Provoz na Bali je velmi hustý a chaotický, silniční pravidla jsou hodně benevolentní. Oficiální povolená rychlost v obci je 40 km/h a 70 km/h mimo obec.

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem dopravy je pronájem motorky (cca 50.000 Rp na den včetně přilby a často také včetně pojištění, které velice doporučujeme) či auta (cca za 200.000 Rp na den). Oblíbený a relativně levný je také pronájem auta i s řidičem, kdy cenu je možno sjednat, či požádat o jízdu na taxametr. Při cestování na půjčené motorce nebo v autě si dávejte velký pozor. Riziko nehod je na Bali bohužel vysoké, a to především díky opravdu hustému provozu a absolutnímu nerespektování předpisů a dodržování pravidla „kdo má větší auto a hlasitěji troubí, ten jede“. Na druhou stranu řidiči jsou hodně ohleduplní, takže ani po cca tisícovce kilometrů najetých na pronajaté motorce jsme neviděli žádnou havárii a dokonce (a to jsem byl hodně překvapen) jsme si všimnuli, že auta balijců nejsou skoro vůbec pobouchaná – respektive jsme marně nějaké takové hledali.

Typický balijský dopravní prostředek - motorka

Typický balijský dopravní prostředek – motorka

V případě pronájmu v půjčovně je potřeba mít platný řidičský průkaz, a to i mezinárodní. Doporučuje se zkontrolovat technický stav i dokumenty. Jezdí se vlevo, což může být matoucí.

Doprava na Bali Doprava na Bali

© Rappholdt / Shutterstock.com

Tankování je nejlevnější na čerpacích stanicích Pertamina (benzín Premium). Tankuje vždy obsluha, platí se ihned po natankování a je dobré mít čerpací stanice v navigaci (často se stává, že benzín není). Tankovat se dá i u stánků u cesty s nápisy Petrol nebo Petrolum. Cena je 4500-5000 Rp za litr, nesmlouvá se, ale ceny se zaokrouhlují.

Shuttle Bus – autobus na objednávku, kdy se musí specifikovat místo nástupu. Místa výstupu jsou daná. Jezdí obvykle mezi turistickými letovisky.

Benzinka na Bali - je libo Absolut vodku Benzinka na Bali – je libo Absolut vodku

© Jon Frank / Shutterstock.com

Hotelový vůz/autobus – jedná se v podstatě o shuttle bus, jehož provozovatelem je hotel. Doporučuje se využít na větší vzdálenosti. Cena je sice vyšší, ale cestování komfortnější. Pro skupiny se však vyplatí, jelikož se platí cena za auto a ne za osobu. Hotely i turistické kanceláře nabízejí i pronájmy kol, často i s průvodcem.

Bemo – zajišťují meziměstskou dopravu. Jedná se o levný, pomalý a nepravidelný způsob přepravy. Jsou to malé dodávky předělané pro převoz cestujících zpravidla na krátké trasy. Cena je obvykle několik tisíc rupií, ovšem trasy jsou nepřehledné a je nutné smlouvat.

Taxi – v případě objednání taxi, je nutno si s řidičem předem dohodnout cenu nebo se poptat alespoň na přibližnou cenu a pohlídat zapnutí taxametru.

Letecká doprava – hustá letecká síť propojuje větší města a ostrovy. Při přepravě mezi ostrovy lze využít i levnější, lodní dopravu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Bali

Dovolená na Bali je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit na Bali. Podívejte se na aktuální zájezdy na Bali a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!