bude zrušeno vízum.

Celní informace pro USA, co lze do USA dovážet a co ne

Do USA je přísně zakázáno dovážet většinu druhů potravin a zemědělských výrobků. Opravdu nemá smysl, abyste vašim známým v USA vozili řízky 🙂

Dovážet lze pečivo, tvrdé a uzené sýry, ale ne tvaroh. Konzervované ovoce můžete dovést v originálních obalech. Dále můžete dovézt neplněné cukrovinky , rýži, praženou kávu, rýži, čaj, sušené koření. Vše, co dovážíte je nutné zapsat v celní deklaraci (modrobílá kartička). Doporučujeme toho do USA vozit opravdu co nejméně, nakoupíte tam vše co potřebujete, a to levně. Nemá tedy smysl s sebou tyto věci vozit a komplikovat si vyplňování celní deklarace.

Je zakázán dovoz narkotik. Předepsané léky pro osobní spotřebu jsou povoleny.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v USA

Klikněte pro zobrazení nabídky USA: zájezdy nebo USA: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou do USA!