0
0

Ósaka je třetím největším japonským městem a také jeho důležitým obchodním centrem. Nachází se na ostrově Honšú a je jednou ze 47 prefektur Japonska. Proslavila se nejen zdejší chutnou a gurmány vyhledávanou kuchyní, vynalezením instantních nudlí, ale také jako město zločineckých organizací a centrum moderní jakuzy.

Historie města jako významného centra obchodu se datuje do roku 1586, kdy zde byl vybudován hrad, což sem začalo přitahovat kupce ze všech možných koutů Japonska. Ve 20. a 30. letech 20. století byla Ósaka důležitým průmyslovým městem, které nebylo příliš turisticky zajímavé. Také dnes se ve městě nachází těžký průmysl, jako například železárny a významný je i chemický průmysl. Průmyslová tvář města je však postupně měněna tak, aby přilákala co nejvíce zahraničních návštěvníků. Budují se zde hotely, nejrůznější futuristické obytné prostory, galerie, moderní stravovací zařízení i architektonicky zajímavé stavby.

Centrum Ósaky je tvořeno dvěma hlavními čtvrtěmi, které jsou plné hotelů, restaurací a nákupních komplexů. Jádro starobylého obchodního města Namba najdete ve čtvrti Minami, kde jsou také ty nejlepší podniky s jídlem a pitím. V ulici Dotonbori jsou k vidění růžové salóny, karaoke bary, herny a levné restaurace. Namba je také centrem pěších nákupních zón, jako například America Mura, Eropedóri nebo Den Den Town, což je známé centrum elektroniky.

Ósacký hrad, kde dnes sídlí historické muzeum, se nachází ve staré čtvrti Čúóku. Muzeum návštěvníkům přibližuje historii Ósaky od starověku až po dnešní dny. Samotný hrad má za sebou divokou minulost, často býval napadán, ničen a znovu vystavěn, také jej zasáhl blesk a několikrát lehl popelem. Prohlédnout si v něm můžete sbírku brnění, nebo když se vyvezete výtahem do 8. podlaží, otevře se před vámi úchvatný výhled na město. Děti si zde navíc mají možnost složit puzzle vyrobené ze starých keramických střepů. Čekají na ně také loutky z Národního divadla „bunraku“.

V Ósace nevynechejte návštěvu Národního muzea umění, kde jsou vystavena díla Picassa, Miróa, Warhola i Cézanna. Nechybí ani poklady starověkého čínského umění či moderní japonské umění. Nejkrásnější sbírkou orientální keramiky nebo artefakty čínského a korejského původu se můžete pokochat pro změnu v Muzeu orientální keramiky. Některá zde umístěná díla jsou dokonce zapsána v seznamu národních pokladů. V Ósace si můžete prohlédnout rovněž také japonské lidové umění a řemesla nebo muzeum lidských práv Liberty Ósaka Museum.

Dominantou metropole je v dnešní době supermoderní mrakodrap Umeda s Observatoří visuté zahrady v jeho horní části. Jde vlastně o dva mrakodrapy, které jsou nahoře propojeny. Observatoř je umístěna v 39. podlaží, kam se dostanete moderním proskleným výtahem, který je však vhodný jen pro lidi, jež nemají strach z výšek. Observatoř Umeda Ski Building postavil architekt Hary Hirošiho ve výšce 173 metrů nad zemí. Odtud máte jako na dlani nádherné panoráma Ósaky a jejího okolí. Kromě jedinečné vyhlídky zde najdete ještě centrum her virtuální reality a hi-tech expozici.

Velkým lákadlem Ósaky je od roku 2001 také tematický park Universal Studios Japan. Je rozdělen do devíti tematických okruhů, kde se pravidelně konají nejrůznější vystoupení a živá zábava. Na své si zde přijdou návštěvníci všech věkových kategorií i národností. Děti budou nejvíc nadšené asi ze Snoopy´s Playland nebo si zařádí v Animal Actors Stage.

Nezapomenutelným zážitkem pro vás jistě bude také návštěva lázní Spa World. Lázně pojmou až 5 tisíc lidí. Vy se zde můžete oddávat všelijakým procedurám, koupat se v bazénu nebo vyzkoušet tradiční čínskou medicínu. Léčivá voda zde vyvěrá z hloubky až 900 metrů. Lázeňský komplex je rozdělen do několika hlavních zón, které představují lázně typické pro různé kraje světa.

Historicky cennou stavbou býval chrám Šitennódži, který byl považován za kolébku japonského buddhismu. Byl vystavěn roku 593 princem Šótokem. Stavba však bohužel lehla popelem. Roku 1965 byla na místě chrámu vystavěná přesná kopie originálu, která však z historického hlediska již nemá žádnou hodnotu. Slouží zde spíše turistům, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o rané buddhistické architektuře. Nejvíce lidí sem přijde vždy 21. den v měsíci, kdy se zde pravidelně koná vyhlášený bleší trh.

Ve 30. letech 20. století se začal budovat vodní projekt přístavní vesnice Tempózan, kde dnes najdeme Muzeum Suntory, jež uchovává světoznámá díla umělců, jako byl Andó Tadaa, Alfons Mucha nebo Toulouse-Lautrec. Nedaleko stojí Ósacké akvárium, které již na první pohled upoutá nápaditým designem. V akváriu žije více než 35 tisíc živočichů, nejvzácnějšími exponáty jsou rejnok a žralok velrybí. Pokud projdete podmořským tunelem, dostanete se na Cosmo Square, kde se nachází observatoř, muzeum vína a ptačí rezervace Nanko.

Ósaka patří mezi přední kulinářská centra v zemi. Zdejší obyvatelé se stravují v restauracích i 6x do týdne. Mezi místní lahůdky patří tradiční suši, pohankové nudle s masem namočené v silném vývaru nebo zeleninová omeleta. Při návštěvě Ósaky byste jistě neměli vynechat ochutnávku některé z těchto specialit.

Ósaka dnes nechvalně proslula také jako centrum největších a nejmocnějších zločineckých organizací. Zdejší „jakuza“ je spojena snad se všemi ilegálními činnostmi, od prostituce, přes pašování drog a zbraní až po lichvu. Gangy často vydírají bohaté podnikatele, firmy i organizace. Členové jakuzy jsou rozpoznatelní díky většinou rozsáhlým tetováním po celém těle a typické jsou pro ně také chybějící články prstů. Sebepoškozování a mrzačení má totiž dokazovat jejich mužnost a odvahu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .