V americké Montaně, jen kousek od hranic s kanadskými provinciemi Britská Kolumbie a Alberta, leží skvostný národní park Glacier, který zalahodí oku každého návštěvníka. Na rozloze 4 101 km2 totiž spatříte více než 130 jezer, dva hřebeny Skalistých hor… A to rozhodně není všechno.

Glacier Iternational Peace Park (tedy mezinárodní park míru a česky Národní park Glacier) vznikl v roce 1932 spojením Národního parku Waterton Lakes v Kanadě, s ledovcovým Národním parkem Glacier v americké Montaně. Park leží na hranici Kanady a USA a návštěvníkům poskytuje prohlídku bohaté fauny i flóry. Park nabízí prérie, lesy, alpínské oblasti, ledovcové oblasti. Jsou zde jezera, desítky vodopádů, stovky kilometrů turistických cest. Umožněny jsou i prohlídky parku přímo z auta.

Národní park Glacier – ledovec Grinnell

Národní park Glacier – ledovec Grinnell

Vodu a hory doplňují téměř nekonečné horské louky a tajuplné původní lesy. Vybrat si zde můžete z více než tisícovky kilometrů stezek a navíc se můžete ubytovat přímo uprostřed této romantické divočiny – v historických chatách nebo modernějších ubytovnách. Zažijete zde doslova pravé dobrodružství v divočině. Park ovšem nemusíte poznávat jen pěšky. Návštěvníkům jsou umožněny i vyhlídky z auta. Silnice ve Skalanatých horách zde mají délku asi 80 kilometrů.

Nejvyšším vrcholem parku je Mount Cleveland, který se tyčí do výšky 3 190 m. Stezky, které patří k nejkrásnějším na celém Západě, mohou vést zčásti i přes kanadskou hranici, ale kontroly jsou zde jen ojedinělé.

Dejte  ovšem pozor na počasí, to může být nevypočitatelné. Jeden den zažijete slunečno s teplotami okolo 30°C, druhý den se ochladí a překvapí vás sněhové přeháňky.

Spojitost s ledovcem? Pro Národní park Glacier čistě osudová

Glacier znamená v překladu ledovec a rozhodně není náhoda, že se tento park nazývá ledovcovým. Území Montany, kde dnes leží park, bylo v době geologického formování naší planety zalito mořem. Ledovec, který zde díky tomu vznikl, pak sehrál významnou roli, právě díky němu dlouhou dobu docházelo ke tvarování zdejšího terénu. Kromě toho zde návštěvníci mohou spatřit i zbytky ledovců, které se zde drží už od doby ledové.

Jezero Saint Mary, Národní park Glacier

Jezero Saint Mary, Národní park Glacier

Uvidíte rovněž pozůstatky dávných moří, geologických zlomů a pohybů zemské kůry. Výsledkem těchto pohybů je dnes jedna z nejkrásnějších scenérií na světě a my můžeme obdivovat třeba horu Chief Mountain, izolovaný 800 metrů vysoký vrchol na východní hranici parku. V parku najdeme celkem šest vrcholů s výškou přes 3000 metrů.

Park, v němž nikdy nebudete sami

V Glacier Parku to stále žije. Je totiž hotovým rájem pro spoustu druhů zvířat. Asi 70 druhů savců a přes 270 druhů ptáků jen tak někde nespatříte. Mimo to k nim patří například obávaný medvěd grizzly, který však žije v odloučených částech rezervace (žije zde jedna z největších populací mědvědů grizzly v USA), nádherní losi, hbití kamzíci nebo roztomilí lumíci.

Zajímavá místa národního parku Glacier

Glacier Park těžko prochodíte křížem krážem, abyste zhlédli každé jeho zákoutí. Proto pro vás máme tipy na ta místa, která by ve vašem itineráři neměla chybět, protože by bez nich vaše návštěva parku nebyla úplná.

Going to the Sun Road

Going to the Sun Road  může být nezapomenutelným zážitkem. Je to silnice, která dostala v roce 1933 jméno podle hory Going to the Sun Mountain. Trasa je dlouhá  80 kilometrů a vede divokým parkem s krásnými vyhlídkami. Bez zastávky je možné projet ji asi za 2 hodiny. V roce 1985 byla silnice oceněna titulem „Národní památník civilního inženýrství“.

Vyhlídka Sperry Glacier

Nádherný výhled na Skalisté hory si můžete vychutnat z vyhlídky Sperry Glacier. Od Sperry Chalet se k ní vydáte na cestu dlouhou 6 km, avšak pozor – jde o výstup docela náročný. Za odměnu ale budete mít jako na dlani Little Matterhorn, Mount Reynolds a možná i neúnavně skákající kamzíky.

Jackson Glacier Overlook

Jackson Glacier Overlook je vyhlídka na ledovec Jackson ze silnice. Najdeme ji mezi průsmykem Logan a městem St. Mary.

Průsmyk Logan Pass

Tento průsmyk se nachází 32 mil od západního a 18 mil od východního vstupu do parku a je nejvyšším bodem silnice Going to the Sun Road – z výšky 2 025 m n. m. se vám naskytne pěkný rozhled a jen tak něco ho nepředčí. Vydejte se sem autem brzy ráno nebo později k večeru, abyste si ušetřili potíže s parkováním.

Logan Pass, jedno z nejpopulárnějších míst celého Národního parku Glacier

Logan Pass, jedno z nejpopulárnějších míst celého Národního parku Glacier

Jezero Lake McDonald

Za největším jezerem parku o délce 16 km a hloubce asi 145 m se také vyplatí dojít. Toto údolí vytvořil ledovec, jehož síla byla odhadnuta na úctyhodných 670 metrů. Společně s masivními horami opodál tvoří nádhernou scenérii a také se odsud můžete vydat na oblíbenou trasu Avalanche Lake Trail či Trail of the Cedars.

Krásné jezero McDonald Lake v NP Glacier

Krásné jezero McDonald Lake v NP Glacier

Chief Mountain

Tato hora stojí přímo u východní hranice parku a dosahuje výšky 1 524 m. Tím hlavním je však fakt, že pro celou rezervaci indiánů Blackfoot (Černonožců) byla hora Chief Mountain posvátnou, a to po celé stovky let.

Red Rock Falls

V Glacier Parku najdete mnoho vodopádů, ale tento patří k těm nejlepším. Tříúrovňový vodopád vás ohromí nepředstavitelnými masami vody. Pokud kolem něj nebudete procházet na delším treku, naplánujte si k němu samostatnou cestu. Stojí to za to!

Iceberg Lake Trail

Na tuto nádhernou cestu k úžasnému místu si vyhraďte alespoň 8 hodin a ideálně se na ni vydejte už brzy ráno, jinak se zde budete proplétat davy ostatních návštěvníků. Jezero je doslova poseté ledovými krami a skýtá úchvatný pohled na hladinu hrající snad všemi odstíny modré barvy.

Praktické informace pro Národní park Glacier

Doporučovaná místa k navštívení už znáte. Měli byste ale znát také praktické informace, které vám vše usnadní.

 • Po Glacier Park se můžete pohybovat pěšky, autem nebo zdejšími autobusy „Red Jammers“ – jde o populární červené autobusy, jejichž karoserie z 30. let nyní funguje na moderních podvozcích a jízda jimi je skutečným zážitkem.
 • Na větších jezerech se můžete nechat povozit na historických dřevěných člunech, které pojmou až 80 pasažérů. Některé z nich jsou v provozu od roku 1927.
 • Budete-li se přemisťovat pěšky, budete mít k dispozici plánky zdarma.
 • Parkem můžete procházet sami nebo se připojit k organizované výpravě.
 • Nejvíce návštěvníků zde bývá od května do září, na to je třeba se připravit.
 • Návštěvníkům slouží 8 center, Apgar Visitor Centrum je otevřené po celý rok.
 • Při přespávání v divoké přírodě parku buďte vybaveni pepřovým sprejem pro případ, že by se k vám nebezpečně přiblížilo některé ze zvířat.

Ubytování

V okolí Glacier Parku je velké množství ubytovacích možností – jsou zde hotely, motely, chaty i tábořiště pro všechny vyznavače stanování či spaní pod širým nebem.

Vstupné

Za vstup do Glacier Parku se celoročně platí, mění se však sazby. Od začátku května do konce října jde o 25 dolarů, po zbytek roku o 15 dolarů za auto nehledě na to, kolik je v něm osob. Vstoupíte-li do parku pěšky, zaplatíte od května do října 12 dolarů a od listopadu do dubna 10 dolarů za osobu.

Myslete na to, že i zde platí skvělý Annual pass, díky kterému máte všechny národní parky v USA možnost navštívit za pouhých 80 dolarů!


Článek vznikl ve spolupráci s cestovní kanceláří ESO travel, která se na zájezdy do Ameriky specializuje. Podívejte se na zájezd, jehož součástí je výprava do Glacier Parku!

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 5 hvězdy
  5 / 5 (2 )
 • 100%
 • (2)

Summary:

Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Ještě doplnění

dne 2015-03-25 02:58:55

Ještě doplním jednu věc, našla jsem název treku, který jsme tady šli. Jmenuje se Iceberg Lake trail a byla to skutečná nádhera. Je sice docela dlouhý, ale není náročný. Provede vás kolem několika vodopádů, uvidíte určitě minimálně horské kozy a možná i další zvířata jako jsou losi a vysoká. Po cestě narazíte na spoustu krásných výhledů a odměnou je skutečné ledovcové jezero obklopené vysokými skálami - vypadá jako z nějaké nádherné pohádky!! Prostě ráj na zemi, nedá se na to říct nic jiného, slovy se to popsat nedá, musíte to vidět!Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Dala bych 10 hvězd, pokud by to šlo - dokonalost přírody na dosah ruky!

dne 2015-02-24 23:06:38

Národní Park Glacier leží v zájmu hlavně amerických a kanadských turistů. Cizinců tady zas tak moc nejezdí, protože tenhle park je dost mimo. Lidé, kteří jedou na západ USA to sem mají opravdu kus, takže sem 99,9% z nich nepojede a do Kanady zase tak moc lidí za národními parky nejezdí (nejsou tak profláklé).

Já byla na dva měsíce ve Vancouveru studovat a během té doby jsem se snažila trošku poznat okolí, které je v téhle části Ameriky opravdu nádherné. Kamarádi z Kanady mne vzali právě do Národního parku Glacier, který je snadno dostupný autem a právě auto je tady něco, co využijete na sto procent.

Místní cesta, známá pod názvem "Going to the sun road" je jedna z nejkrásnějších cest světa, nic hezčího jsem ještě neviděla a to jsme s rodiči jezdili v Alpách docela dost. Tahle cesta má tak neuvěřitelně nádherná zákoutí, výhledy, můžete tady zastavit u mnoha naprosto průzračných říček a potoků, vodopádů a vyhlídek, můžete vidět (a při troše štěstí i uvidíte) divokou zvěř... Ochutnala jsem vodu přímo z řeky - vynikající! Prostě nádhera.

Navíc z cesty jde několik treků do okolní přírody - rozhodně doporučuju u některého zastavit a aspoň kousek jít pěšky.

Národní park Glacier je prostě místem, které stojí mimo zájem většiny turistů (aspoň z ČR nevím mezi známými o nikom, kdo by tady byl) a je to obrovská škoda. Na druhou stranu je to dobře, protože je tady klid a lidí minimum.

Je mi už jasné, proč indiáni považovali toto území za posvátné a uctívali je jako božstvo!Dovolená Národní park Glacier

Dovolená Národní park Glacier je dobrou volbou pro každého, koho láká USA. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Národní park Glacier a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!