Poloha Jónské souostroví
Rozloha 96 km2
Nejvyšší pohoří/hora Néritos. Různé zdroje uvádějí výšku nejvyššího vrcholu ostrova Ithaka 800 – 809 metrů.
Důležitá vodstva
Počet obyvatel 3000 obyvatel
Hlavní město Vathy, 800 obyvatel
Elektrický proud 220 V
Časový posun + 1 hodina

Ostrov Ithaka leží v souostroví Iónských ostrovů. Je dlouhý asi 30 kilometrů a zabírá plochu 96 km2. Je to ideální místo k provozování pěší turistiky a cykloturistiky. Samozřejmě nic nebrání tomu pořádat výlety automobilem nebo třeba autobusem.

Ithaka nemá vlastní letiště, většina návštěvníků sem dorazí trajektem z ostrova Kefalonie, vzdáleného pouhé 4 kilometry. Lodní spojení má ostrov také z ostrova Lefkáda a Korfu a také s přístavem Patras na řecké pevnině.

Ithaka patří k ostrovům méně rušným a méně navštěvovaným. Zachovává si proto svůj přirozený charakter. Ostrov je zelený s borovicovými lesy, vinicemi, olivovými háji a cypřiši.

Nejvyšší hora Néritos leží na severu ostrova a tyčí se do výšky 808 metrů. Známější než Néritos je hora Aieros vysoká 556 metrů. Na jejím vrcholku stojí klášter Panagia Katharon, kde se každoročně 8. září konají tradiční slavnosti.

Ithaka je spojována s králem Odysseem. Na ostrově objevíte mnoho míst spjatých s příběhy o tomto antickém hrdinovi.

Ithaku, podobně jako sousední Kefalonie, zasáhlo několik zemětřesení. Při tom posledním, v roce 1953, byly zničeny téměř všechny historické stavby a památky.

Ithaka se tedy nemůže chlubit památkami nebo archeologickými zajímavostmi, nabízí však klid a možnost nerušené relaxace. Místní pláže téměř nikdy nejsou přeplněné, moře je čisté, krajina skalnatá s množstvím zeleně. Mimo hlavní turistická centra najdete i odlehlé pláže s divokou přírodou. U jedné pláže bylo dokonce potopené antické město s archeologickým nalezištěm. Některé pláže jsou oceněny Modrou vlajkou EU za vzornou čistotu.

Festivaly a svátky ostrova Ithaka

Po celé léto se na Ithace konají festivaly a náboženské oslavy. Každá vesnice slaví s živou hudbou, tancem a dobrým jídlem až do brzkých ranních hodin.

Červenec

  • poslední sobotu v červenci se v Perachori slaví svátek vína
  • 17. července: vesnička Exoghi oslavuje svatou Marinu
  • 20. července: v Kioni se slaví svátek svatého Iliase

Srpen

  • 5. a 6. srpna: největší festival na ostrově, ve vesnici Stavros
  • 14. srpna: festival v horské vesnici Anoghi
  • 15. srpna: nejvíce náboženský ze všech festivalů se slaví ve vesnici Platrithias

Září

  • 8. září: pouť ke klášteru Kathara

Historie ostrova Ithaka

Historie ostrova je spjata se slavnými jmény. V prvé řadě je to především antický hrdina Odysseus, známý z Homérových příběhů. Homér se ve svých příbězích o tomto antickém králi zmiňuje, sice nelichotivě, rovněž o Ithace jako o místě dobrém tak leda pro pěstování koz.

V novodobé historii jsme o Ithace slyšeli po svatbě britského prince Charlese. Trávil tu se svou manželkou Dianou líbánky.

V dávných dobách nesl ostrov různá pojmenování. Současný název je známý už od starověku. Verzí o původu názvu ostrova je několik. Jedna předpokládá, že je pojmenován podle bájného hrdiny Ithakose, syna samotného boha moří Poseidona. Jiná verze hledá kořeny v jazyku. Vychází od Féničanů a jejich slovíčka „utica“, což lze přeložit jako „kolonie“ nebo „osada“. Další verze je z řečtiny – výraz „ithy“ v překladu znamená „veselý“. Ithaka by se tedy klidně mohla jmenovat „Veselý ostrov“  a nebylo by to daleko od pravdy.

Odysseus na ostrově Ithaka

Mýtický král Ithaky. Je vedle Achilea a Hektora hlavním hrdinou Trójské války. Díky statečnosti řeckých vojáků, jež vedl a díky jeho důvtipu nakonec Tróju dobyli. Na zpáteční cestě do vlasti Odysseus zakusil mnoho těžkostí, ale nakonec se přece jen dostal domů.

Archeolog Heinrich Schliemann, vycházel z toho, že Ithaka byla Odyseovou vlastí. Dočetl se to u Homéra, jehož díla pro něj byla inspirující. Homérem popisovaný palác však nenašel. Jeho kolega Wilhelm Dörpfeld byl naproti tomu přesvědčen, že Homérovou Ithakou je ve skutečnosti Lefkáda. Ani on však pro své tvrzení nenašel důkazy. Musel si nechat líbit výčitky, že chce zvýhodnit svůj milovaný ostrov Lefkáda, kde žil a kde je také pochován.

Ithaka je se svými 96 km2 druhým nejmenším Jónským ostrovem. Patří k nejméně navštěvovaným, protože příjezd sem je poněkud složitější. Ostrov sestává ze dvou hornatých částí, spojených 600 metrů širokou šíjí u vesnice Aetós.

Před 2. světovou válkou žilo na ostrově kolem 15 tisíc obyvatel, dnes tu zbyla pouze šestina z nich. Válka a zemětřesení v roce 1953 vedly k několika vystěhovaleckým vlnám.

Ithaka má velmi členité a rozeklané pobřeží. Z hor vysokých až 800 metrů je vidět řecká pevnina i sousední ostrovy. Kefalonia je v nejužším místě vzdálena pouhé 4 kilometry.

Úzká úžina a hluboký záliv Molos rozděluje  ostrov na severní a jižní část, kde leží i hlavní město Vathi.

Protože ostrov nedisponuje letištěm, nejsou zde vytvořeny podmínky pro rozvoj cestovního ruchu a Ithaka si stále zachovává svůj dřívější charakter. Nenajdeme tu letoviska u moře, velké hotely ani pláže se zázemím. Nepanuje tu spěch, shon ani nervozita. Ubytovaní je možné v rodinných penzionech a hotýlcích s tradiční řeckou kuchyní. Ithaka vyniká skvělou gastronomií. Příjemné chvíle strávíte při posezeních u jídla či sklenky vína v tradičních tavernách a restauracích.

Důležitým faktem je, že na Ithace je potřeba být mobilní.

K návštěvě lákají hory – nenechte si ujít nejvyšší horu Néritos na severu a druhou nejvyšší horu Merovigli na jihu.

Ve vnitrozemí narazíte na kláštery – zajímavý je například klášter Panagias nedaleko vesnice Stavros. Cestou sem můžete navštívit jeskyni Loisou, užívanou kdysi k náboženským účelům. O něco dál leží středisko Kioni a další klášter Agios Nikolaos. V jižní části ostrova stojí klášter Taxiarchon. Při troše štěstí se trefíte zrovna do doby zdejšího festivalu vína.

Destinace ostrova Ithaka

Ostrov Ithaka, to je necelá stovka kilometrů čtverečních zemského pevniny uprostřed krásných tyrkysových vod Jónského moře. Žije zde jen několik tisíc místních obyvatel v krásné přírodě mezi pohořími a zelenými nížinami a nekonečnými plážemi. Je to místo příliš nezasažené turistickým ruchem. Ostrov můžete procestovat z jednoho konce na druhý buď pěšky, na kole, autobusem, nebo lodí podél pobřeží. Loď je také jedinou možnost, ,jak se na ostrov dostat.

Ithaka hluboce zapůsobí  na každého návštěvníka svými kouzly, kterých má v zásobě nespočet – jsou to nádherná divoká příroda hor kontrastující s olivovými háji a zelenými úrodnými údolími, s malinkými oblázkovými zátokami a oslnivě třpytivým mořem. Obdivovat budete rovněž pomalé tempo života v odlehlých horských vesničkách, a konec konců i v přístavních městečkách, kde bary, taverny, domy nabízející ubytování, vítají ostrovem nadšené turisty a jachtaře, jež tu kotví. Je v nich živo a veselo. Přesto se tu žije jinak a Ithačané znají dobře svůj poklad.

Miliónům lidí na světě je Ithaka známá jako rodná země hrdiny Homérova eposu „Odysseus”. Představuje univerzální symbol nostalgie, stesku po domově a lásky člověka k rodné zemi. To jsou kouzla, která z ostrova Ithaka činí idylický ráj.