Poloha Ostrov v souostroví Saronských ostrovů
Hlavní město Spetses
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

V minulosti byl ostrov znám pod jménem Pithoussa. Později byl přejmenován na Petses a z tohoto názvu se vyvinul dnešní Spetses. Ostrov byl osídlen přibližně ve 2. tisíciletí před naším letopočtem, avšak nikdy nehrál žádnou významnou roli. Nějakou dobu zde pobýval anglický spisovatel John Fowles, jehož román The Magus z roku 1966 se stal v šedesátých letech 20. století kultovním dílem pro tehdejší mladou generaci. Fowles proměnil ve svém románu Spetses na fiktivní ostrov Phraxos. Děj románu byl umístěn do Anaryos College, jež stojí na okraji města Spetses, kde spisovatel po několik let vyučoval. V knize zmiňuje i místní hotel Possidonion.

Ostrov zbohatl během 18. a 19. století především díky stavbě lodí a námořnímu obchodu. Na svou námořnickou tradici jsou obyvatelé ostrova patřičně pyšní.

Hrdě se hlásí ke své proslulé rodačce Laskarině Boubulina, která žila v letech 1771 – 1825. Boubulina byla námořní admirálkou, která během války za nezávislost ve 20. letech 18.století bojovala proti Turkům. Přestože měla vysokou vojenskou hodnost, nikdy nepřestala nosit tradiční ostrovní oděv – živůtek a čepec. Takto je také zvěčněna v podobě sochy v přístavu.

Rakev s ostatky Boubuliny je vystavena v Muzeu Chatzi-Giannis Mexis. V muzeu se nacházejí rovněž předměty, jež přibližují historii ostrova. Sbírky jsou nejvíce zaměřeny na období války za nezávislost.

Rodný dům Laskariny Boubuliny stojí nedaleko přístavu a slouží jako muzeum k uctění památky této významné ženy. Dodnes zde bydlí potomci rodiny.

Na ostrov Spetses se můžete vydat lodí. Z Pirea trvá plavba přibližně dvě a půl hodiny, z Ermioni hodinu a z Porto Heli dvacet minut.

Po ostrově se dá pohybovat pěšky, na kole nebo na pronajaté motorce. Po dlouhou dobu tu platil zákaz vjezdu pro automobily, v současnosti mají místní obyvatelé možnost dopravovat se po ostrově i automobilem.

Díky absenci motorových vozidel patří Spetses k nejpříjemnějším ostrovům.