0
0

Egypt se mi velice líbí a moc rád se do této země vracím, kvůli barevnému moři s průzračnou vodou, slunci, památkám i lidem. Avšak nutno podotknout, že né všichni egypťané jsou seriózní a poctiví. Člověk musí být stále na pozoru a obezřetný. Chápu, že si každý chce na dovolené a odpočinout a tzv. vypnout, to však může nepozorného turistu stát nějaké peníze navíc, aniž by za ně cokoliv obdržel, kromě nové zkušenosti a ponaučení.

Při mé první návštěvě Egypta jsem měl hned několik zkušeností s různými triky nepoctivců.

Při jízdě „taxíkem“, kterých jezdí po egyptě nespočet, protože každý kdo má auto si přivydělává vozením turistů z bodu A do bodu B mě řidič požádal o výměnu 20 dolarů na egyptské libry. Dohadovali jsme se o ceně, požadoval 120 egyptských liber (cca 430Kč), vysvětloval jsem mu, že to je příliš…. Nakonec jsme se domluvili na 100 egyptských librách. Dal jsem mu sto librovou bankovku a on mě dvacetidolarovku. A následně žádal ještě 20 egyptských liber. To jsem odmítl s tím, že jsme se dohodli o n tedy, že obchod zrušíme a vše vrátíme zpět. Vrátil jsem mu 20 dolarů a on mi dal zpět složenou bankovku. Instinkt mi napovídal, že něco není v pořádku a šikovně složenou bankovku na které byla vidět 1 a 0 jsem rozložil, druhá nula však chyběla. Nutno podotknout, že egyptské bankovky jsou si velice podobné, jak co do rozměrů, tak i barev, takže pro cizince je velice snadné si je zaměnit. Podvodník jeden darebnej mi vrátil jinou bankovku s hodnotou pouhých 10 egyptských liber. Po chvíli dohadování mi s naštvaným gestem vrátil moji bankovku. Celej ten říběh je o tom, že podvodníkovi vůbec nešlo o směnu dolarů, ale o pouhé oblbnutí pasažéra a následné okradení.

Druhá zkušenost na sebe nenechala dlouho čekat. Při příjezdu do hotelu jsme se seznámili s jedním českým párem a společně trávili i dost času. Domluvili jsme sež se si společně vezmeme jedno taxi a vyrazíme na nákupy do centra Hurghady. Cesta proběhla bez komplikací. Šli jsme po promenádě, když nás zastavil pouliční prodejce cigaret. Nabízel karton Marlboro za 50 egyptských liber (cca 180Kč) v egyptském duty free shopu normálně stojí 20 dolarů, takže cena lákává. Nejevili jsme zájem, ale neoblomnost prodavače neměla meze. Egypťani jsou rození obchodníci, kteří prodají i kopáčovi hlínu. Nakonec se paní Magda nechala přemluvit a za karton Marlboro zaplatila 50 egyptských liber. V ten moment, však ještě neměla v ruce karton cigaret a už ani svou bankovku a obchodník žádal ještě doplatek 5 egyptských liber. S tím paní Magda nesouhlasila a nakonec z obchodu sešlo a tak paní Magdě vrátil bankovku. Hned mě přišla na mysl zkušenost z taxíku a na bankovku jsem se podíval. Byla to bankovka v nominální hodnotě 50 piastrů (piastry jsou jako české haléře), takže hodnota téměř nulová. Začalo handrkování, ať vrátí správnou bankovku, k čemuž se vůbec neměl. Naštěstí zrovna projíždělo kolem policejní auto a tak jsem podvodníkovi řekl, že jdu zastavit ty policajty. Okamžitě vrátil 50 egyptských liber, popadl 50 piastrů a zmizel.

Z tohoto plyne, že člověk musí být stále obezřetný. Je lepší platit menšími bankovkami, nejlépe přesně, aby nemuseli obchodníci vracet a eliminovala se tak možnost vrácení jiné hodnoty. Pozor i u mincí je podobná situace, že místo egpyptských liber vrací pouhé piastry!

Egyptské bankovky jsou z jedné strany tištěny v angličtině a z druhé strana jsou arabsky, takže zpravidla dostanete bankovku tou arabskou stranou nahoru!

http://www.etravel.cz/zazitky/detail/429

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .