Keňa je zemí plnou kontrastů a pro běžného Evropana je nepředstavitelnou směsicí všech chutí, barev, vůni a dojmů. Nalezneme zde překrásné rezervace a národní parky, kde se volně pohybují divoká zvířata, ale také města, kde se mimo správními a obchodními středisky, rozvíjí pomalu také průmysl. Velkým kontrastem je také složení obyvatelstva, kdy na jedné straně stojí bohatí magnáti v luxusních vilách a na druhé chudí domorodci, žijící ve slumech.

Nádherný africký západ slunce v Masai Mara

Nádherný africký západ slunce v Masai Mara

V této rovníkové zemi východní Afriky najdete dlouhé písečné pláže, palmy, vyprahlou savanu, ale také studené hory. Pro cestovatele, kteří chtějí zažít exotickou dovolenou s luxusními službami, ale také poznat krásu nespoutané a nedotčené přírody, je Keňa tím správným místem.

Několik základních údajů

Oficiální názevKeňská republikaThe Republic of Kenya

Jamhuri ya Kenya

PolohaVýchodní Afrika
Rozloha582 347 km²
Počet obyvatel38 610 097 (v roce 2009), 43 013 000 (odhad z července 2012)
Nejvyšší pohoří/horaMount Kenya (4321 m)
Důležitá vodstvaTana, jezero Turkana, část Viktoriina jezera
Hlavní městoNairobi
Státní zřízeníPrezidentská republika
Správní členění7 provincií
ObyvatelstvoObyvatelstvo zahrnuje okolo 40 etnických skupin, navíc početně minimální, ale ekonomicky významné příslušníky asijských, arabských a evropských menšin
Hustota obyvatel67 obyvatel na km2
Důležité etnické skupinyAfrická etnika se dělí dle jazykové příslušnosti: skupiny hovořící bantuskými jazyky – Kikuju (22 %), Luhya (14 %), Kamba (11 %), Kisii (6 %), Meru (6 %); skupina hovořící nilotským jazykem – Luo (13 %), Kalendžin (12 %), ostatní africká populace (15 %), tj. Masajové a skupina kušitského jazyka – Somálci a další, dále neafrická populace (1 %) Asijci, Evropané a Arabové
JazykyÚřední jazyk: angličtina, národní jazyk: svahilština
Náboženstvíprotestanti (47,7 %), katolíci (23, %), muslimové (11,2 %), tradiční náboženství (10 %), ostatní (2 %)
Vzdělání19% (procento analfabetů)
HSP na 1 obyvatele240 USD
MěnaPeněžní jednotka: keňský šilink (KSh nebo KES) = 100 centů.Kurz k 27. 4. 2012: 1 USD = 83,20 KES

Používání jiných měn: hlavní volné měny lze běžně směnit v místních směnárnách; přímo je pak lze používat v mezinárodních hotelech

Elektrický proud230V/50Hz s plochými kolíky. Je nutný adaptér.
Časový posun+ 2 hodiny

 

Keňa je prezidentská parlamentní demokratická republika s pluralitním politickým systémem. Prezident je hlavou státu a zároveň hlavou vlády. Představitelem zákonodárné moci je jednokomorové Národní shromáždění (National Assembly). Keňský soudní systém je nezávislý na moci výkonné a zákonodárné.

Mapa Keni Mapa Keni

© Ezilon Maps, www.ezilon.com

V Keni je na špatné úrovni bezpečnostní situace. V hlavním městě se zvyšuje nárust pouliční kriminality, častá jsou loupežná přepadení na hlavních komunikacích a v turisty vyhledávaných oblastech. Ministerstvo zahraničních věcí ČR nedoporučuje žádné návštěvy chudých oblastí v Nairobi. Po setmění se nedoporučuje pokračovat v cestě.

Velkým problémem Keni je velká nezaměstnanost. Většina pracujících, téměř 75%, pracuje v zemědělství. Na plantážích se pěstuje čaj, káva, ananas, banány, zelenina a sisal. Téměř vše jde na vývoz. Pro domácí potřebu se pěstuje cukrová třtina, kukuřice, kasava, sladké brambory a luštěniny. Významným odvětvím je rybolov. Z nerostných zdrojů se těží soda, vápenec a sůl.

Školní docházka je nepovinná.

Hlavní město

Nairobi bylo kdysi poklidné koloniální městečko, ale v posledních letech se přeměnilo v rušnou metropoli přetíženou rychle rostoucím počtem obyvatel. Vzniklo na počátku 90.let 19.století a díky rychlému rozvoji nahradilo roku 1907 v pozici hlavního města kolonie Mombasu.

Nairobi

Nairobi

Leží 440 km severozápadně od přístavu Mombasa. Ve městě sídlí několik institucí OSN a City Square v centru města lemují vládní a administrativní budovy. Mnozí ze součastných obyvatel jsou imigranti z venkova, hledající práci v lehkém průmyslu a obchodu.

Elektrický proud

V lepších hotelích není s elektřinou problém a zásuvky naleznete na každém pokoji. Jsou tříkolíkové (britského typu), tudíž je nutné si dovézt adaptér. Napětí je 220-240 V. Avšak mnohé ubytovácí zařízení v odlehlejších oblastech si vyrábí el.proud sami, tudíž s ním musí šetřit a turistům se doporučuje přivést si z domova dostatečné množství náhradních baterií pro fotoaparát, kameru či mobil.

Internetové připojení

Internet v Keni je velmi rozšířený a oblíbený mezi zbohatlíky, oproti nim ti chudí obyvatelé země nemají mnohdy ani elektřinu. V luxusních hotelích je internet také hojně k dispozici a surfovat po síti či posílat e-maily se dá za velmi přijatelné ceny. Dále jsou k dispozici v turisických resortech také internetové kavárny (cena na hodinu 300-400 Ksh)

Pár tipů na internetové kavárny:

Mombasa

Clicks Netcafe
Superior HseMakadara Road
254 11 221579
[email protected]
290 Ksh /hodina

Online cafe
Yusuf Ali Mansion, Moi Avenue
220008
[email protected]
40Sh/ hodina + soda+chipsy zdarma

Nairobi

Browse internet access ltd
Ngina street, Hilton
25420220989
infovbrowsekenya.com
1KSh / minuta

Hard rock cyber cafe
Nairobi
2542220802/3

Důležitá telefonní čísla

V případě, nouze se používá jednotné číslo pod které spadá ambulance, policie i hasiči: 999.

Předvolba při volání do Keni je 254.

Dále máme k dispozici tel. čísla do soukromých nemocnic v Nairobi a Mombase (ošetření ve státních zařízeních se turistům zásadně nedoporučuje!)

Nemocnice v Nairobi – NAIROBI HOSPITAL tel. (020) 2722160, 271440, mobil 0722204114,5 nebo 0733639301,2,5.

Nemocnice v Mombase – MOMBASA HOSPITAL, tel. (011) 312191.

Při úrazech a nehodách mimo hlavní město Keni je možné využít služeb letecké záchranné služby AAR, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport – tel. (020) 2715 319.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Keni

Hledáte zájezdy do Keni? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami a různými slevami. Vybírat můžete i dle hodnocení jednotlivých nabídek, k dispozici je řada termínů a cenových hladin, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů do Keni, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.