Příroda na Bali je dána jeho tropickou polohou. Je velice pestrá a různorodá. Původní vegetaci a přírodu – pobřežní mangrovníkové porosty, monzunové lesy i mohutné pralesní stromy najdete na severozápadě ostrova, kde se nachází národní park Taman National Bali Barat o rozloze 70.000 ha.

Jihozápad je ve znamení palmových hájů, které přecházejí v mangrovníkové porosty. Vnitrozemí ostrova je hornaté, tvořené dvěma sopečnými krátery – posvátným Gunung Agung a Batur se stejnojmenným jezerem.

Sopka Mount Batur a jezero Lake Batur

Sopka Mount Batur a jezero Lake Batur

Díky sopečnému původu je Bali obdařeno nesmírně úrodnou půdou, z níž převážnou část tvoří typická terasovitá rýžová políčka, zabírající asi 20% rozlohy ostrova a připomínající spíše umělecká díla než užitková pole. Terasy jsou uměle zavlažovány a úroda je dvakrát do roka.

Nádherná je i tropická vegetace. Asi 2.000 druhů stromů, obrovské fíkusy, banánovníky a palmy. Kokosové a jiné palmy kromě plodů poskytují i dřevo na stavbu domů, vlákna na střechy i palivo. Ze dřeva jsou i typické suvenýry loutky wayang. Bambus je využíván ke stavbě domů, lešení, mostů až po špejle.

Starobylý banyánový strom

Starobylý banyánový strom

Posvátné jsou dva druhy stromů. Nejvýznamnější je Banyan (Waringin Tree) – roste v chrámech a z jeho vzdušných kořenů vyrůstají stromy nové. Druhým Frangipani (plumérie) poskytuje nádherné květy, kterými se zdobí tanečnice a slouží i jako oběti bohům.

Květ Frangipani (plumérie)

Květ Frangipani (plumérie)

Na Bali je asi 40.000 druhů kvetoucích rostlin včetně 5.000 druhů orchideí a největším květem na světě Rafflesia Arnoldi.

Bali bylo původně domovem velkých savců – slonů, tygrů. Od počátku 20. století zde již žádná velká zvířata nežijí. Při troše štěstí zde můžeme spatřit Komodského varana, přezdívaného také Komodský drak či orangutana.

Makakové v Monkey Forest, Ubud

Makakové v Monkey Forest, Ubud

Faunu zde představují různé druhy opic, především Makak Rhesus, ještěrkygekoni, které jsou všude a živí se hlavně komáry. Vesničané věří, že přínášejí štěstí. Hojně se zde vyskytuje ptactvo – asi 300 druhů ptáků včetně modrých ledňáčků, mořských orlů, bílých volavek a spousty zpěvných ptáků.

Bali je také domovem tisíce druhů ryb a podmořský svět je jeden z nejkrásnějších na světě. Vidět jsou zde delfíni, žraloci, barevné korálové rybky, malé útesové ryby a murény, stejně jako korýši a houby, což ocení hlavně potápěči. Oblíbené je potápění se žraloky, s rejnoky Manta a měsíčníky, největšími mořskými kostnatými rybami.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na domácí zvířectvo, mezi které patří kohouti, slepice, kachny, prasata, krávy a buvoli, jež tvoří ucelený obraz života farmy na Bali.

Bůvol na Bali

Bůvol na Bali

Divoká zvěř je různorodá tropické opice, vodní buvol, dobytek, stovky ptáků a hmyzu, hadů, ještěrek, prasata a psi setkávají s velkým počtem všude.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Bali

Dovolená na Bali? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy na Bali vám jistě učarují!