Národní park Canyonlands je nesmírná pustina v samém středu Coloradské plošiny. Je zde mnoho barevných kaňonů, stolových hor, kopců, kamenných hřbetů, oblouků a špičatých věží. Uprostřed oblasti jsou dva velké kaňony, kterými protékají řeky Green River a Colorado River.  Kaňony rozdělují oblast na tři části. Na severu je to Island in the Sky, na západě  The Maze a na jihovýchodě The needles.

Národní park Canyonlands leží v jižním Utahu. V roce 1964 byla tato oblast o rozloze 1365 km2 vyhlášena národním parkem. Je to vyprahlá země. Můžeme zde spatřit skalní města se štíhlými věžemi, skalní hradby, klenuté oblouky a okna, stolové hory či vysoké a štíhlé stometrové věže. Nikde jinde není tolik kaňonů všech velikostí. Je jich několik set. Vytváří složitá bludiště a jejich stěny podávají svědectví o tří stovkách milionů let své geologické historie.

Národní park Canyonlands

Národní park Canyonlands

V dávných dobách byla oblast osídlena indiánským kmenem Anasazi. Mnohem později, až v devatenáctém století, začali toto území využívat bílí osadníci jako pastviny pro svůj dobytek.

Ukrývali se zde i známí banditi Butch Cassidy a Sundance Kid. Místo skýtalo ideální skrýš.

Národní park Canyonlands dělí řeky Colorado River a Green River na tři části –  The Needles, Island In the Sky, Maze.

Zajímavá místa národního parku Canyonlands

Island In the Sky

Island In the Sky (Ostrov na nebi) je nejdostupnější částí parku. Poskytuje úchvatné pohledy na kaňonem protékající řeky z vybudovaných zastávek a výhledů na zpevněné silnici.

Island In the Sky v NP Canyonlands

Island In the Sky v NP Canyonlands

Jsou zde zavedena přísná pravidla pro kempování:

 • tábořit se může jen na vyznačených místech
 • v kempu mohou být nanejvýš dvě vozidla a 10 osob
 • maximální délka pobytu je 7 po sobě následujících nocí
 • noční klid 22.00 – 06.00
 • domácí zvířata musí být po celou dobu na vodítku
 • je zakázáno shromažďování dřeva na vaření a grilování
 • řádně uhasit všechny ohně
 • generátory mohu být použity v době 8.00 – 10.00 a 16.00-20.00

Maze

Maze (Bludiště) indiány nazývaná „Země stojících skal“. Je to jedno z nejodlehlejších a nejméně přístupných území USA. Tato směsice kaňonů je opravdovým bludištěm. Je tu množství skalních věží, stěn, vrcholků a stolových hor. Také pojmenování hor je zvláštní: Land of Standing Rocks – Země stojících skal, Ernies Country – Erniova země, The Doll House – Panenčin dům,  Fins – Ploutve. Návštěvníci sem chodí nalézt samotu a ticho.

The Doll House v oblasti Maze národního parku Canyonlands

The Doll House v oblasti Maze národního parku Canyonlands

Na několika místech zde roste tráva a zakrslé keře, ale většinou povrch pokrývá jen písek a holé kameny. Ve skalních prasklinách a roklinách rostou mechy a lišejníky. Nejčastěji tu narazíte na ještěrky, pavouky a hmyz.

The Needles

The Needles (Jehly) je krajina skalních věží a oken, oblouků, kaňonů, koryt a výmolů. I zde jsou zajímavě pojmenovány přírodní výtvory: Devils Kitchen – Ďáblova kuchyně,  Angel Arch – Andělská brána,  Elephant Hill – Sloní kopec, Catepillar Arch – Housenkový oblouk, Paul Bunyans Potty – Nočníček Paula Bunyanse. Dominantou jsou vlastní Needles – červenobíle pruhované skalní věže. U pramenu dvou potoků roste americký topol.

Oblast The Needles v národním parku Canyonlands

Oblast The Needles v národním parku Canyonlands

V celém tomto území kdysi žili indiáni kmene Anasazi, lovili jeleny a divoké ovce, pěstovali kukuřici, tykve a fazole, sbírali semena, plody a kořínky. Lidé tohoto kmene a této kultury postavili před tím, než je opustili,  indiánské vesnice (puebla) v Národním parku Mesa Verde a v Chaco Canyon v Novém Mexiku.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 5 hvězdy
  5 / 5 (2 )
 • 100%
 • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejhezčí park v Utahu s nádhernou White Rim Road

dne 2015-03-28 21:29:12

Dle mnohých je Canyonlands nejlepší národní park v Utahu se všemi jeho nádhernými vyhlídkami, spoustou stezek na procházky i na delší treky, na kterých úplně utečete z civilizace a budete jen vy a tahle nekonečná krajina s mnoha zajímavými skalními formacemi.

Moc jsme si tady užívali klid a to, že v parku nebylo moc lidí. Moc se nám líbila krátká procházka k Mesa Arch a taky vyhlídka na Buck Canyon. Krásná byla i vyhlídka na Green River Canyon a samozřejmě známy Grand View.

Manžela naprosto bavilo řízení na White Rim Road s tolika vyhlídkami a luxusními výhledy! Jen okruh parkem jsme jeli asi 3 hodiny a užívali si každou minutu tady a narovinu řeknu, že kdybychom mohli, budeme tady jezdit třeba tři dny - tak moc se nám tady líbilo!

Tipy na závěr: vemte si s sebou dostatek jídla a pití, v parku se nedalo nic koupit! Opalovací krém, sluneční klobouk nebo slunečník a taky sluneční brýle (pozor na zmetky od vietnamců - v horku by se mohly roztopit a zapéct se do kůže, jednou jsem to už viděla a vypadalo to hrozně), které se hodí hlavně řidiči.Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Canyonlands!

dne 2014-11-20 12:01:02

Řeky Colorado a Green River rozdělují národní park Canyonlands na několik částí, které nejsou vzájemně jednoduše přístupné, tak s tím počítejte a cestu sem si plánujte i s ohledem na to, co v tomhle parku chcete vidět. My navštívili Island in the Sky a pak jehly - Needles, které jsou trošku víc vzdálené (o to méně lidí tady bylo, ne snad že by v parku byly davy, to vůbec ne, ale pro mne je i 10 lidí dav).

Canyonlands je v každém případě nádherný park s dokonalými výhledy, které člověku evokují pocit, že je tam, že je na tom známém divokém západě a už jen vyhlíží nějaké stádo bizonů a nebo skupinu indiánů :o) Scenérie jsou tady prostě úchvatné a nezapomenutelné. Většina lidí na cestě do této části států jede spíše do NP Arches, my prozkoumali oba a oba se nám moc líbily, každý je trošku jiný. Canyonlands se nám možná líbil o něco víc, protože tady bylo méně lidí a větší klid (už jen vjezd do Arches byl šílený - fronta aut čekající na vjezd, v Canyonlands nic takového, pohoda).Dovolená Národní park Canyonlands

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Národní park Canyonlands a nebo další spoustu zájezdů do USA. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Národní park Canyonlands a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!