Great Inagua jsou vlastně dva ostrovy – Velká Inagua (Great Inagua) a Malá Inagua (Small nebo Little Inagua). Ostrovy jsou známé svými přírodními krásami.

Great Inagua je přírodní ráj, kde se ve slaném prostředí daří vzácným ptákům a plazům. V otevřených prostorách zde žijí osli a divoká prasata. Hlavními formami rekreace je plachtění, hlubinný rybolov, potápění, šnorchlování, plavání a turistika. Ponořte se do Great Wall Inagua nebo vezměte šnorchl v místě, kde jste sami na útesu jen pár metrů od pobřeží. Využijte zdejších možností sportovního rybolovu. Zastavte se na opuštěných plážích na piknik. Procházejte se  po pláži nebo jen tak  relaxujte  na písku.

Severní pobřeží ostrova Great Inagua

Severní pobřeží ostrova Great Inagua

Ingua poskytuje i poklad jiného druhu – sůl.

Great Inagua je třetím největším ostrovem v bahamském souostroví. Název pravděpodobně pochází ze španělského „je zde k dispozici voda“. Podle jiné verze je název vytvořen z přesmyčky „the Iguana“, což je zdejší býložravé zvíře.

Velká Inagua zabírá plochu 1544 km2 a leží asi 90 kilometrů od východního cípu Kuby. Nejvyšším bodem je 33 metrů vysoký kopec. Je obklopen několika jezery, zejména 19 kilometrů dlouhým Lake Windsdor, známým také pod jménem Lake Rosa. Hlavním městem ostrova je přístav Matthew Town, pojmenovaný po bahamském guvernéru v 19. století. Ve městě sídlí společnost Salt Morton, je  zaměřena na výrobu mořské soli.

V centru ostrova leží velká ptačí rezervace, s populací více jak 80 tisíc ptáků, včetně indických plameňáků, kolibříků, pelikánů, volavek, amerických poštolek a sov.

Domov zde našlo také velké množství divoké zvěře. Ostrov je známý i endemickými druhy rostlin a plazů.

Matthew Town na ostrově Great Inagua

Matthew Town na ostrově Great Inagua

Sousední ostrov Little Inagua je vzdálený asi 8 kilometrů severovýchodně. Je neobydlený a většínu plochy ostrova tvoří pozemní a mořský národní park – asi 78 km2. Domov tu mají stáda divokých oslů a koz. Little Inagua je obklopen velkým ochranným útesem. Ten nedovoluje lodím připlout blíže než na jednu míli.

Místní legenda říká, že bývalý haitský diktátor Henri Christophe, král Haiti od roku 1811 do roku 1820, na severovýchodní Point Grea Inagua zakopal v místě svého sídla poklad.

Několik poklady naložených lodí ztroskotalo na zdejších útesech v letech 1500 až 1825. Dvě nejcennější ztroskotané lodě byly The Santa Rosa, ta se potopila v roce 1599 a Infanta ztroskotala v roce 1788. Další lodě značné hodnoty byly britské HMS Statira a HMS Lowestoffe. Ty se potopily v roce 1802.

Zajímavosti na ostrovech Great Inagua

Great Inagua National Park

Great Inagua National Park je výborným místem pro pozorování ptáků. Žije zde přes 150 různých druhů, včetně bahamského papouška a největšího hejna plameňáků na západní polokouli. V parku se pohybují také tisíce divokých oslů a divokých prasat.

Výroba soli

Ostrov Great Inagua je proslavený výrobou soli. Nachází se tu několik ploch zatopených mořskou vodou. Ta se vypařuje a zůstává krystalická sůl. V solných jezerech žijí tisíce růžových plaměňáků.

Solný důl na ostrově Velká Inagua

Solný důl na ostrově Velká Inagua

Pláže

Je zde celá řada osamocených pláží na východním a jižním pobřeží nebo na Nortwest Point. Jsou ideální pro piknik, hledání mušlí, naplaveného dříví nebo jen na relaxaci v houpací síti na písečné pláži. Nedaleko od Matjes Town je Devil´s Point a hned vedle hlavní silnice ve středu města leží Iron Badge Beach a hlavní veřejná pláž, kterou používají místní obyvatelé během prázdnin.

Potápění a šnorchlování

Neexistuje zde žádné formální místo pro potápění, ale zkušení potápěči mohou požádat o pomoc rybářského průvodce. Místní obyvatelé znají nejlepší místa pro potápění a zdarma.

Šnorchlování a potápění na Bahamách

Šnorchlování a potápění na Bahamách

Inagua se právem chlubí nedotčenými korálovými útesynevšedním podmořským životem. Není divu, že hlavní sportovní činností vedle rybolovu, je šnorchlování. Můžete si prohlížet útesy do 30 metrů od pobřeží nebo si užívat půldenní nebo celodenní plavby lodí s místním průvodcem. Ten vás dovede k odlehlým útesům. Obvykle bývají poskytována šnorchlovací zařízení. Další možností je vypůjčit si kajak a vydat se na opuštěné pobřeží na vlastní pěst.

Rybaření

Hluboké moře okolo ostrova Inagua nabízí fenomenální sportovní rybolov. Můžete si dokonce vybrat i lov konkrétního druhu ryby. Pro začátečníky jsou k dispozici poradci, kteří zájemce zavedou k velkým hejnům ryb. Pro všechny rybolovné výlety jsou zajištěny průvodci, loď i občerstvení.

Plavba a plachtění

Na ostrově najdete několik přírodních přístavů. Pro navigaci v útesech je však třeba hledat pomoc místních námořníků. Doporučená místa pro přistání na Great Inagua jsou Lantern Head Harbour, Man-O-War Bay v Northwest Point, jen kousek od města nebo přístaviště v Matjes Town. Po předchozí domluvě je možné použít soukromé přístaviště na Morton Salt. Malá plavidla mohou připlout na Mudren Harbour na Little Anagua.

Zábava pro celou rodinu

Můžete se vydat na půldenní výlet se šnorchlováním, k prozkoumání vodních krás Inagua v útesech i na moři. Zpozorujete velké množství ryb a želv, které se vám budou schovávat mezi korály. Při celodenním výletu se zastavte na osamocených plážích vhodných pro piknik, beachcombing, opalování a relaxaci na pláži.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Opravdové Bahamy

dne 2015-04-03 23:14:36

Pokud někdo jede na Bahamy a skončí v Nassau nebo v okolních resortech, nikdy nebude vědět, jak vypadají skutečné Bahamy. Bude mít zážitek jen z "cirkusu pro turisty", který mu ale o Bahamách nic neřekne.
Pokud chcete poznat pravé Bahamy a vidět, jak se na nich žije, jeďte třeba právě na ostrov Inagua. My zde strávili 6 dnů a určitě se sem chci jednou vrátit. Je to krásný ostrov, kde nejezdí mnoho turistů a proto zde ani není extra silné turistické zázemí. Přesto zde je dostatek ubytovacích kapacit a služeb pro turistu, který očekává nějakou úroveň cestování.
Samotný ostrov nabízí řadu krás - hory, solné pávne, skvělé pláže, možnost šnorchlování a potápění, vodní sporty, projížďky přírodou, divoké oslíky,obrovská hejna plameňáků, nádherný maják na jižním cípu ostrova a také velmi milé obyvatele, kteří vám budou mávat a budou prostě hrozně milí a fajn.
Za nás má Inagua nejvyšší doporučení!Dovolená Great Inagua

Zaujal vás náš článek o destinaci Great Inagua na Bahamách? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Great Inagua nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená na Bahamách je skvělá volba!