Pro všechny, kteří mají rádi oslavy Nového roku, nabízí Srí Lanka příležitost slavit dle srílanských tradic místo ledna v dubnu. Sinhálský a tamilský Nový rok se totiž slaví pravidelně 14. dubna, letos však došlo k výjimce, neboť díky přestupnému roku připadly oslavy již na 13. dubna. Přesný příchod Nového roku se každoročně liší. Jeho začátek vypočítává astrolog podle postavení planet Slunce, Země a Měsíce. Na Srí Lance se slaví ročně přes 120 svátků, ale Nový Rok je ten nejvýznamnější a nejvíce oslavovaný. Připomíná naše Vánoce, kdy si lidé dávají dárky, navštěvují se a hodují.

Stejně jako u nás, začínají obyvatelé Srí Lanky přípravy na Nový rok úklidem. Úklid svých příbytků provádí nejen uvnitř, ale také venku, kdy například natírají fasády a snaží se, aby jejich dům vypadal co nejlépe. Obchody jsou stejně jako u nás přeplněné, jelikož všichni nakupují dárky pro své blízké. Většinou se obdarovávají novým oblečením, protože dle tradice by se měl Nový rok přivítat v něčem novém. Velkou tržbu nehlásí pouze textilní odvětví, ale také obchody s potravinami, které jsou pár dní před Novým rokem doslova vyprodané. Vzhledem k tomu, že se jedná také o „svátky jídla“, každá rodina si připravuje velké zásoby, neboť každá rodina očekává návštěvy svých blízkých a přátel.

Všudypřítomná výzdoba během oslav

Všudypřítomná výzdoba během oslav

Na novoročním stole nesmí chybět tradiční cukroví a jídlo. Cukroví se vyrábí většinou z kokosové nebo rýžové mouky, kokosového mléka, kokosu samotného a cukru. Vzhledem k tomu, že Srílančani doma nemívají trouby, vše smaží právě na kokosovém oleji. Jako sváteční a první jídlo v nově příchozím roce se podává mléčná rýže, kterou lze dochutit na sladký či slaný způsob. Místní ale volí spíše slaný způsob doprovázený řádným množstvím chilli.

Úchvátná Srí Lanka dovolená skýtá poznání i relax. Naplánujte si svou dovolenou na Srí Lance včas.

Když jsou všechny přípravy hotové, oslavy mohou začít. Hlavní slovo má astrolog, který vypočítá přesný čas celých oslav. Celý ostrov tak mimořádně dodržuje stejný a přesný čas, což v tomto koutu světa není zcela běžné. Obyvatelé Srí Lanky jsou totiž známí tím, že si na přesném čase nijak zvlášť nepotrpí.

Hudebník v průvodu na Srí Lance

Hudebník v průvodu na Srí Lance

A jak to celé vlastně probíhá? V každé domácnosti se sejde celá rodina, aby všichni členové společně uvítali Nový rok. Ten letošní začal ve středu 13. dubna 2016 v 19:48 hodin a byl doprovázen jako každý rok zvukovým doprovodem dělobuchů. Vzhledem k tomu, že na Srí Lance žijí věřící lidé, souvisí tyto svátky také s náboženstvím. Čas, kdy by se měli místní dostavit do chrámů k modlitbě, odevzdali obětiny a popřáli si do nového roku, připadl na středu od 13:24 do čtvrtka do 2:12 hodin. Příprava prvního jídla v novém roce směla být započata ve 20:06 hodin a tento okamžik byl opět vítán mohutnými dělobuchy. Prvním jídlem, které se při této příležitosti vaří, je symbolicky mléko v terakotové nádobě, které musí přetéci přes okraj, aby se rodiny v následujícím roce drželo zdraví, štěstí, pohoda a prosperita. Pokud je to možné, vaří se mléko na skutečném ohni z palmových listů. První jídlo se za doprovodu mohutných dělobuchů smělo začít konzumovat ve 20:54, což znamenalo, že se od 13. hodiny odpolední se nesmělo jíst. Pro Evropany je další nezvyklou tradicí také aplikace kokosového oleje do vlasů. Ta byla vypočítána na sobotu 16. dubna 2016 v 10:41 hodin dopoledne.

Originální zájezdy Srí Lanka od specialistů z CK Go2 nejen na srílanský Nový rok.

Tradiční srílanské masky démonů

Tradiční srílanské masky démonů

Vzhledem k tomu, že je Nový rok státní svátek, nechodí se do práce a Srílančani mají volno, až do určeného data astrologem, letos to bylo do 18. dubna v 6:25 hodin ráno. Tento den je důležitý zvláště pro obchodníky, protože věří, že pokud prodají něco právě v tento den, bude jejich obchod vzkvétat po celý rok. Není ale žádnou zvláštností, když někteří do práce nejdou ještě několik následujících dní. Bývá problém sehnat základní potraviny jako například chléb, protože obchody bývají často zavřené. Stejně tak je to i s veřejnou dopravou, kdy autobusy jezdí omezeně. Srílančani si rádi užívají, proto oslavu Nového roku přetahují ještě o pár dní déle. V tomto čase se věnují aktivitám na novoročních „festivalech“, které probíhají téměř v každé vesnici či městečku. Připomíná to trochu náš Den dětí. Konají se soutěže pro děti i dospělé. Velmi oblíbenou zábavou je přetahování se lanem, skákání v pytli, soutěž v rychlosti pití limonády atd.

Nový rok je nejdůležitějším a nejpopulárnějším svátkem ostrova Srí Lanka. Budete-li mít příležitost, stojí zato se tam vydat a nechat se unést atmosférou zdejších oslav.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Srí Lance

Chcete-li koupit dovolenou na Srí Lanku, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Srí Lanku a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Srí Lance je bezva!