Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky, jejíž vrchol zůstává trvale pokryt sněhem. Skládá se ze tří sopečných kuželů: Kibo, Mawenzi a Shira. Kiba je nejmladší a zároveň nejvyšší, dosahuje výšky 5 895 m. Mawenzi má 5149 m a je nejstarší a Shira je nejmenší, má pouhých 3 962 m.

Kilimandžáro leží jen 320 kilometrů od rovníku, blízko hranice s Keňou. Název hory ve svahilštině znamená „lesknoucí se hora“. Hora se opravdu jakoby leskne. Způsobuje to, že úpatí je v tropech, ale vrchol má polární klima. Celý masiv je 100 km dlouhý a 75 km široký. V krajině je osamocený, takže působí mohutným dojmem.

Národní park Kilimandžáro (Kilimanjaro)

Národní park Kilimandžáro (Kilimanjaro)

Je součástí Národního parku Kilimandžáro, založeného v roce 1973. Národní park byl vyhlášen památkou přírodního dědictví UNESCO.

První zmínku o Kilimandžáru můžeme najít ve spisech alexandrijského zeměpisce a astronoma Ptolemaia i v záznamech čínských obchodníků asi ze 14. století. První Evropan, který spatřil Kilimandžáro, byl pravděpodobně křesťanský misionář Johann Rebmann v roce 1848. První Evropan, který vystoupil na vrchol byl v říjnu roku 1889 německý profesor geologie Hans Meyer.

Co nabízí národní park Kilimandžáro (Kilimanjaro)

Hora má vlastní mezoklima a několik vegetačních stupňů. Podnebí je rozmanité, jsou zde rovníkové i arktické podmínky. Úbočí hned nad savanou jsou odlesněná a slouží zemědělství. Zhruba od výšky 2000 metrů žije nejvíc živočichů. Ve výšce 3500 metrů rostou hlavně vřesy a mechovníky. Pod hranicí sněhu a ledu je alpská flora.

Vrchol Kilimandžára = vrchol Afriky Vrchol Kilimandžára = vrchol Afriky

© K_Boonnitrod / Shutterstock.com

Stav divoké zvěře se v posledních několika letech dramaticky snížil. Na svazích hory bývala stáda zeber, pakoní, gazel, buvolů, impal. Dnes zde uvidíme jen několik lesoňů a buvolů, ve stepi pár gazel, ojediněle uvidíme lva nebo leoparda.

Každý, kdo navštíví Tanzanii, by měl Kilimandžáro alespoň vidět zblízka, pokud na horu nechce přímo vystoupit. Když zaplatíte, tak se s průvodcem a povolením dostanete na vrchol bez horolezeckých pomůcek.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 10 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Splnění životního snu a absolutní nádhera!

dne 2015-03-23 03:18:55

Výšlap na Kilimanjaro pro mě byl snem už dávno předtím, než jsem se do Tanzánie skutečně dostal. Kdysi jsem ještě jako děcko vidět dokument v televizi se záběry z Afriky, kde během několika dní bylo možné vidět spousty zvířat a pak se vyškrábat nad to všechno a z prostředí ledovců a sněhu pozorovat tu krásu pod sebou a dokonce zakřivení planety Země.

Jakmile jsme se s přítelkyní domluvili, že poletíme do Tanzánie na safari, bylo mi jasné, že prostě musím vylézt na Kilimanjaro :-) Ještě před odletem jsme se domluvili s jednou společností, která v Tanzánii tyto treky provozuje na podmínkách a dojednali si 6 denní výšlap po trase s názvem Machame, která je asi nejčastěji volenou. Není moc dlouhá a nabízí krásné výhledy a průchod velmi zajímavou krajinou. Tras je tady více, některé delší (vhodnější pro lepší aklimatizaci), ale kvůli omezené možnosti dovolené (nemohli jsme jet na dva týdny), jsme zvolili 6 denní trek, abychom měli čas ještě i na safari.

Byl nám zaslán seznam věcí, které na výšlap budeme potřebovat, takže jsme dokoupili vybavení, které jsme neměli a nebo bylo trošku jeté a začali se těšit.

Upřímně, v ČR a v okolí máme docela dost nachozeno, ale protože jsme věděli, že výšlap na Kili asi nebude úplně procházka růžovým sadem, tak jsme ještě trošku trénovali. Nakonec jsme to zvládli v pohodě, ale lhal bych, kdybych řekl, že bychom to dali v pohodě i bez nosičů. Ti byli opravdu hodně důležití, protože jsme měli menší zátěž a lépe si tak přivykali na nižší hladinu kyslíku, která je opravdu hodně znát. Někteří lidé ve skupině měli dýchací potíže. Díky nosičům to bylo prostě jednodušší. Jsou to borci, kteří mají i několik set výstupů!

Celý trek jsme si neuvěřitelně užili. Procházeli jsme několika ekosystémy, takže každý den nás čekalo něco trošku jiného. Průvodci byli hrozně fajn a milí, učili nás swahilská slovíčka a vysvětlovali jaké vidíme květiny a zvířata (ptáky, brouky). Bylo to opravdu zajímavé!

Co mě hodně překvapilo bylo jídlo. Ve skupině s námi šel i kuchař, který se staral o to, abychom měli každý den nějakou dobrotu. Asi byste nečekali, že v horských podmínkách na plynovém vařiči budeme jíst několikachodová menu, jejichž chuť a kvalita mnohonásobně převyšuje to, co jsem schopen doma uvařit v naší hyper super kuchyni :-)) Neskutečné a hrozně chutné jídlo!

Hlavně díky lidem, kteří nám výšlap organizovali (průvodce, nosiči a kuchař) bylo vše opravdu skvělé a celý výšlap byl prostě životní zážitek! Když pak nahoře jdete kolem ledovců a když se nakonec dostanete na vrchol a rozhlédnete se po té kráse okolo sebe, tak garantuji, že pokud nejste bez srdce, tak budete mít slzy v očích. Já měl. Hodně. Splnil jsem si totiž životní sen!

Tenhle trek není pro každého, ale na druhou stranu - pokud aspoň trošku chodíte po horách a chcete, tak můžete trošku potrénovat a zvládnete to. A i když ne, tak to prostě bude zážitek, protože spaní ve stanech v jednotlivých táborech po cestě a ta prima parta lidí tady, je prostě super. Takže ikdyž nakonec nevylezete až nahoru, tak budete mít spoustu zážitků z téhle úžasné hory v úžasné africe!Dovolená Národní park Kilimandžáro (Kilimanjaro)

Dovolená Národní park Kilimandžáro (Kilimanjaro) je dobrou volbou pro každého, koho láká Tanzánie. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Národní park Kilimandžáro (Kilimanjaro) a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!