Bali i celá Indonésie je zemí mnoha svátků.

Balijský kalendář se nazývá Pawukon  a má 210 dní. V tomto kalendáři vedle sebe souběžně probíhají jednodenní, dvoudenní, třídenní, čtyř-, pěti-, šesti-, sedmi-, osmi-, devíti- a desítidenní týdny!

Tradiční balijské obětiny bohům při hinduistických obřadech

Tradiční balijské obětiny bohům při hinduistických obřadech

Největší důležitosti je však třídenní systém Triwara. První je Pasah, pak Beteng a Kajeng. Každý z nich má svoji charakteristiku. Beteng je den vhodný k pořádání trhů a Kajeng je den, kdy je lepší nezačínat žádné stavby.
Pětidenní týden vychází z tradičního proto-polynéského kalendáře, na Bali nazývaného sánskrtsky Pancawara. Na Bali se dny se nazývají – Umanis, Paing, Pon, Wage, Kliwon. Například Umanis je den vhodný k pořádání svatby.

Sedmidenní týden, shodný s tím naším gregoriánským, se na Bali nazývá Saptawara. Názvy pocházejí ze sánskrtských názvů planet: Pondělí je Soma (Měsíc), Anggara (Mars), Buddha (Merkur), Wrhaspati (Jupiter), Sukra (Venuše), Saniscara (Saturn) a neděle je Redité (Slunce).

Démon Ogo Ogo během svátku Nyepi na Bali

Démon Ogo Ogo během svátku Nyepi na Bali

Lunární kalendář Śaka (používá sem tam také vložený, třináctý měsíc) poprvé použila dynastie Śaků v jižní Indii roku 78 našeho letopočtu.

Jeden rok Śaka čítá 12 úplňků nebo novů – měsíců – Sasih.

První Sasih začal r. 1924. Na Bali nezačíná nový rok prvním, ale devátým novem – číslo devět je v numerologii posledním číslem v číselné řadě, protože číslo 10 se dá sečíst na jedničku a 11 zase na dvojku. A v devátém měsíci dosahuje tzv. „kosmická špína“ maxima a proto je nutný očistný ceremoniál – Nyepi, který je vždy v březnu nebo v dubnu a v tento den se také změní letopočet.

Svátky na Bali v roce 2012

1.1. Nový rok

23.1. Čínský Nový rok – pohyblivý podle čísnkého kalendáře (r. 2012 = čínský rok 2562)

1.2. Galungan Day – opakuje se jednou za 210 dní – tak dlouhý je balijský rok. Je to svátek symbolizující vítězství Dharmy nad zlem (Adharma). Balijci jsou slavnostně oblečeni a ozdobeni maskami, zdobí domy, zpívají, tančí a oslavují.

4.2. Narození proroka Mohameda – muslimský svátek

11.2. Kuningan Day

23.3. Nyepi – Nový rok Hindů (Balijský Nový rok – den ticha) – Podstata spočívá ve vyhánění zlých duchů a bohů z ostrova. Je to největší balijsko-hinduistický svátek a provozuje se pouze na Bali. Při této příležitosti na Bali přijíždějí lidé z celého světa. Balijci vyrábějí obrovské vyobrazení zlých duchů a démonů nazývaných Ogo ogo z bambusu palem, papíru a textilu, někteří jsou nasvíceni a nádherně ozdobeni. Při večerní ceremonii pak skupinky mužů a chlapců nesou svého démona po ulici v hlavním průvodu a předvádějí s ním strašidelný tanec. Ženy a dívky jsou přitom nádherně ustrojené a namalované a doprovázejí v průvodu démona, který je nakonec upálen na břehu moře a druhý den shozen do moře. Do půlnoci se bujaře oslavuje, hraje gamelan, všichni jsou svátečně ustrojeni. Po půlnoci nastane zásadní zlom – celý ostrov ztichne. Kdyby se totiž zlí bohové, kteří byli vyhnáni z ostrova chtěli vrátit, zjistí, že je ostrov prázdný. Všichni Balijci i ostatní, hinduisté, muslimové, katolíci i bezvěrci jsou totiž 24 hodin jen doma. Nesmí se vycházet z domova (ani hotelu), nesmí se svítit, nesmí se hlučet. Venku nejezdí auta, všechno je zavřené, nefunguje dokonce ani mezinárodní letiště. Toto je Svátek ticha (Silence day). Pořádek hlídá hinduistická policie a narušitele nekompromisně trestá. Je zajímavé jakou sílu tento ostrov má. Tento svátek respektují všichni, kteří na ostrově zůstanou nehledě na vyznání.

6.4. Velký pátek – křesťanský svátek

5.5. Hari Raya Waisak – Den osvícení Buddhy – budhistický svátek narození, osvícení a smrti Buddhy

17.5. Nanebevzetí Ježíše Krista

16.6. Isra‘ Mi’raj Nabi Muhamad S.A.W – Nanebevzetí proroka Mohameda

17.8. Den nezávislosti Indonésie (st. sv.)

20.7. – 18.8. Postní měsíc Ramadán

19. – 20.8. Hari Idul Fitri – (konec postního měsíce Ramadánu)

29.8. Galungan Day

8. 9. Kuningan Day

26.10. Pá – Idul Adha – Den oběti Idul Adha

15.11. Islámský (Muslimský) Nový rok

25.12. Narození Ježíše Krista

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Bali

Klikněte pro zobrazení nabídky Bali: zájezdy nebo Bali: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou na Bali!