Yosemitský národní park byl zřízen roku 1890. Jeho velikost nebyla vždy taková jaká je v současnosti, kdy zaujímá plochu 3029 km2. Rostou zde jedny z největších stromů na světě – sekvojovce obrovské. Jeden z těchto stromů – Grizzly Giant najdete na jihu parku v Mariposa Grove.

Právě národní park Yosemite dlouhá léta skrýval světoznámý fenomén, který se objevoval na řadě fotografií z USA. Zde totiž vyrostl známý strom Wawona Tree, který má uprostřed kmene vytesaný tunel, kterým projede i osobní automobil. Byl vytesán v roce 1881. Vlivem nepříznivé zimy v roce 1969 však tento strom v únoru toho roku padl.

Tunnel View (vlevo skála El Capitan) v národním parku Yosemite

Tunnel View (vlevo skála El Capitan) v národním parku Yosemite

Najdete zde vodopády, kaskády, žulové útvary.

Yosemitský národní park je jedním z nejnavštěvovanějších parků v USA s roční návštěvou asi 4 miliony návštěvníků.  Téměř 95% plochy parku tvoří netknutá příroda. Je zde vyznačeno asi 1350 kilometrů stezek pro pěší turisty, ale i 315 km bezprašných a 108 km prašných silnic.

Yosemite Falls, Národní park Yosemite

Yosemite Falls, Národní park Yosemite

Zajímavosti národního parku Yosemite

Yosemitský národní park, založený v roce 1890, se rozkládá v Karolíně v horách Sierry Nevady a zaujímá plochu 3029 km2. V roce 1984 byl zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Roční návštěva, téměř 4 miliony návštěvníků, se většinou zaměří na prohlídku Yosemitského údolí podél řeky Merced. Zde se nachází také největší atrakce parku:

 • Horní (vysoký 425 m) a dolní (vysoký 97 m) Yosemitský vodopád, který v létě vysychá,
 • série 205 metrů vysokých kaskád,
 • Ribbon Fals vysoký 792 m,
 • Bridalveil Fall – nejznámější yosemitský vodopád,
 • Wapama Falls v Hercu Hetchy Halley,
 • nejvyšší žulová, horolezci oblíbená skála  na světě El Capitan vysoká 1095 m,
 • další žulová skála Half Dome vysoká 900 m a Sentinel Dome vysoký 1450 m,
 • vodopády Vernal

V parku najdeme množství krátkodobých vodopádů.

Yosemitské údolí, NP Yosemite

Yosemitské údolí, NP Yosemite

Nadmořská výška v parku se pohybuje mezi 600-4000 m a je zde pět hlavních vegetačních pásem. Nejvyšším bodem v národním parku je Mount Lyell – 3999 m.

Parkem se rozkládají tři nevelké háje velmi starých sekvojovců obrovských. Tyto stromy jsou nejvyšší a nejdéle žijící tostliny. V Mariposa Grove stojí 200 stromů, v Toulemno Grove 25 stromů a v Merced Grove 20 stromů. Dále zde byl zjištěn výskyt 160 druhů vzácných rostlin.

Výhled z Glacier Pointu (je vidět skála Half Dome), národní park Yosemite

Výhled z Glacier Pointu (je vidět skála Half Dome), národní park Yosemite

Národním parkem protékají řeky Tuolumne a Merced, je zde  asi 3200 vodních ploch jezer a jezírek větších než 100 m2, dvě přehrady a několik mokřadů.

Zvláštností yosemitského údolí je jeho vytvarování do písmene U, což vzniklo v dávné minulosti při posunu ledovce dolů.

Vernal Fall, Yosemitský národní park

Vernal Fall, Yosemitský národní park

Většina přírodních útvarů v parku je ze žuly.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 4.8 hvězdy
  4.8 / 5 (5 )
 • 96%
 • (5)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Yosemitský národní park

dne 2015-04-29 04:41:14

Yosemitský národní park je úžasné místo. Vše je tady nádherné. Vodopády jsou ale tím nejlepším, co park nabízí a vřele doporučuju nespokojit se jen s pohledem na ně a nebo cestou k nim, ale rovněž jděte i nad ně, cesta tam zabere 90 minut, zpět to zvládnete skoro o polovinu rychleji a stojí to za to. Výhledy jsou odsud přitom něco nádherného, můžeme závidět ptákům, že se tak nadřeme, abychom viděli to, co oni vidí zcela běžně!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherný národní park

dne 2014-12-30 19:35:57

Přírodní krásy národního parku Yosemite jsou nepopiratelné. Doporučuji sem jet aspoň na dva dny, protože park toho nabízí skutečně moc a pokud ho jen nechcete proletět autem, za jeden den se to prostě stihnout nedá.

V samotném údolí doporučuji zaparkovat a jít pěšky a nebo vzít místní vláček, který se vyhne místy nepříjemné dopravě a zácpám, které tady vznikají a nejsou nic moc příjemného. Řidiči často zastaví uprostřed silnice a koukají na vodopády nebo výhledy a tím zablokují dopravu. Není to pak nic moc, takže raději jeďte vláčkem a nebo šlapejte pěšky.

Jestli mohu doporučit dvě snadno dostupná místa, tak to bude rozhodně Glacier Point. To je místo, kam se dá dostat dvěma způsoby - buď sem dojedete pohodlně autem za asi 45 minut z Tunnel View a nebo můžete jít pěšky. Pěšky je to procházka dlouhá asi 4 míle v jednom směru, ale do dost prudkého kopce s převýšením asi 600 metrů!!! Takže pozor, není to žádná procházka!

Pokud pojedete autem, těsně před Glacier Pointem je malá odbočka, kde jsou taky krásné výhledy ale je tady mnohem méně lidí. Uvidíte odsud Yosemitské vodopády, je vidět El Capitan, Half Dome a pár dalších vodopádů. Je to opravdová krása!

Strašně krásné jsou i obrovské sekvoje v Mariposa Grove. Už když sem přijedete, tak přímo z parkoviště uvidíte opravdu obrovské stromy. Jenže ty jsou tak možná poloviční proto těm, které uvidíte v samotném lese sekvojí!!!! Jeto naprosto neskutečné místo, neskutečné výtvory přírody, které jsou obrovské, že si člověk vedle nich připadá jako mravenec. Dá se tady porcházet po mnoha stezkách, využijte toho a načerpejte v tomhle neskuteném lese trošku energie.

Určitě doporučuju si z internetu stáhnout mapu parku a nebo si ji vzít ve visitors centru. Bez ní je orientace mnohem složitější a mohli byste minout některé významné místa.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krasny park s sirokymi moznosti vyletu a aktivit

dne 2014-10-20 06:38:06

Tento narodni park je vystavni skrini amerických národních parku a je to jedno z mist, které při ceste do USA musite videt stuj co stuj. Nabízí totiž sirokou skalu přírodních kras a také ruznch aktivit, které sem jezdi provádět lide z celého světa. My tady potkali narody ze všech kontinentu a byla to tady neuveritelna smesice lidi všech barev a vyznani.

Mezi nejoblibenejsi aktivity tady patri projizdeni a pozorovani autem, pak samozrejme trekovani, jezdeni na kolech, prochazky, lezeni po skalach a tak dále.

Orientace v parku je docela snadna, ale urcite se bude hodit bezplatna mapka, kterou dostanete ve visitors centru, kam si urcite zajdete a vyptejte se, kam zajet, kam ne i s ohledem na rocni obdobi a aktualni počasí. Dal by se zde s prehledem prozit tyden a porad byste měli co delat a kam chodit. Uz jen tech ruznych treku je tady nepocitane, nektere jsou narocne, jiné jsou oznacovany jako snadne a nektere dokonce jako bezbarierove (například chodnik vedouci k vyhlídce na Glacier Point je tak oznacen, ale nevim nevim vzhledem k jeho svahu, jestli by se sem vozickari dostali bez potizi).

Nejvíce se nam libilo panorama parku, ktere je videt z vyhlidky nazvane Glacier Point. Sem vyjedete autem za nejakych 30 minut zesilnice c. 41 a budete zarucene radi, ze jste tak ucinili, protože z parkoviste staci ujit je, Half Dome a radu vodopadku.

Tento park si proste nenechte ujit, byla by to velka skoda i proto, ze je takovy kousek od hlavnich mest zapadu USA.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Yosemity

dne 2014-10-20 02:02:38

Yosemity jsme navštívili v létě, jeli jsme sem na dva dny a moc se nám tady líbilo! Podle mě by tady člověk potřeboval víc než týden, aby měl šanci projít aspoň ty nejzajímavější místa a treky, protože park je opravdu rozsáhlý.
Je tady prostě velké množství přírodních krás jako vysoké skály, stromy, jezera, řeky a vodopády.
V parku jsme bohužel na poslední chvíli nesehnali ubytování, zjevně je nutné jej rezervovat dost dopředu,proto jsme se ubytovali asi hodinu cesty od parku v Grove Land, kde se dá i stanovat. Je to příjemné místo, sice cestováním člověk zabije trošku času, ale zase ubytování jídlo a tak vyjde levněji.
Co nás docela překvapilo bylo to, že právě jídlo je v parku lehce nedostatkové zboží. Jsou tady nějaké malé obchůdky, ale nic extra. Stejně tak i doprava uvnitř parku není řešena nějak hromadně, pokud nepočítám místní shuttle, který ale jezdí jen mezi pár místy.
Proto si s sebou sbalte oběd a svačinu a hlavně si ji dobře zabalte do obalu proti medvědům - v Yosemitech jich je dost a dost a opravdu se s nimi nechcete potkat tváří v tvář!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejkrásnější místo, kde jsem kdy byla

dne 2014-10-19 05:31:53

S manželem jsme v Kalifornii strávili 14 dní a z toho jsme měli 3 dny vyhrazeny na Yosemite National Park. No, skoro jsme se dostali k tomu, že změníme plány a strávíme tady více času, protože tohle místo je naprosto výjimečné a výjimečně krásné. Ale nakonec jsme se rozhodli plány neměnit a raději jsme si slíbili, že se tady někdy vrátíme. Tenhle park je tím nejkrásnějším místem, které jsme kdy navštívili a představuje to nejlepší, co nám příroda může nabídnout. Prostě paráda :-)

Dám vám radu, kterou nám dali kamarádi - až sem pojedete, zajeďte jako první na Glacier Point už na cestě do Yosemite NP. Díky tomu si ušetříte dost času a nebude vám pak chybět v nejlepší části dne = pozdním odpoledne, kdy jsou skvělé světelné podmínky pro focení.

O Yosemite NP můžete přečíst stohy knih, vidět hromadu fotek a třeba i dokumenty v televizi, ale nic vás nepřipraví na to, kdy tohle místo uvidíte naživo. Skutečně krásný kus světa a američané mohou být rádi, že je zrovna u nich.Dovolená Národní park Yosemite

Chcete-li vyrazit na dovolenou do USA a zajímá-li vás přímo destinace Národní park Yosemite, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do USA a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v USA je bezva!