Oficiální názevTurecká republikaTürkiye Cumhuriyeti
PolohaMalá Asie
Rozloha783 562 km2 pevnina
13 930 km2 vodních ploch
Nejvyšší pohoří/horaArarat – 5165 mErciyas Dagi 3916 m
Důležitá vodstvaČást Eufratu a TigriduJezero Tuz Gölü
Počet obyvatel74 724 269
Hlavní městoAnkara – 4 890 893 obyvatel
Státní zřízeníParlamentní republika
Správní členění67 provincií
Obyvatelstvo60,8 milionů
Hustota obyvatelprůměrná hustota obyvatelstva 95,4/km2
Důležité etnické skupiny
  • Turci 80 %
  • Kurdové 17 %
  • ostatní 3 % (Arméni, Arabové, Řekové, Albánci, Gruzíni, Lazové, Čerkesové, Židé a další).
Jazyky
  • turečtina
  • kurdština se používá v běžném neoficiálním styku zejména na jihovýchodě Turecka
  • Znalost ostatních světových jazyků, především němčiny a angličtiny, je mezi obyvatelstvem nízká, znalost angličtiny, příp. francouzštiny, je omezena na vzdělanější vrstvy a významná turistická střediska, němčina na bývalé „gastarbeitery“.
Náboženství
  • 99,7% obyvatelstva jsou muslimové (většina sunnité, menšina alevité)
  • 0,3% ostatní (ortodoxního, gregoriánského, židovského, katolického a protestantského vyznání).
  • Řecký ortodoxní i arménský patriarchát sídlí v Istanbulu.
Vzdělání (procento analfabetů)18%
HSP na 1 obyvatele2120,- USD
Měnaturecká lira (TRY) = 100 kurusi
1 TRY = 13,56 Kč
Elektrický proudStřídavý proud 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou shodné jako v ČR.
Časový posun+ 2 hodiny
Mapa Turecka

Mapa Turecka

Délka hranic Turecka se sousedními státy:

  • Arménie – 268 kilometrů
  • Ázerbajdžán – 9 kilometrů
  • Bulharsko – 240 kilometrů
  • Gruzie – 252 kilometry
  • Řecko – 206 kilometrů
  • Írán – 499 kilometrů
  • Irák – 352 kilometry
  • Sýrie – 822 kilometry
  • Pobřeží – 7 200 kilometrů

Základní normy chování v Turecku

Turecko je země dvou tváří – jedna odráží západní kulturu a druhá je zahalena burkou. Od pradávna jsou Turci mostem mezi evropským a islámským světem. Mostem, jehož nezapomenutelný kolorit přitahuje množství turistů. Turecko láká svými plážemi a množstvím ostrovů v Egejském moři.

Ve velkých městech v západní a jižní části Turecka (Istanbul, Izmir, Ankara, Bursa, Adana, Mersin) se společenská pravidla a vztahy mezi lidmi velmi blíží evropským zvyklostem. Ve východních oblastech mezi lidmi existují velké společenské rozdíly. Vztah k ženám se liší podle přístupu muže k islámu. Moderní Turci sice formálně vyznávají muslimské náboženství, ale v praktickém životě vyznávají spíše sekulární evropský způsob života a ženy jsou pro ně rovnocenné. Pravověrní muslimové dodržují zásady koránu a prosazují podřízenost ženy.

Při pobytu v Turecku a v běžném styku s místními obyvateli stačí dodržovat normy chování podle evropských zvyklostí. Doporučuje se ale nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu a respektovat velkou úctu, která je v Turecké republice spojována se státními symboly – například státní vlajka a obrazy a sochy zakladatele Turecké republiky Mustafy Kemala Atatürka.

Mustafa Kemal Ataturk, první president Turecka, 1930

Mustafa Kemal Ataturk, první president Turecka, 1930

Oslovení je v zásadě formální – „pane“, „paní“, používání křestních jmen je velmi časté, protože příjmení zavedl až Atatürk a tradice oslovování křestním jménem stále zůstává.

Při setkání s Turky je třeba vzít v úvahu, že interpersonální vzdálenosti v Turecku jsou menší než v Evropě. U bankomatu a ve frontách se lepí jeden druhému na záda. Známí (i muži) se při setkání líbají a mají ve zvyku se navzájem dotýkat. Není výjimkou potkat na ulici dva muže, kteří jsou do sebe zavěšeni. Na rozdíl od některých jiných muslimských zemí nejsou prodavači dotěrní a zbytečně neobtěžují. Při setkání s obchodním partnerem je běžné podání ruky. To se týká i žen, u nichž je však třeba počkat, jestli ruku podají první.

Turecko je islámská země

Turecká republika je islámskou zemí. Procento osob ortodoxně dodržujících náboženské zásady, například abstinence, půst v době ramadánu, je vyšší než v Evropě. Náboženství ovlivňuje i jídelníček a stolování. Vepřové maso a pokrmy z něj v Turecku lze nalézt zřídka a v omezené míře. Jsou, s vynaložením nemalého úsilí, k nalezení v lokalitách s vyšší koncentrací cizinců – lokálně Istanbul, Ankara, turistická centra na pobřeží. V poslední době objevíte některé druhy uzenin z vepřového masa v síti obchodů Migros.

Bezpečnost v Turecku

Podobně jako v jiných částech světa i v Turecku existuje hrozba teroristických útoků. Je dlouhodobě aktuální zejména v souvislosti s napětím mezi vládou či tureckými organizacemi a PKK (zakázaná kurdská organizace). V minulosti útočila PKK nejen proti tureckým státním institucím, ale i proti turistickým cílům, za účelem poškození turecké ekonomiky. Přestože k takovým útokům v poslední době nedošlo, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje důsledně respektovat doporučení tureckých bezpečnostních orgánů a sledovat aktuální bezpečnostní situaci v zemi. A to zejména při cestách do Istanbulu, do východních a jihovýchodních oblastí Turecka, oblasti jezera Van a hory Ararat a jejich okolí.

Cesty do oblastí bezprostředně sousedících s Irákem (provincie Hakkari, Sirnak a Siirt) Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje.

Obecně se doporučuje dbát zvýšené opatrnosti při pobytu v místech s vyšší koncentrací osob, zejména na turisticky frekventovaných místech. V případě nenadálé situace respektujte pokyny místních úřadů. Před cestou do oblasti východního a jihovýchodního Turecka je třeba pečlivě zvážit specifika a zvýšená rizika. Doporučujeme, aby občané ČR, pokud se do této části země rozhodnou cestovat, o své cestě předem informovali zastupitelský úřad Ankara, nebo generální konzulát Istanbul. Vyhýbejte se cestování v noci. Při projíždění kontrolních stanovišť armády nebo četnictva se chovejte klidně a ukázněně a respektujte pokyny místních orgánů. Některé silnice mohou být uzavřeny armádou. Dále se nedoporučuje vyhovět žádostem místních obyvatel o vyvezení různých balíčků, filmů, dopisů atd. Pokud by takováto zásilka byla u turisty nalezena a měla jakoukoliv souvislost s teroristickými organizacemi, hrozí poměrně vysoký trest.

V ostatních částech Turecka nejsou problémy s osobní bezpečností. Mimo turistická letoviska a velká města je třeba počítat s možností, že samotná žena vzbudí pozornost. Pokud se mimo tyto oblasti, zejména na venkově, prochází sama (nebo v doprovodu jiné ženy) po ulici, nelze vyloučit případné obtěžování.

Přepadení jsou v Turecku méně častá než v západních zemích. Drobná kriminalita (krádeže osobních věcí z hotelových pokojů, vykrádání aut, podvody) se v hlavních turistických oblastech může vyskytnout. Byly zaznamenány i případy znásilnění. Rozhodně tedy nelze doporučit nocování pod širým nebem nebo ponechávání osobních věcí na nestřežených místech.

Fotografovaní je v Turecku zakázáno ve vojenských objektech, letištích, nádražích a ve většině mešit. V některých památkách je vybírán za fotografování poplatek. Nikdy nefotografujte osoby, aniž byste je předem požádali o svolení.

Zvyklosti a obyčeje

Na návštěvě

Turecko je velmi pohostinná a tolerantní země. Přesto je třeba nepodceňovat kulturní odlišnosti islámu. Zejména respektujte velkou úctu, která v Turecku patří islámu, státu a státním symbolům včetně zakladatele státu Mustafy Kemala Atatürka. Citlivým tématem je také kurdská otázka. Na návštěvě by bylo velkou urážkou nezout si boty. Nabízené jídlo se sluší řádně vychválit.

Turecké lázně (hammam)

Jsou v každém městě a oddělené zvlášť pro muže a pro ženy. Obtočeni pruhy tenkého plátna „pestemal” vstoupíte do potící místnosti připomínající saunu a poté řádně rozehřáti se opláchnete v umyvadlech v ústřední místnosti „hararet”.

Turecké lázně hammam

Turecké lázně hammam

Zde budete položeni na zahřáté kameny „gobek tasi”, namydleni a namasírováni hrubou rukavicí „kese”. Při následujícím odpočinku si můžete dopřát ještě olejovou masáž a na závěr šálek čaje.

Cestování autobusem

Nepovažuje se za vhodné, aby vedle sebe seděli v autobuse muž a žena, kteří se navzájem neznají. Pokud vás řidič „přesadí” na jiné místo, nebraňte se.

Toalety – „tuvalet”

S výjimkou nejznámějších archeologických lokalit, muzeí a lepších hotelů a restaurací se jedná o toalety tureckého typu, tedy díru v zemi, doplněnou šlapkami. Toaletní papír je třeba mít vlastní a po použití se vyhazuje do koše.

Turecký záchod  – tuvalet

Turecký záchod – tuvalet

Veřejné toalety bývají u mešit zdarma. Pánské toalety jsou označeny „baylar”, dámské „bayanlar”. „Kde tu jsou toalety” = Tuvaletler nerede?

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Turecku

Klikněte pro zobrazení nabídky Turecko: zájezdy nebo Turecko: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou do Turecka!