0
0

Letošní zima sice byla skutečně hodna svého jména a trvala na horách 5 měsíců, ale my už počátkem jara byli myšlenkami někde v teplých krajinách. To že volba padla právě na Egypt a plavbu po Nilu není úplně náhodou. Především jsme s Veronikou tuto cestu chtěli uskutečnit již před 3 roky, ale tehdá to nebylo moc vhodné ( schylovalo se k další válce v Iráku a taky jsme očekávali syna Šimona ) a tak jsme „ze šuplíku nápadů“ vytáhli tuto variantu. Hodně lidí jezdí do Egypta a to hlavně k Rudému moři na „válecí“ dovolenou, my však chtěli rozšířit svůj obzor o poznání starý památek Egypta. Protože jsme si netroufli bez obav vyrazit neorganizovaně do této země, zvolili jsme po asi 10. letech variantu zájezdu s cestovkou. Na cestu plánovanou asi 2 měsíce dopředu jsme vyrazili nakonec tři- Dušan (já), Veronika a naše nejstarší dcera Adélka (8,5). Zvolili jsme termín v období Velikonocí a tak problémy se zameškáním ve škole nebyly naštěstí velké.

Dlouho mi trvalo, než jsem našel ten správný čas k sepsání povídání o Nilu – skoro dva roky 🙁 ale nakonec jsem se rozhodl jinak. Do Egypta snad po Chorvatsku jezdí z čech snad skoro každý a tak jsem se rozhodl sestavit série fotografií a doplnit o menší postřehy, komentáře apod.

Rady na cestu:

Výběr CK – zavedená, „bezpečná“ cestovka, která Tunis, Egypt apod provozuje roky. Na netu jsem před odjezdem na diskusích zjišťoval něco bližšího. Tehdá se psalo, že je delegát na místě téměř nechal na holičkách. Sorry, ale v Hurgadě to bylo zcela stejné. Na letišti nás čekala delegátka, kterou jsme více neviděli, ani o ní neslyšeli. Vzhledem k tomu, že v arabských zemín funguje běžně vše až po osobních domluvách, „bakšiši“ (prosím nerozčilovat, tohle je normální místní zvyk, tak to prosím respektujte. Komu se to nelíbí, ať se nejezdí). Ještě že druhý den přijela jiná zástupkyně, která nás měla na starosti po celou další dobu (Hurgada- přesun na Nil a plavba po Nilu). Protože to byla po letech strávených v Egyptě zkušená osoba, nebyl problém arabsky domluvit i to, co by ani bakšišem nešlo – děkujeme!) Takže, Exim ano, ale musíte mít štěstí na správné delegáty.

Grupa – no, co si budeme povídat. Na poznávací výlet musí být dobrá parta, ale tu si nevybíráte, ta buď je nebo není. My měli štěstí. Krom dvou „snoubenců“ (pardón, spíše jako pasák se svojí ovečkou, kteří trávili polovinu výletů z lodě na památky koupáním na lodním bazénu – to si mohli koupit permanentku do Podolí a koupat se tam…) byla super parta a i tím jsme viděli více, než jiné party.

Trávit asi 2-3dny v Hurgadě na konci výletu po Nilu bylo tak akorát pro nás. Adélka a nakonec i my jsme si užili moře, šnorchlování a potápění a to i přesto, že „válet se u moře“ není naším zvykem.

Plná penze vs. polopenze. Toť otázka. Dle našeho- all inklusive by byla blbost a byli jsme rádi za polopenzi. Proč? Přes den i v dubnu je horko, jídlo není moc potřeba, spíše pití. Kdo se více najedl v tom horku přes oběd, brzo stravu recykloval. No nenajezte se pořádně, když je to v ceně ( i při 35st C…). Ale chápu, že toto je ryze subjektivní náhled na věc.

Cestování- busem apod mimo město jen v koloně ! Jde o Vaši bezpečnost. Proto i ty samopaly a ostraha všude, kde se podíváte, včetně hotelů a některých památek. Nicméně vůči turistům jsou velice benevolentní. Vždyť z turismu žije celý Egypt.

Koupání, oblékání apod. My byli na jaře, proto i nějaká ta šusťáková bunda se díky větru (byť bylo horko !) se u moře hodila. Jinak klobouky, kraťasy a dámy vhodné decentní letní šaty. Uvědomte si, že arabský svět je jiný a místní si při pohledu na ženu s extrémním výstřihem nebo v bikinách mimo hotelové komlexy myslí něco o lehkých mravech. My jsme na návštěvě, respektujte proto aspoň trochu místní zvyky. Zato děti (např. moje blonďatá dcera) mají všude první místo a když něco neprosadí dospělák, dítě skoro vždy 🙂

Mějte s sebou vždy něco jako bakšišné – jejich Egyptské libry jsou pár našich korun, proto schovávat drobné bankovky. Taktéž se hodily reklamní propisky apod. (díky kolegové z práce !)

Nepokoušejete se vyvážet korály apod z Egypta !!! Oplétačky s policií skutečně za to nestojí !!!

http://jedeme.webnode.cz/zazitky-z-cest/afrika/egypt-plavba-po-nilu-2006/

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .