Bali i celá Indonésie je zemí mnoha svátků.
Balijský kalendář se nazývá Pawukon a má 210 dní. V tomto kalendáři vedle sebe souběžně probíhají jednodenní, dvoudenní, třídenní, čtyř-, pěti-, šesti-, sedmi-, osmi-, devíti- a desítidenní týdny!
Největší důležitosti je však třídenní systém Triwara. První je Pasah, pak Beteng a Kajeng. Každý z nich má svoji charakteristiku. Beteng je den vhodný k pořádání trhů a Kajeng je den, kdy je lepší nezačínat žádné stavby.
Pětidenní týden vychází z tradičního proto-polynéského kalendáře, na Bali nazývaného sánskrtsky Pancawara. Na Bali se dny se nazývají – Umanis, Paing, Pon, Wage, Kliwon. Například Umanis je den vhodný k pořádání svatby.
Sedmidenní týden, shodný s tím naším gregoriánským, se na Bali nazývá Saptawara. Názvy pocházejí ze sánskrtských názvů planet: Pondělí je Soma (Měsíc), Anggara (Mars), Buddha (Merkur), Wrhaspati (Jupiter), Sukra (Venuše), Saniscara (Saturn) a neděle je Redité (Slunce).
Lunární kalendář Śaka (používá sem tam také vložený, třináctý měsíc) poprvé použila dynastie Śaků v jižní Indii roku 78 našeho letopočtu.
Jeden rok Śaka čítá 12 úplňků nebo novů – měsíců – Sasih.
První Sasih začal r. 1924. Na Bali nezačíná nový rok prvním, ale devátým novem – číslo devět je v numerologii posledním číslem v číselné řadě, protože číslo 10 se dá sečíst na jedničku a 11 zase na dvojku. A v devátém měsíci dosahuje tzv. „kosmická špína“ maxima a proto je nutný očistný ceremoniál – Nyepi, který je vždy v březnu nebo v dubnu a v tento den se také změní letopočet.
Svátky na Bali v roce 2012
1.1. Nový rok
23.1. Čínský Nový rok – pohyblivý podle čísnkého kalendáře (r. 2012 = čínský rok 2562)
1.2. Galungan Day – opakuje se jednou za 210 dní – tak dlouhý je balijský rok. Je to svátek symbolizující vítězství Dharmy nad zlem (Adharma). Balijci jsou slavnostně oblečeni a ozdobeni maskami, zdobí domy, zpívají, tančí a oslavují.
4.2. Narození proroka Mohameda – muslimský svátek
11.2. Kuningan Day
23.3. Nyepi – Nový rok Hindů (Balijský Nový rok – den ticha) – Podstata spočívá ve vyhánění zlých duchů a bohů z ostrova. Je to největší balijsko-hinduistický svátek a provozuje se pouze na Bali. Při této příležitosti na Bali přijíždějí lidé z celého světa. Balijci vyrábějí obrovské vyobrazení zlých duchů a démonů nazývaných Ogo ogo z bambusu palem, papíru a textilu, někteří jsou nasvíceni a nádherně ozdobeni. Při večerní ceremonii pak skupinky mužů a chlapců nesou svého démona po ulici v hlavním průvodu a předvádějí s ním strašidelný tanec. Ženy a dívky jsou přitom nádherně ustrojené a namalované a doprovázejí v průvodu démona, který je nakonec upálen na břehu moře a druhý den shozen do moře. Do půlnoci se bujaře oslavuje, hraje gamelan, všichni jsou svátečně ustrojeni. Po půlnoci nastane zásadní zlom – celý ostrov ztichne. Kdyby se totiž zlí bohové, kteří byli vyhnáni z ostrova chtěli vrátit, zjistí, že je ostrov prázdný. Všichni Balijci i ostatní, hinduisté, muslimové, katolíci i bezvěrci jsou totiž 24 hodin jen doma. Nesmí se vycházet z domova (ani hotelu), nesmí se svítit, nesmí se hlučet. Venku nejezdí auta, všechno je zavřené, nefunguje dokonce ani mezinárodní letiště. Toto je Svátek ticha (Silence day). Pořádek hlídá hinduistická policie a narušitele nekompromisně trestá. Je zajímavé jakou sílu tento ostrov má. Tento svátek respektují všichni, kteří na ostrově zůstanou nehledě na vyznání.
6.4. Velký pátek – křesťanský svátek
5.5. Hari Raya Waisak – Den osvícení Buddhy – budhistický svátek narození, osvícení a smrti Buddhy
17.5. Nanebevzetí Ježíše Krista
16.6. Isra‘ Mi’raj Nabi Muhamad S.A.W – Nanebevzetí proroka Mohameda
17.8. Den nezávislosti Indonésie (st. sv.)
20.7. – 18.8. Postní měsíc Ramadán
19. – 20.8. Hari Idul Fitri – (konec postního měsíce Ramadánu)
29.8. Galungan Day
8. 9. Kuningan Day
26.10. Pá – Idul Adha – Den oběti Idul Adha
15.11. Islámský (Muslimský) Nový rok
25.12. Narození Ježíše Krista