Úchvatný Gunung Kawi je chrámový komplex z 11. století, který leží na řece Pakrisan v Tampaksiringu, severovýchodně od Ubudu. Přiznám se, že se mi tento komplex líbil hrozně moc a strávil jsem zde poměrně hodně času. Přístup je po schodech kolem několika domků, které si místní přestavěli na improvizované prodejny různých výrobků (zejména ze dřeva), kdy se před vámi po pár krocích otevře krásné údolí s říčkou, kouzelným kamenným mostem, chrámem, terasovitými rýžovými políčky a skalami, do kterých jsou vytesány hrobky.

Gunung Kawi

Gunung Kawi

Hrobky v Gunung Kawi

Tento komplex zahrnuje 10 svatyní (hrobek) vytesaných do skály, které jsou 7 metrů vysoké. Toto dílo byla věnována králi Anaku Wungsuovi z dynastie Udayana. Na jedné straně údolí (blíže vstupu) leží hrobky královen, na druhé údolí za řekou, pak vedle chrámu leží hrobka krále a významnějších královen. Faktem je, že zde nebyly nikdy nalezeny žádné ostatky, tudíž se předpokládá, že tyto hrobky měly pouze symbolický charakter.

V každém případě v Gunung Kawi stojí za to chvíli zastavit, sednout si a dívat se na nádhernou přírodu všude kolem vás – je to tu opravdu okouzlující.

Gunung Kawi - hroby králů

Gunung Kawi – hroby králů

TIP: 🙂 když projdete přes chrám a okolo královské hrobky a budete pokračovat dál, minete malý krámek, kde prodávají spoooustu vyřezaných kokosových ořechů (mimochodem moc hezké a kvalitní kousky, cena od cca 40 000 rupií, jsou mnohem kvalitnější a pevnější než ty, které se prodávají např. na tržnicích nebo třeba i u přístupové cesty do Gunung Kawi, kde jsou ceny od cca 15 000 rupií) a půjdete dál, dojdete po pár metrech k rýžovým polím. Po levé ruce budete mít údolíčko s řekou, po pravé budete mít terasy polí. Na jednu terasu se dá vylézt a po políčku (po hrázi samozřejmě) lze pokračovat dál, kdy po asi 200m dorazíte k malému krásnému vodopádu v zeleni, ve kterém se dá bezvadně vykoupat. Procházka je to moc hezká, protože políčka jsou opravdu kouzelná a zvlášť takto terasovitě uspořádaná. Možná zde potkáte i místní pracanty, kteří vám nabídnou, že vás k vodopádu zavedou – v tom případě se jim odměňte, pár tisíc rupií jim udělá radost 🙂

Gunung Kawi - procházka po rýžovém poli

Gunung Kawi – procházka po rýžovém poli

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.25 hvězdy
    4.25 / 5 (4 )
  • 85%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Souhlasim s tim, ze je to jedno z nejhezcich mist Bali

dne 2015-04-29 00:44:52

Cetl jsem si ostatni recenze na netu a souhlasim s tim, ze je to fakt moc hezke misto. Sel jsem podel ryzovych poli asi pul kilometru (celem k hrobum kralu smerem doprava) a jsou tam fakt hezke vyhledy. Dokonce ani mistnaci nic nenamitali, mavali na me a smali se :)))Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádhera!

dne 2015-04-19 13:38:37

Gunung Kawi jsme do programu zařadili spíše náhodou na základě článků tady na MAHALO.cz a zpětně to hodnotím jako velmi dobré rozhodnutí :-) Celý areál je totiž opravdu krásný, leží uprostřed rýžových polí (jsou zde vidět úžasné terasy, dle mne mnohem hezčí než u Jatiluwih) v džungli, kterou protéká malá říčka. Samotné hrobky jsou atraktivní a zajímavé, třebaže to možná vůbec nejsou hrobky :-)
Prozkoumávali jsme areál podél říčky, která zde protéká, šli jsme hlavně proti proudu a narazili na pár hezkých míst, kde se dalo koupat.
Procházky po okolí budou určitě nádherné, zejména okolo rýžových teras, které zaplňují břehy údolí, kterým říčka protéká.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Otravní prodejci

dne 2015-03-24 06:33:35

Údolí s hroby králů a královen je hezké, ale tak dlouho nás tady otravovali prodejci, až jsme odsud utekli. U jedné paní jsem si koupila krásný svícen, jenže když to viděli ostatní prodejci, tak mi nutili další. Nedokázali pochopit, že mi jich pět je opravdu k ničemu. Byli děsně otravní... Takže jsme se na to nakonec vyprdli a šli se uklidnit do nedalekého chrámu. Škoda, docela nám dojem z tohoto místa poškodili.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Super

dne 2014-12-21 00:00:26

Když jsme sem přijeli, bylo krásně. Po zaparkování se na nás samozřejmě slétli prodejci jako slepice, ale odolali jsme a nic jsme nekoupili. Ještě cestou člověk mine pár stánků, které jsou rozesety kolem chodníku. Následně chodník začne prudce klesat směrem do údolí, na jehož bocích jsou skutečně prudké terasovité rýžové pole. No obdivuju místní, já bych pořád nahoru a dolů běhat nechtěla, stačilo mi to jednou :))
Hrobky jsou zajímavé a překvapila mě jejich výška. Jsou fakt vysoké. Chrám u nich nic moc, takový pidi, ale dokresluje atmosféru místa.
Jinak tady nic moc není, ale je to tu moc hezké a fotogenické, zvlášť most u řeky, která je obrostlá květinami.Dovolená Gunung Kawi

Gunung Kawi je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Gunung Kawi či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy na Bali, stačí kliknout sem a vybrat si :-)