Národní park Arches se rozprostírá poblíž řeky Colorado, u města Moab na jihovýchodě státu Utah. Je to místo s největším počtem skalních oblouků na světě. Obdivovat můžete víc než 2000 těchto přírodních útvarů. Park se dá prohlédnout přímo z auta a nemusíte ani vystoupit.

Národní park Arches leží nedaleko města Moab ve státě Utah a rozkládá se na ploše 291 km2. leží poblíž národního parku Canyonlands. Území parku bylo vyhlášeno v roce 1929 a na národní park přeměněno v roce 1971. Park je jedinečný výskytem obrovského množství skalních oblouků a oken, které se začaly vytvářet v době před 300 milony let při ústupu oceánu. Eroze rozšiřovala trhliny v pískovci a začaly vznikat pískovcové sloupy, věže, stěny a také charakteristické oblouky, které se povětrnostními vlivy  dále opracovávaly a vznikla skalní okna obrovských rozměrů. Oblouků a oken je tu více jak 2000, tolik jich není nikde na světě.

Národní park Arches - oblast The Windows

Národní park Arches – oblast The Windows

Zajímavosti národního parku Arches

Mezi těmito útvary zpozorujete opravdové velikány. Úplně na severu parku uvidíte 91 metrů dlouhý a asi nejdelší přírodní most na světě Landscape Arch. Další z útvarů Delicate Arch je dokonce symbolem na poznávací značce státu Utah.

K velmi navštěvovaným částem národního parku patří oblast Windows (se známým operačním systémem Windows ale nemá opravdu nic společného 🙂 ). Krátká stezka vás provede okolo obrovských skalních oken Double Arch a Terret Arch.

Delicate Arch v národním parku Arches - nejdelší přírodní oblouk na světě

Delicate Arch v národním parku Arches – nejdelší přírodní oblouk na světě

Ve vzdálenějších pahorcích na Klondike Bluffs je vytvořen oblouk Tower Arch, ke kterému se nedostanete jinak než terénním vozem. Při cestě k tomuto oblouku projedete okolo tří skalisek Three Gossips – Tři klevetnice, které stojí před mohutným masivem Courhouse Tower. Cestou dále projedete okolo Balanced Rock, kuželovitého masivu s balvanem naraženým na špičce. Když přijedete až do oblasti The Windows Section, budete v místě s největším počtem oblouků v parku.

K největší atrakci národního parku – Delicate Arch – vede krátká, ale strmá stezka.

Delicate arch v NP Arches

Delicate arch v NP Arches

V severním cípu národního parku leží Devils Garden – Ďáblova zahrada. V krásném prostředí Ďáblovy zahrady najdete mezi skalami kemp.

Prohlídku celého parku můžete absolvovat v autě a vůbec z něj nevystoupit. Uskutečníte ji asi za dvě hodiny, ale připravíte se tak o ty nejkrásnější zážitky. Ty bez chození pěšky mít nebudete, tak šup z auta! 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Musíte vidět!

dne 2015-04-01 14:05:31

Arches (tedy oblouky) jsou národním parkem v Utahu, pár hodin cesty jižně od Salt Lake city ve vyprahlé krajině, která je v podstatě pouštní oblastí. Slunce tady pálí po celý rok a je nutné s tím počítat. Přesto je toto nehostinné místo naprosto nádherné! Tenhle park si rozhodně nenechte ujít, byla by to velká škoda. My jej projeli skrz naskrz, zastavili na všech vyhlídkách a fotili a fotili a fotili. Bylo co! Nedělali jsme tady žádné pěší výlety, na to nebyl čas a ani chuť, ale pro někoho, kdo rád chodí pěšky to tady musí být úplný ráj.

Některé skalní formace jsou tady úplně neuvěřitelné, jako z jiného světa. U některých člověk žasne, jak vůbec vznikly, u jiných zase jak je možné, že drží pohromadě a nezřítí se vlastní vahou k zemi. Místy to tady úplně popírá gravitaci. Asi mimozemštani :-)

Spousta lidí vám možná bude tvrdit, že bez toho, abyste tady nachodili kilometry po svých pořádně jednotlivé arches neuvidíte - je to nesmysl a nenechte se odradit. Uvidíte jich dost, nebudete sice stát hned pod nimi, ale uvidíte je v pohodě. My s nimi máme spoustu krásných fotek, tak vím o čem mluvím.

Z národního parku Arches jsme odjížděli nadšení. Okouzlení. Smutní, že tady nemůžeme strávit více času.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásný národní park Arches, kde je opravdu vedro

dne 2015-01-05 08:03:25

Do národního parku Arches jsme dojeli během letních prázdnin, kdy tady bylo fakt šílené vedro. Původně jsme chtěli jen parkem projet, ale nedalo nám to a chtěli jsme se podívat blíž, tak jsme se rozhodli jít na jednu kratší procházku. No ačkoli to byl jen asi kilometr a půl, tak to bylo do kopce a v té výhni to bylo opravdu náročné. Rozhodně náročnější než jsme čekali. Minimálně spotřeba vody letěla do nebe, tak s tím počítejte až tady budete a mějte opravdu hodně vody a taky se pořádně namažte opalovákem, protože slunce tady pálí neuvěřitelně hodně.
Přesto je park Arches opravdu neskutečné místo a přála bych si, aby tady bylo tak o 15 stupňů méně, pak by to tady muselo být bezva i na procházky a vzhledem k tomu, jak krásná je tady krajina, tak by to muselo stát za to. Určitě se tady vyplatí jít ten dlouhý trek, který vás zavede až k samotnému velkému oblouku, my jej viděli jen z dálky, což je škoda, ale na druhou stranu vím, že na ten dlouhý trek bychom v tom horku neměli, to si nedokážu představit.
Ráda bych se sem někdy vrátila a ještě si to prošla, ale je mi jasné, že se sem už asi nedostanu.
Krásné místo!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Žhavá nádhera

dne 2014-11-25 05:25:51

Arches je park v Utahu, v oblasti plné pouští. Park nabízí velké množství neuvěřitelných geologických formací, které můžete obdivovat jak z dálky (což je nejběžnější, protože většina turistů tady vyleze z auta, na vyhlídce udělá pár fotek a jede dál) tak i z blízka, ale to se k nim musíte vydat pěšky. Jenže tady je opravdu poušť (ne ta africká s dunami, ale i tak extrémně horká a suchá), takže se tady člověk dost zapotí. Je to vidět i na tom, že už u visitors centra jsou k dispozici pítka s možností doplnit vodu a i místní rangeři vybízejí turisty k tomu, aby si vodu doplnili a měli jí opravdu velké množství, protože tady ji využijete. Já moc velkou spotřebu vody obvykle nemám (přítel ano, ten pije jako duha), ale tady jsme teda jeli ve velkém.

Pokud tady budete chtít jít pěšky k některému z Archů, dejte si pozor na to, že vzdálenosti tady strašně zkresluje horko. Z jinak pohodové vzdálenosti ideální na procházku to tady je náročný trek na pražícím slunci vyprahlou krajinou. Vůbec nechápu, jak to tady první osadníci zvládli projít pěšky. Z toho důvodu doporučuji sem jet buď brzo ráno a nebo později odpoledne, kdy slunce už není tak ostré a teplota trošku klesá.

Zajeďte si k Windows na západ slunce, uvidíte celkem 5 oblouků a je to tady opravdu velká nádhera!Dovolená Národní park Arches

Zaujal vás náš článek o destinaci Národní park Arches v USA? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Národní park Arches nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v USA je skvělá volba!