Každý občan Indonésie musí oficiálně zaujímat nějaké náboženské vyznání. Uznáno je pět náboženství – islám, náboženství protestantské, římsko-katolické náboženství, hinduismus s buddhismus. Žádné z náboženství není prohlášeno za státní, což je velmi důležité, protože řada lidí považuje Indonésii za muslimskou zemi, což však není pravda.

Nadpoloviční většinu místního obyvatelstva však skutečně tvoří muslimové a Indonésie je největší islámskou zemí na celém světě. Islám zde však není tak přísný jako v arabských zemích a má svou osobitou formu. V odlehlých oblastech je oficiálně povolen i animismus, který se napříč celou Indonésií mísí s dalšími náboženskými vlivy a vytváří místy zcela bizardní a nečekané formy náboženství. Proto je např. náboženství na ostrově Bali tak nádherné, pestré, strašidelné a exotické.

Démon Barong během tradičních slavností na indonéském ostrově Bali Démon Barong během tradičních slavností na indonéském ostrově Bali

© FiledIMAGE / Shutterstock.com

Animismus je víra v existenci nadpřirozených sil a bytostí, které jsou v nějaké podobě obsaženy ve všech jevech a předmětech tohoto i nadpřirozeného světa. Mohou přímo i nepřímo ovlivňovat lidský život a jednání. Věří se, že všechno na zemi je živé, všechno má svou duši a také určitou moc. V každé animistické společnosti je nadřazována jedna osoba, která může komunikovat s duchy či jinými magickými bytostmi. Podobné je uctívání mrtvých.

Animisté věří, že duše zemřelého žije dál, a proto by se s mrtvými mělo zacházet co nejuctivěji. Animisté si uvědomují, že i člověk je úzce spjat s přírodou a že nemůže některé věci provádět beztrestně. Snaží se prostě vycházet s přírodou tak, aby měli co nejmenší ztráty na životech i na úrodě. Aby přežili těžké časy. Toto náboženství se liší od ostatních v tom, že se nesnaží spasit svou duši. Nesnaží se chovat v „pozemském“ životě bez hříchů. Chovají se tak, aby přežili.

Státní filozofie Indonésie

Státní filozofií Indonésie je Pancasila. Název je odvozen ze sanskrtu. „Panca“ znamená pět a „sila“ – princip. Každý obyvatel Indonésie těchto pět neoddělitelných principů dodržuje.

  1. Víra v jednoho a jediného boha
  2. Tvořit spravedlivou a civilizovanou společnost
  3. Jednota Indonésie
  4. Demokracie
  5. Státní spravedlnost pro všechny obyvatele Indonésie

Ateismus a Indonésie

Je pravdou, že v Indonésii jsme neměli pocit, že by tady někdo někomu vnucoval svou víru. Lidé různých vyznání žijí bez problému vedle sebe a není to pro ně nic zvláštního.

Asi nejpodivnější pro indonésany bylo, když se nás zeptali, jaké víry jsme my sami. Odpověď „žádné“ je zcela zaskočila, protože v jejich vidění světa přece každý musí v nějakého boha věřit (viz výše). Proto doporučujeme nejen v Indonésii ale i jinde ve světě, zvlášť v zemích, které jsou silně věřící, říkat, že v něco věříte. Je jedno, jaké náboženství zvolíte, často stačí říct, že jste „ateisté“ či že „věříte v ateismus“. Pravděpodobně nebudou vědět, zda to není nějaká jim neznámá víra a budou spokojeni s tím, že prostě jste věřící 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená v Indonésii

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Indonésie je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Indonésie.