Vstupní formality
Od 11.8.2011 nepotřebují občané České republiky pro vstup do Thajska víza, pokud jedou do země za turistickými účely a doba pobytu nepřekročí 30 dnů. Pokud ke vstupu na území Thajska využijete pozemní dopravu, je délka pobytu zkrácena na pouhých 15 dnů.
Pro vstup do země potřebují občané České republiky cestovní pas, který bude platný ještě minimálně 6 měsíců po vstupu do Thajska. Dále je nutné prokázat dostatečné finanční prostředky, což je 10 000 THB/osobu nebo 20 000 THB/rodinu (osobně jsme se s kontrolou ale nesetkali).
Povolenou dobu pobytu je možno prodloužit pouze ve výjimečných případech, jako je hospitalizace nebo jiné závažné důvody. Nejjednodušší je vycestovat za hranice a hned se zase vrátit.
Pokud do Thajska cestujete častěji, počítejte s tím, že součet všech pobytů v 6 kalendářních měsících nesmí přesáhnout 90 dní.
Po příjezdu do Thajska Vám imigrační úředník do pasu vyznačí dobu povoleného pobytu, tu si raději vždy překontrolujte. Při překročení této doby Vám totiž hrozí pokuta ve výši 500 THB za každý den (minimální pokuta je při tom 1 000 THB a maximální pokuta činí 20 000 THB). Při dlouhodobém překročení doby pobytu, zvlášť pokud nemáte zpáteční letenku, hrozí kromě pokuty také umístění do detenčního centra a vyhoštění ze země na vlastní náklady.
V případě, že cestujete do Thajska za jinými než turistickými účely nebo za turistikou, ale Váš pobyt překročí 30 dnů, je nutné požádat o vízum. V žádném případě není možno získat thajské vízum do cestovního pasu typu „blesk“, také zde platí, že doba platnosti pasu musí být minimálně ještě 6 měsíců po Vašem vstupu do Thajska.
Veškeré informace Vám budou sděleny na Velvyslanectví Thajského království v Praze a na Ministerstvu zahraničních věcí Thajského království.
Očkovací průkaz se při vstupu do Thajska vyžaduje pouze v případě, že přijíždíte z oblastí s výskytem infekčních nemocí, jako je např. žlutá zimnice, apod.
V případě ztráty cestovního dokladu v Thajsku, tuto skutečnost neprodleně nahlaste na nejbližším policejním oddělení a požádejte také o sepsání protokolu, který budete potřebovat pro imigrační úřad, při sepisování žádosti o zapsání povolení k pobytu do náhradního cestovního dokladu, který Vám vystaví na zastupitelském úřadě České republiky.
V Thajsku platí přihlašovací povinnost, kterou však obvykle vyřizují ubytovatelé. V opačném případě je potřeba se do 24 hodin po vstupu do Thajska přihlásit na imigračním úřadu podle místa pobytu nebo na místním policejním oddělení.
Celní předpisy
Bez cla můžete do Thajska dovážet věci osobní potřeby v přiměřeném množství. Zákaz naopak platí na dovoz nebo vývoz narkotik, výbušnin (včetně petard) a také obscénních materiálů a publikací.
Omezení platí pro zboží jako jsou střelné zbraně a střelivo (povolení vydává Policie Department), komunikační zařízení a příruční krátkovlnné vysílačky s přijímačem (povolení musí vydat Post and Telegraph Department), rostliny, včetně jejich částí (Agriculture Technical Department), zvířata (Livestock Department), kosmetické výrobky (Public Health Ministry), vodní živočichy (Fishery Department).
Povolení je nutné žádat také u vývozu zboží jako jsou starožitnosti, napodobeniny Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženské předměnty (povolení vydává Fine Arts Department, příslušné povolení většinou zajistí již prodejci), divoká a domácí zvířata (Frostry Department nebo Livestock Department).
V případě, že by jste zboží, které podléhá clu nebo na jeho vývoz či dovoz potřebujete povolení, vyváželi bez platných dokumentů či proclení, hrozí Vám zabavení zboží a pokuta až čtyřnásobně vyšší než je hodnota zboží a cla.
Bez omezení můžete vyvážet a dovážet cizí měny. Pouze při vývozu Thajské měny platí omezení na výši 50 000 THB, v případě že cestujete dále do některé ze zemí sousedících s Thajskem, je povolená výše vývozu 500 000 THB.
Šeky a směnky, které si do Thajska přivezete je potřeba v bance vyměnit nejpozději do 15 dnů po příjezdu do země.
Doporučení turistům, bezpečnost
Thajsko je relativně bezpečnou zemí. Výjimku tvoří jih Thajska, kde opakovaně dochází k teroristickým útokům separatistů, z tohoto důvodu se nedoporučuje cestovat do převážně muslimských oblastí, kterými jsou např. Yala, Pattani a Narathiwat. Rizikové jsou také pohraniční oblasti.
Vyhýbejte se také jakýmkoliv demonstracím, ať už v Bangkoku či mimo něj.
Důrazné varování platí pro držení a užívání veškerých drog – tresty v Thajsku jsou opravdu vysoké, včetně doživotí nebo trestu smrti. I za pouhou jednu cigaretu marihuany hrozí několikaměsíční vězení.
Naprosto nepřípustné je jakkoliv urážet či znevažovat krále a jeho rodinu. Totéž platí také pro zpodobeniny Buddhy. Jakékoliv problémy, včetně těch s policií se snažte řešit dohodou, vlídně, nekřičte a nebuďte arogantní.
Nekupujte cokoliv drahého, pokud si nejste jistí, že zboží má deklarovanou hodnotu, prokázat prodávajícímu podvod je pak pro cizince téměř nemožné.
I přes to, že Thajsko usiluje o potlačení prostituce, je zde stále rozvinutá „sexuální turistika“ a tudíž i velký výskyt HIV a jiných pohlavně přenosných nemocí, dodržujte tedy zásady bezpečného sexu a to jak v provozovnách, tak i s osobami mimo ně.
Fotografování
Zákaz fotografování a natáčení platí zejména pro letiště a vojenské objekty, tento zákaz je potřeba opravdu respektovat. Zakázáno je fotografování také v některých chrámech a palácích, na tento fakt Vás upozorní piktogramy. V případě, že zákaz nebudete respektovat, hrozí Vám zabavení fotoaparátu či videokamery.
Na mnoha místech je dovoleno fotografovat za poplatek, vždy bez blesku a stativu.
Při fotografování si nikdy nesedejte ani nestoupejte či jinak neznevažujte vyobrazení Buddhy. Obecně platí, že focení se se sochou Budhy není vhodné.
V případě, že se budete chtít fotografovat s místními obyvateli, požádejte je napřed o svolení a počítejte také s tím, že budou očekávat odměnu přibližně 5-10 THB.