Niagarské vodopády leží na řece Niagara, která tvoří přirozenou hranici mezi Kanadou a USA. Řeka Niagara vytéká z Eritrejského jezera a před tím, než se vlévá do jezera Ontario, vytvoří se na jejím toku několik vodopádů. Vodopády jsou velkou turistickou atrakcí. Pro turisty byly na kanadské straně postaveny velké vyhlídkové věže Skylon Tower a Minolta Tower.

Niagarské vodopády jsou jedny z nemohutnějších vodopádů na světě. Leží na řece Niagara a dělí dvojměstí Niagara Falls na kanadskou a americkou část. Řeka Niagara je tedy přirozenou hranicí mezi Kanadou a USA. Vytéká z Eritrejského jezera a přivádí vodu do Jezera Ontario. Dlouhá je jen 56 kilometrů. Vodopády mají tři části – na kanadské straně je to Horseshoe Falls, na americké straně zbývající dvě části Manerican Falls a Bridal Veil Falls. Vodopády padají z výšky 52 metrů, to platí ale jen pro Horseshoe Falls, které jsou také širší – 792 m. American Falls jsou vysoké jen 21 metrů a široké 323 m.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády

Zajímavosti Niagarských vodopádů

V minulosti na Niagarském polostrově v oblasti Niagarských vodopádů žily indiánské kmeny až do Americké války za nezávislost. Potom se zde začali usazovat američtí loajalisté a vytvořili zde kolonii s hlavním městem Niagara on the Lake. V začátcích kolonizace byl poloostrov převážně zemědělským krajem, postupně se ale začal stávat průmyslovým centrem. Začaly se tu stavět vodní mlýny, kanál Welland a vodní elektrárny. Dnes hraje zásadní roli turistický ruch. S pokračující industrializací ztrácela metropole Niagara on the Lake na významu a hlavním městem se stalo St. Catharines.

Kromě již uvedených měst zde  leží další významná města – Thorold, Port Colborne a Welland a menší města Pelham, Grimsby, Fort Erie.

V okolí vodopádů narazíte také na historické památky, které se vztahují k americko-kanadské válce v roce 1812. Jedná se především o pevnosti Fort Erie, Fort George a na americké straně Fort Niagara.

Park na kanadské straně Niagarských vodopádů

Park na kanadské straně Niagarských vodopádů

Spíše však ve městečku Niagara Falls narazíte na kasína, strašidelné domy, minigolfy, restaurace a prodejny suvenýrů. Z města se stalo malé Las Vegas, což je trošku škoda, protože to trošku kazí kulisu nádherných Niagarských vodopádů. Přesto však zůstává pozitivem to, že okolo samotných vodopádů výstavba neprobíhá, takže jsou stále opticky zasazeny do přírodní scenérie. Jak na americké tak i na kanadské straně jsou směrem k vodopádům parky a promenády, takže si zde užijete i příjemných procházek v hezkém prostředí, a to vše za hlasitého burácení vodopádů („temně hučí Niagára, temně hučí do noci“ opravdu není výmysl – zajděte si k vodopádům i v noci, kdy jsou nasvícené, pravda lehce kýčovitě, a uslyšíte ten hukot, který je slyšet hodně daleko).Vše kolem nich však je klasická „past na turisty“ s cílem vymámit z nich maximum peněz během obvykle krátkého pobytu v této oblasti

Atrakce u Niagarských vodopádů

Pod vodopády plují po řece Niagara výletní lodě, jež vozí výletníky až k vodopádům. Lodí je pět a všechny se jmenují stejně – Maid of the Mist. Pod Kanadskou podkovou je z kanadské strany proražen tunel, pocházející od budování první hydroelektrárny. Tunel dnes slouží pouze turistům. Na stavbě hydroelektrárny se podílel Nikola Tesla, který má na americké straně postavenou velkou bronzovou sochu.

Maid of the Mist

Samotné atrakce okolo vodopádů jsou příjemným zpestřením výletu k Niagaře a osobně je doporučuji. Především plavba na výletních lodích je velkým zážitkem, kdy vyfasujete plášťěnky (na kanadské straně červené, na americké straně modré – asi abyste za jízdy nepřeskočili ke konkurenci 🙂 ) a pak během cirka 25 minutové projížďky proplujete okolo vodopádů na americké straně a pak připlujete až do srdce Horseshoe Fallse, kde pochopíte, proč vám ty pláštěnky dali.

Kanadská Maid of the Mist u vodopádu Horseshoe Falls

Kanadská Maid of the Mist u vodopádu Horseshoe Falls

Upřímně – ani s nimi jsme nezůstali zdaleka suší, proto počítejte s tím, že vás hustý oblak vodního aerosolu pořádně osvěží! Jízda na lodi stojí okolo 20 dolarů.

Cave of the winds

Další atrakcí je procházka Cave of the winds, která vás na americké straně zavede po speciálně vybudovaných lávkách prakticky až pod americké vodopády. I tato procházka je velkým zážitkem, takže budete-li na americké straně, neváhejte. Něco podobného mají i na kanadské straně v blízkosti Horseshoe Falls, ale na americké mi to přišlo určitě zajímavější.

Cave of the winds u Niagarských vodopádů

Cave of the winds u Niagarských vodopádů

Osobně ale projížďku na lodi považuji za nejlepší volbu, můžete-li zvolit pouze jednu z atrakcí.

Treky v a okolo Niagara gorge

Okolo soutěsky, ve které najdete i samotné Niagarské vodopády, vedou různé trekovací stezky, kde můžete strávit spoustu času. Osobně jsem tyto treky nepodniknul, nicméně mám na ně velice dobré ohlasy. Myslím si však, že i na východě USA najdete spoustu zajímavějších míst, kde lze trekovat, takže bych zde asi příliš mnoho času neztrácel, nemáte-li jej vyloženě nazbyt.

Odkud je na Niagarské vodopády lepší výhled?

Obecně pak platí, že na Niagarské vodopády je daleko lepší výhled z kanadské strany, kdy máte vodopády krásně před sebou a zejména Horseshoe falls si užijete daleko víc, protože z americké strany takřka nejsou vidět. Na americké straně mají vystavěnu speciální vyhlídkovou plošinu, ze které je na vodopády vidět aspoň z boku, ale výhled je v porovnání s kanadskou stranou opravdu mizerný.

Výhled z kanadské strany Niagarských vodopádů

Výhled z kanadské strany Niagarských vodopádů

Budete-li mít možnost, vydejte se určitě na kanadskou stranu – ostatně po zrušení vízové povinnosti do Kanady je to formalita a přechod je otázka pár minut. To samé i přejezd s autem (jen pozor, ať vám toto umožňuje smlouva s půjčovnou – většinou to ale problém nebývá), kdy jediná nevýhoda je to, že jak za přechod, tak za přejezd autem zaplatíte drobný poplatek (přechod 0,5 USD, přejezd tuším 3,5 USD – platili jsme jej jen při cestě z USA do Kanady, na zpáteční cestě nikoli), který vás ale určitě nezruinuje 🙂

Výhled z americké strany Niagarských vodopádů

Výhled z americké strany Niagarských vodopádů

Tip na závěr

A tip na závěr: chcete-li se u Niagarských vodopádů ubytovat, doporučuji najít si ubytování na kanadské straně. Ubytování zde vyjde mnohem levněji, je navíc kvalitnější a můžete jej bez problému sehnat i v úplné blízkosti vodopádů, což je bezva, pokud byste je chtěli vidět ve dne i v noci, tak ať nemusíte přejíždět s autem a hledat ubytování či platit parkovné vícekrát. A vidět Niagarské vodopády ve dne i v noci vám rozhodně doporučuji, je to prima zážitek!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (3 )
  • 60%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Docela hezké vodopády, které nejsou vůbec takové, jak jsem si původně myslel :-)

dne 2015-05-05 17:31:52

Niagarské vodopády jsem si od dětství představoval jako krásné divoké vodopády uprostřed bujné zeleně, kdesi mimo civilizaci. No, realita ukázala, že je tomu poněkud jinak :-) Již v době plánování výletu do USA jsme zjistili, že Niagarské vodopády leží uprostřed města, což byl docela šok. Druhý šok byl, když jsme zjišťovali, kde se ubytovat, abychom se k Niagáře mohli procházet - vše kolem je dost drahé. Nakonec jsme dali na radu ve článku a podívali se na kanadskou stranu (po zrušení vízové povinnosti s Kanadou to není problém) a kousek od vodopádů našli jednoduchý motel s dobrým hodnocením a zajímavou cenou. Takže kanadskou stranu taky doporučuju.

Samotné vodopády jsou moc hezké. Nejsou nijak zásadně vysoké, po světe už jsme viděli hodně mnohem vyšších vodopádů,ale Niagára je hodně široká a průtok vody je tady mohutný. Už z dálky vodopády uslyšíte, zvlášť v noci, kdy se jejich hukot nese v nočním tichu opravdu daleko.

Niagarské vodopády jsou turistickou atrakcí se vším všudy, takže kolem nich vznikla spousta atrakcí, kasín, parků, restaurací atp. - klasická Amerika. Na druhou stranu kolem soutěsky, ve které teče řeka, která vodopády vytváří, je hezký park, takže to tady vypadá pěkně.

Nám se Niagarské vodopády líbily. Nejsou sice ani omylem takové, jaké jsme si je vysnili, ale jsou pěkné, v okolí je co dělat a pokud si zpestříte pobyt výletem na lodi (doporučuju!) a nebo zkusíte jít do Cave of the winds, tak budete mít o zážitek navíc. Na druhou stranu - Niagára leží dost bokem (z New Yorku je to po nejkratší trase nějakých 600 kilometrů), takže jet vyloženě jen sem se podle mě nevyplatí. Pokud byste tady chtěli jet, spojte to s návštěvou oblasti Finger Lakes, nebo Lake Placid (trošku bokem), případně Torontem atp. Jen kvůli Niagara Falls se sem asi jet nevyplatí, protože takový zázrak to není a trmácet se přes tisíc kilometrů jen proto, aby si člověk mohl říct "byl jsem tam", je nesmysl.

Tipy:
1. ubytujte se na kanadské straně, pokud bude americká plná a nebo bude ubytko drahé
2. vodopády jsou mnohem hezčí z kanadské strany, z té americké nejsou skoro vidět
3. jeďte na plavbu lodí pod vodopády, je to super
4. stravte tady aspoň jeden den, abyste vodopády viděli přes den i v nociDosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Americká strana je nic moc

dne 2015-03-18 09:23:51

Na Niagarských vodopádech jsme byli v roce 2011, takže v době, kdy díky našim nepřizpůsobivým spoluobčanům byly pro Kanadu víza, takže jsme se spokojili s americkou stranou. Je zde park a dá se jít nad vodopády, což bylo zajímavé, protože odsud byl krásný výhled na kanadskou stranu s kasíny a vysokou vyhlídkovou věží. I pohled přes hranu vodopádu byl neskutečný, šílený, strašidelný... doplňte si dle libosti :o) Krom toho je tady plošina, která je vystrčená od okraje kaňonu ve kterém teče řeka Niagara, aby bylo vidět na vodopád aspoň trošku, ale výhled je boční a není nic extra. Ale není tady moc co dělat, většina lidí bydlí někde v okolí (+-10 mil) a dojíždí sem autem. Parkování tady není drahé,ale něco to stojí, tak s tím počítejte. Ideální je sehnat si ubytování hned někde u vodopádů, jsou tady i levné hotýlky, ale bývají dopředu dost vyprodané, tak rezervujte hodně dopředu, jinak budete mít smůlu a budete dojíždět.

V každém případě, když jsem pak doma viděl fotky známých z kanadské strany, tak jsem myslel, že mě klepne, Niagarské vodopády z té strany vypadají nádherně a je na ně mnohem hezčí pohled než z vyhlídkové plošiny v USA. Ale vyřizovat tehdy víza bylo šílené, takže jsme měli smůlu. Dneska už je to pohoda, tak neváhejte a projděte si to z obou stran.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Hezká přírodní atrakce zničená nesmyslnou výstavbou

dne 2015-03-09 00:20:11

Niagarské vodopády jsou světoznámé místo, které touží vidět asi každý,kdo zažil doby skautů a trempských táboráků s kytarou, kde se zpívalo "temně hučí, Niagára...". Já jsem tuhle dobu zažil, takže jsem Niagáru prostě chtěl vidět!

Když jsem letěl pracovně do Toronta, tak jsem využil toho, že do města Niagara Falls je pravidelné spojení, takže nebyl vůbec problém se sem dostat. Už pohled od mapy ale prozradil, že ne vše je tak, jak se zpívá v idylických táborových písničkách a že Niagárské vodopády leží uprostřed města. No a na místě to zklamání pokračovalo dál a dál, protože z Niagarských vodopádů je turistická atrakce nejhrubšího zrna :( Narovinu, kdybych sem nejel hodinu z Toronta, tak bych byl asi pěkně naštvaný. Trmácet se tady tisíc kilometrů někde z východního pobřeží a vidět tohle, tak mě asi s prominutím jebne.

Niagára je krásná řeka, krásný vodopád, ale naprosto zprasený různými stavbami zasahujícími do koryta řeky. Do toho v kaňonu neustále plují tam a zpátky vyhlídkové lodě s uřvanými turisty, po obou stranách kaňonu jsou promenády, kde korzují tisíce lidí, takže kulisa krásných vodopádů je ve chvíli ta tam. Už když do města přijíždíte, tak uvidíte, že je něco špatně - město je plné kasín a restaurací a zábavních parků a dalších nesmyslných atrakcí...

Prostě tohle se mi nelíbí, vůbec a bylo to pro mne velké zklamání :( Přírodě dávám 4 hvězdičky, výtvorům lidí 0 hvězd, dohromady z toho jsou 2 hvězdy, ale s odřenýma ušima.Dovolená Niagarské vodopády

Zaujal vás náš článek o destinaci Niagarské vodopády v USA? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Niagarské vodopády nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v USA je skvělá volba!