V předkřesťanské době bylo město Gubbio nazýváno Iguvium. Bylo nejdůležitějším sídlištěm Umbrů, po kterých je pojmenován celý italský region Umbria.

Staré město, rozložené ve strmém svahu, dodnes působí se svými hnědými a starorůžovými tóny cihel, střešních tašek a cimbuřím starého paláce dei Consoli jako půvabná středověká miniatura. Na pěti terasách, na nichž vede vždy hlavní ulice, vytvořily dávné generace urbanistický vzor, jenž se od renesance téměř nezměnil. Piroteskní sítí s oblouky a branami, zaklenutými průchody, úzkými schodišti a malými můstky se můžete toulat celé hodiny.

Gubbio

Gubbio

Ve středověku, kdy Gubbio prosperovalo díky obchodu a řemeslům, usilovali o vládu nad městem císaři, papežové i vévodové z Urbina. Gibbio bylo rovněž „druhým městem sv. Františka“, jenž zde vykonal zázraky, například zkrocení lítého vlka.

Slavnost Corsa dei Ceri

Slavnost Corsa dei Ceri

K místním tradicím patří oslavy Corsa dei Ceri. Konají se 15. Května. Je to obsáhlý proces, kdy z baziliky Sant´Ubaldo jsou do města přeneseny velké svíce. Na náměstí jsou polévány vodou z vědra, které se poté rozbijí o zem a lidé sbírají jeho kousky pro štěstí. Slavnosti pokračují dál, až jsou všechny svíce vráceny  zpět.

Zajímavosti města Gubbio

Duomo Santi Mariano e Giacomo

Město Gubbio bylo již v roce 416 biskupským sídlem. Současný dóm Duomo Santi Mariano e Giacomo pochází ze 13. století, fasáda je ze století 14. Ostatky světců a biskupů jsou uloženy v bohatých ornátech ve skleněných sarkofázích.

Duomo Santi Mariano e Giacomo

Duomo Santi Mariano e Giacomo

Palazzo dei Consoli

Palác městských konzulů (Palazzo dei Consoli) byl vybudován v letech 1332 – 1336, zřejmě Angelem da Orvietem ve městě Palazzo dei Consoli. Je charakteristický geniálně vyváženými proporcemi volného schodiště, fasády a zvonice. Impozantní je, dosud středověce vypadající, vnitřní hala z nezačištěných kamenů s valenou cihlovou klenbou, lodžie s dalekým výhledem, osm metrů dlouhý poradní stůl a také eugubinské desky v Museo Civico e Pinacoteca Comunale.

Palazzo dei Consoli

Palazzo dei Consoli

Těchto sedm různě velkých bronzových desek z 1. nebo 2. století před naším letopočtem bylo nalezeno v roce 1444 u Gubbia. Jsou popsány umbrijsko-etruskými nebo latinskými nápisy, částečně zrcadlovým písmem, díky čemuž se staly nejdůležitějším dokladem umbrijského jazyka. Tyto texty pojednávají o kultech a nařízeních města.

Palazzo Pretorio

Palác Palazzo Pretorio (nebo dei Priori), leží naproti paláci konzulů (Palazzo dei Consoli) ve městě Gubbio. Byl postaven roku 1349 a dnes v něm sídlí městská rada.

Palazzo Pretorio

Palazzo Pretorio

San Domenico

Uvnitř kostela sv. Dominika (San Domenico), vysvěceného ve městě Gubbio v roce 1278 a v interiéru barokně upraveného, lze spatřit mimo jiné obraz Raffaelova žáka Raffaelina del Colle.

San Domenico

San Domenico

Madona s dítětem a hrajícími anděly působí jasným a vřelým dojmem. Obraz je umístěn ve čtvrté kapli vlevo.

Chiesa di San Francesco

Františkánské bratrstvo založilo již brzy ve městě Gubbio svůj klášter chiesa di San Francesco, avšak velký kostel nebyl dokončen před koncem 13. století. Trojlodní interiér s původně otevřeným krovem (dosud je částečně viditelný) člení 14 štíhlých osmibokých pilířů.

Chiesa di San Francesco

Chiesa di San Francesco

V místě pravé chórové kaple údajně svatý František získal svou kutnu. V horní části zobrazuje freska sen papeže Inocence III. – František podpírá bortící se kostel.

Sant´Ubaldo

U kláštera Sant´Ubaldo, stojícího 300 metrů nad městem Gubbio, byl roku 1514 postaven kostel, kde jsou ve skleněné schráně přechovávány ostatky patrona města. Tři „ceri“ si můžete prohlédnout v pravé boční lodi. Každoročně jsou relikvie vynášeny na Monte Ingino. Téměř 100 metrů před klášterem stojí pevnost (Rocca).

Lanovka u Sant´Ubaldo

Lanovka u Sant´Ubaldo

Přístup je možný od dómu lanovkou (stanice u kostela Sant´Agostino) nebo autem po silnici.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Gubbio

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Gubbio, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!