Základní statistické informace o Mexiku

Oficiální název: Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos)

Poloha: Severní a Střední Amerika

Rozloha: 1 958 201 km²

Nejvyšší pohoří/hora: Mexická vysočina: Citlaltépetl (5700 m), Popocatépetl (5452 km)

Důležitá vodstva: Rio Grande (1800 km)

Hlavní město: México (15,1 milionů obyvatel)

Státní zřízení: Prezidentská federativní republika

Správní členění: 31 spolkových států, 1 federální distrikt hlavního města

Obyvatelstvo: 112,3 mil. (údaj z roku 2010)

Hustota obyvatel: 47 obyvatel/ km²

Důležité etnické skupiny: Mestici (75%), běloši (13%), indiáni (9%)

Jazyky: španělština, indiánské jazyky

Náboženství: katolíci (90%)

Vzdělání (procento analfabetů): 11%

HSP na 1 obyvatele: 3.750 amerických dolarů

Měna: peso = 100 centavů

Elektrický proud: V celých Spojených státech mexických je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Časový posun: -6 hodin vůči středoevropskému času, -7 hodin v období letního času

Politické členění Mexika

Mexiko je federální republika, má 31 států s omezenou samostatností (guvernér, vláda, parlament), a tzv. Federální distrikt v čele s předsedou vlády hlavního města (na území Federálního distriktu leží podstatná část hlavního města) a 2431 obcí.

Administrativní mapa Mexika

Administrativní mapa Mexika

Mexické státy: Aguascalientes, Baja California, Baja California Sur, Campeche, Coahuila, Colima, Durango, Estado de México, Guanajuato, Guerrero, Hidalgo, Chiapas, Chihuahua, Jalisco, Michoacán, Morelos, Nayarit, Nuevo León, Oaxaca, Puebla, Querétaro, Quintana Roo, San Luis Potosí, Sinaloa, Sonora, Tabasco, Tamaulipas, Tlaxcala, Veracruz, Yucatan, Zacatecas, Federální distrikt: Distrito Federal (D. F.).

Hlavní město je Ciudad de México. Oficiální údaje uvádí 15,1 mil. obyvatel, neoficiálně cca 25 mil. obyvatel, z toho administrativně federální distrikt (zkratka D. F) cca 9 mil. obyvatel. Hustota osídlení zde činí 5799 obyvatel/km2.

Další důležitá a velká města jsou:

 • Guadalajara (cca 5 mil. obyvatel)
 • Monterrey (cca 3 mil. obyvatel)
 • Puebla (cca 2 mil. obyvatel)
 • León (cca 2 mil. obyvatel)
 • Toluca (cca 2 mil. obyvatel)
 • Ciudad Juárez (cca 1 mil. obyvatel)
 • Tijuana (cca 1 mil. obyvatel)
 • Cuernavaca (cca 1 mil. obyvatel)
 • Torreón (cca 1 mil. obyvatel)
 • Culiacán (cca 1 mil. obyvatel)

Geografie Mexika

Největší část státu zaujímá horská soustava Kordiller. Severní část tvoří Mexická plošina mezi horskými pásmy Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental. Na jihu navazuje Mladovulkanická Kordillera s řadou činných a vyhaslých sopek (Citlaltépetl 5700 m), Popocatépetl (5452 m). Kordillery pokračují pak dále k jihovýchodu jako Jižní Kordillera.

Poloostrov Yucatán tvoří vápencová plošina s krasovými tvary.

Obyvatelé Mexika

Obyvatelstvo vzniklo míšením původních Indiánů s přistěhovalými Španěly, převládají mesticové.

Mexičané

Mexičané

Ekonomika Mexika

Pro Mexiko je charakteristická vysoká emigrace za prací do USA.

Mexiko je průmyslově zemědělský stát s významnou těžbou surovin, je to jeden z hospodářsky nejvyspělejších států v Latinské Americe. Z ekonomicky aktivních obyvatel pracuje 26% v zemědělství, 22% v průmyslu.

Mexická ekonomika v roce 2011 zaznamenala růst 3,9 %, v roce 2012 se předpokládá, že ekonomika poroste nižším tempem a dovrší nejvyšších hodnot až 3,1 %.

Neformální mexická ekonomika je odhadována přibližně na 30 % HDP. Falšování a zneužívání autorských práv je velký ekonomický a sociální problém v Mexiku, tento multimilionový trh se odhaduje cca na 75 mld. USD.

Nejvýznamnější součástí národní ekonomiky je těžba ropy, zemního plynu. Těží se rudy stříbra, železa, zinku, olova, mědi, manganu. Dále se těží uhlí, síra, sůl.

Nejrozsáhlejší je potravinářský průmysl, dále průmysl petrochemický, strojírenský, hutní.

Významné místo zaujímá cestovní ruch.

Cestovatelská specifika Mexika

Specifika cestování a nároky na fyzickou i psychickou připravenost cestovatele v Mexiku jsou určeny zejména časovým rozdílem – 7 hod., celoroční smogovou situací, vysokou nadmořskou výškou, velkými teplotními rozdíly, odlišnou kulturní a sociální úrovní země. Teploty jsou zde vysoké a v zimě jsou velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Období dešťů nastává v závislosti na zeměpisné poloze v měsících květen – září.

Bezpečnost v Mexiku

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že ve Spojených státech mexických, především v hlavním městě a turisticky atraktivních místech často dochází k napadení či okradení cizinců. Proto se doporučuje, aby se turisté pohybovali po Mexiku ve skupině alespoň tří osob, rozdělili a uschovali své finanční prostředky na několika místech a kromě dokladů disponovali také jejich fotokopiemi. Nedoporučuje se pohybovat po městě v noci, navštěvovat odlehlá místa, nosit při sobě cennosti či větší finanční obnosy a nocovat v přírodě.

Bezpečnostní situace v Mexiku je v současné době vyhrocena v důsledku eskalace násilí mezi drogovými kartely. Z tohoto důvodu se turistům nedoporučuje cestovat do států na hranicích s USA (Durango, Coahuila, Tamaulipas, Nuevo León, Sonora, Baja California Norte a Chihuahua). Další oblastí, ve které může turistům hrozit nebezpečí, zejména ve vnitrozemí, jsou státy Oaxaca, Guerrero a Michoacán na jihu země.

Mezi nejnebezpečnější místa v Mexiku patří stát Chiapas (ozbrojení povstalci), hl. město Mexico City (únosy, cestování v dopravních špičkách, přestřelky), město Nuevo Laredo, Tijuana a Ciudad Juárez. V poslední době byl zaznamenán zvýšený počet únosů. Tento druh zločinu je páchán za účelem získání výkupného a týká se hlavně místních obyvatel. Přesto i v tomto ohledu je zapotřebí dbát na zvýšenou ostražitost a dobře uvážit místa, která navštívit. Všeobecně také platí, že je zapotřebí se vyhýbat konfliktům, ať už v nočních klubech (Cancún, Acapulco, Cabo San Lucas, Mazatlán), kde se pohybují kriminální živly nebo při politických demonstracích.

Mexico City (Ciudad de México)

Mexico City (Ciudad de México)

Velvyslanectví České republiky upozorňuje turisty, že je vhodné obzvláště při cestách do odlehlejších oblastí navštívit velvyslanectví ČR v Mexiku a využít možnosti úschovy letenek a kopií dokladů.

Vulkán Popocatépetl je oficiálně uzavřen pro zvýšenou erupční činnost a časté otřesy. V případě zájmu o výstup na Iztaccíhuatl je nutno respektovat výstražná upozornění.
Mexiko je zemí s častým výskytem zemětřesení, proto by se jeho návštěvníci měli co nejdříve po příjezdu seznámit s instrukcemi, jak se v případě zemětřesení chovat. Instrukce naleznou v ubytovacích zařízeních.

Na některých místech v Mexiku (především mezi indiánským obyvatelstvem) je nebezpečné fotografovat. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Ve většině případů, je za fotografii nutné zaplatit.

V Mexiku se lze poměrně běžně dostat do situace, ve které je požadován úplatek.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Mexiku

Dovolená v Mexiku? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy do Mexika vám jistě učarují!