Pohoří Sredna Gora se rozkládá mezi Balkánským pohořím a Thráckou nížinou. Nejvyšší je hora Bogdan s výškou 1 604 m. Souběžně s pohořím Sredna gora se rozkládá  Balkánské pohoří. Pohoří Sredna Gora je rozděleno řekami Topolnica a Stryama do tří částí. Západní, kde leží město Ihtiman, střední s městy Panagurište, Strelcha a Karlovo a východní s městem Brezovo. Sredna Gora je protkaná mnoha údolími s několika nejstaršími vesnicemi v Bulharsku, které prosluly folklorními a revolucionářskými tradicemi. Mezi Srednou Gorou a Balkánským pohořím leží Údolí růží, pojmenované podle plantáží růží, kterým tato oblast vděčí za své bohatství. Údolí je nejkrásnější v květnu, kdy vrcholí sezona.

Sredna Gora

Sredna Gora

Sredna Gora se zvedá souběžně s jižním hřbetem Staré planiny a rozkládá se zhruba mezi Pančarevským průlomem řeky Iskar a řekou Tundrou. Dosahuje délky asi 256 kilometrů a rozšiřuje se nejvíce na 46 kilometrů.

Sredna Gora se dělí na tři části

Západní (Ichtimanska) Sredna Gora

Pro Západní Srednou Goru je charakteristická především planina Lozen. Výchozím místem se stala vesnice Lozen, která je vzdálená asi 20 kilometrů jihovýchodně od Sofie. V obci se nachází také klášter. Odtud můžeme vystoupit na vrch Polov del – 1190 metrů nad mořem. Z vrcholu se otevírá pohled na Sofijskou planinu, Vitošu, Rilu, Starou planinu a celou Západní Srednou goru. Pěkná je i zpáteční cesta po hřebeni kolem Germanského klášteraPančarevskému jezeru. Výlet trvá asi 3 – 4 hodiny.

Střední (Saštinska) Sredna Gora

Ze Střední Sredne gory je nejzajímavější výstup na nejvyšší vrchol celé Sredne gory – Bogdan. Nejlépe se podniká z lázeňského města Koprivštica údolím Krivé reky, což měří asi 12 kilometrů. Nejvýše položená turistická chata leží ve výšce 1552 metry uprostřed bukového lesa. Od ní vede ještě 30 minut stoupání na vrchol ve výšce 1604 metry. Z vrcholu zaujme překrásný rozhled k Růžovému údolí, na západ ke Zlatické pánvi a na jih do Hornothrácké nížiny.

V okolí se nalézají vhodné lyžařské terény, ubytovací kapacity i příslušné služby.

Západ slunce v pohoří Sredna Gora

Západ slunce v pohoří Sredna Gora

Nejlepší přístup do pohoří je ze silnice vedoucí ze Sofie na východ přes Zlaticu, Klisuru, Karlovo a Kalofer do Kazanlaku. Ve Zlatici odbočuje silnice do Panagjurište. Odtud se dají podnikat výlety na vrch Bratja a do okolí.

Několik kilometrů za Kaloferem se Sredna gora vzdaluje od Staré planiny. V těchto místech leží proslulé Růžové údolí.

V jižním podhůří Sredné gory se nachází řada letovisek a lázní s radioaktivními prameny, například Strelča, starobylá Chisarja či Momina baňa.

Východní (Istočna) Sredna Gora

Zvláštností tohoto regionu je bohatství léčivých minerálních pramenů. V jejich blízkém okolí byly vybudovány moderní lázeňská centra, jakými jsou Pavel Banya nebo minerální koupele Stara Zagora.

Velkým lákadlem je také hrobka Kazanluk, jež je zahrnuta na seznam světového dědictví UNESCO, stejně jako město růží Kazanluk. Na hrázích Koprinka a Jrebchevo si můžete skvěle zarybařit.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Pohoří Sredna Gora

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Pohoří Sredna Gora? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Pohoří Sredna Gora nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Bulharska, nebudete litovat!