Phoenix je hlavním a také největším městem Arizony. Pro návštěvníky je tu k dispozici několik muzeí, divadel a kulturních událostí. Vyskytuje se tu velké množství parků a rekreačních oblastí. Vodní parky ulehčí život v pouštním horku. Město má také dva zábavní parky. Své místo zde mají i hokejové, basketbalové, basebalové a fotbalové kluby.

Phoenix je hlavní město Arizony. Leží na ploše 1230 km2 a obývá ho asi 1,5 milionu obyvatel. Téměř polovina z nich je hispánského původu. Město bylo založeno v roce 1881, v blízkosti Salt River, poblíž soutoku s řekou Giak. Nachází se na severovýchodě pouště Sonoran. Indiáni toto místo  nazývali Hoozdo – Horoucí hnízdo.

Phoenix

Phoenix

Historie města Phoenix

Oblast byla obývána dlouho před příchodem Evropanů, již okolo roku 700. Sídlili zde indiáni  kmene Hohokam, kteří se snažili oblast zúrodnit systémem zavlažovacích kanálů. Hohokamové hojně obchodovali s kmeny Anasazi, Mogollon a Sinagua. Předpokládá se, že v období mezi roky 1300-1450, v období sucha a silných záplav, došlo k zániku civilizace Honokam. Název města – „Phoenix“ – vznikl asi tak, že  ho brali jako město, které se zrodilo z trosek bývalé civilizace (podobně jako vstal bájný pták Fénix z popela).

V roce 1902 podepsal prezident Theodore Roosevelt národní akt zúrodňování, což umožnilo postavit přehradu pro rekultivační účely. Přehrada byla postavena východně od údolí a do provozu byla uvedena v roce 1911.

Indiánských zavlažovacích kanálů bylo využito při budování dnešních kanálů jako Arizona Canal, Central Arizona Project Canal a Hayden-Rhodesova akvaduktu.

Město zažilo největší rozmach v polovině 2. světové války, kdy zde byla vybudována letecká základna Luke Air Force Base, jež slouží dodnes. Letecká fima Honeywell (která má pobočky i v ČR) přinesla množství pracovních příležitostí, stejně jako firma pro výrobu elektroniky Intel a firma pro těžbu minerálů Phelps Dodge Corporation. Rozvoj města pokračuje i v dalším období a počátkem 21. století dochází k přírustku populace na severu a východě aglomerace.

Zajímavosti Phoenixu

Ve Phoenixu panuje suché a horké klima. Město má ze všech velkých amerických měst nejvyšší průměrnou teplotu, která překračuje 38°C.

Ve městě působí i známé sportovní týmy. V hokejové NHL jde o Phoenix Cojotes, v basketbalu je to Phoenix Suns, basebal reprezentuje Arizona Diamondsvacks, americký fotbal zase Arizona Cardinals.

Finanční centrum Phoenixu

Finanční centrum Phoenixu

Phoenix je i dějištěm kulturních událostí. Jedno z míst je Phoenix Symphony Hall, kde bývají pořádány koncerty Phoenix Symphony Orchestra, Phoenix Youth Symphony Arizona Opera a valetu Arizona. Dalším místem je divadlo Orpheum, kde má domovskou scénu Phoenixská metropolitní opera.

Je zde i několik muzeí. Phoenix Art Muzeum vystavuje uměleckou kolekci amerického, asijského, evropského současného  moderního umění a módního designu. Komunitní centrum Phoenix Art Museum představuje celoroční program festivalů, živých představení, nezávislých uměleckých filmů a vzdělávacích programů. Návštěvníci mohou navštívit PhxArtKids – interaktivní prostor pro děti, výstavy ve spolupráci s Centrem pro tvůrčí fotografie, sochařství a krajinářskou zahradu.

Phoenix Art Muzeum Phoenix Art Muzeum

© BondRocketImages / Shutterstock.com

Ve městě je velké množství parků a rekreačních oblastí. Vodní parky jsou roztroušeny po celém údolí a pomáhají obyvatelům vyrovnat se s tvrdým pouštním horkem v letních měsících. V mnoha parcích je zachována pouštní krajina, která by byla jinak zlikvidována komerčním využitím těchto prostorů. Největším z nich je South Mountain Park, což je největší městský park s rozlohou 67 km2. Dalšími jsou například Camelback Mountain a Sunnylope Mountain.

Na východě je Desert Botanical Garden a Phoenix ZOO. Najdete tu i několik golfových hřišť.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hezké město, které není moc turistické

dne 2015-01-05 21:39:02

Phoenix se mi hrozně líbil, jen jsme tady projížděli, ale když jsme viděli, jak je celé město hezké, tak jsme na pár hodin zastavili, prošli jsme se a zašli si na oběd. Myslím, že je to tady opravdu hezké. Místní jsou velice přátelští, asi tady nejsou moc zvyklí na turisty, protože sem turisti asi obvykle nezavítají. Je tady spousta zeleně, kolem krásné kopce, spousta stromů.... cítili jsme se tady velmi dobře. Lehli jsme si v parku uprostřed města na trávu a chvíli odpočívali a chytali sluneční paprsky (sluníčko tady prý svítí po většinu roku takže jsme taky měli krásně). Opravdu hezké město, jedno z nejhezčích velkoměst, které jsme ve státech viděli. Na krátkou zastávku ideální :-)Dovolená Phoenix

Dovolená Phoenix je dobrou volbou pro každého, koho láká USA. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Phoenix a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!