Národní park Crater Lake se rozkládá na jihozápadě státu Oregon, vysoko v horách. Největším turistickým lákadlem je krásné jezero vulkanického původu, které dalo národnímu  parku jméno. Jezero Crater Lake je nejhlubším jezerem USA. Pro turisty je v létě zajímavou příležitostí koupání a plavby lodí po jezeře, v zimě upravenými trasami pro běžkaře. Po celý rok jsou tu upravené turistické stezky pro zdatné i méně zdatné turisty.

Národní park Crate Lake leží v jižní části Oregonu, v pohoří Cascade Mountains. Zabírá plochu 741 km2. Byl založen roku 1902. Leží vysoko v horách, v nadmořské výšce 1881 metrů a jeho hlavní atrakcí je krásné jezero vulkanického původu, které zde zůstalo po vybuchlé sopce Mount Mazama. Jezero je svou hloubkou 594 metrů nejhlubším jezerem ve Spojených státech. Šířka jezera je 7-9,6 km, průměrná hloubka 350 m.

Národní park Crater Lake

Národní park Crater Lake

Zajímavosti národního parku Crater Lake

Další malou erupcí v něm vznikl ostrov Wizard Island – Čaroděj. Indiánští šamani považovali jezero za svaté místo a zakázali k němu přístup. Nikdo ho nesměl spatřit. Pro současné turisty to ovšem neplatí 🙂 Jezero i celý park jsou přístupné celoročně, ale v zimě mohou být některé cesty uzavřeny pro neschůdnost. Jezero naposledy zamrzlo v roce 1942. Má nepředstavitelně modrou barvu, za což vděčí hloubce jezera a čistotě vody a vzduchu. Dopadající světlo se na hladině rozkládá do barevného spektra, jehož složky jsou pohlceny a zbývající modrý odstín se odráží a vrací na hladinu. Jezero nemá žádné přítoky ani odtoky, jedinými zdroji vody jsou déšť a tající sníh.

Crater Lake s ostrovem Wizard island

Crater Lake s ostrovem Wizard island

Okolo jezera je vybudováno 53 kilometrů silnice Rim Drive, z níž jsou krásné výhledy na hladinu.

V parku jsou upraveny turistické stezky různé obtížnosti v délce 144 kilometry. V zimě jsou k dispozici trasy pro běžkaře i pro turisty se sněžnicemi. Oblíbenou letní zábavou jsou plavby po jezeře až na ostrov Wizard Island.

Jezero Crater Lake není jedinou atrakcí národního parku Crater Lake. Jsou zde ještě dvě zajímavosti – Pumice Desert, kde se zachovaly stopy vulkanické činnosti a Pinnacle Valley, kde stojí jako pozůstatky někdejších sirných komínů špičaté věžovité skály.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherný národní park s neskutečně modrým jezerem

dne 2015-01-11 11:16:38

Crater Lake National Park je pátý nejstarší národní park USA (založen byl v roce 1902) a je to jediný národní park ve státě Oregon. Je pravda, že široko daleko okolo něj není žádný další park, proto sem většina lidí nezavítá, protože jet sem jen kvůli tomuto parku je docela zajížďka. My bychom sem asi taky nejeli, ale přejížděli jsme z Vancouveru do San Francisca se známými z USA, tak nás sem vzali.

Park obejímá kráter sopky, ve kterém leží jezero. Je to pozůstatek vulkánu Mt. Mazama, který zde vybuchnul kdysi dávno a zničil okolní kopce, lesy a zcela změnil ráz zdejší krajiny.

Jezero v kráteru je velmi hluboké, na první pohled to tak nevypadá, ale jeho hloubka je takřka neuvěřitelných 600m, což z něj dělá nejhlubší jezero v USA a deváté nejhlubší jezero celého světa. Většina lidí tuto skutečnost vůbec netuší. Zajímavostí je, že jezero nemá žádný přítok a ani z něj voda nikam neodtéká. Jediný způsob, jak jezero vodu doplňuje je díky dešťovým a sněhovým srážkám, které zde nejsou nic neobvyklého.

Celé jezero vypadá neskutečně. Je to jedno z nejmodřejších jezer, které jsem kdy viděla. Je velká škoda, že se s autem nedá dostat až k hladině, aby člověk jezero viděl z jeho úrovně (a měl možnost srovnání) a třeba si tady i zaplaval.

Velice doporučuji si tady zajet, je to krásné místo, udržované a opečovávané. Návštěvu tady vám může zkazit snad jen počasí - když prší nebo sněží, nebude to tady asi stát za moc, proto cestu sem plánujte tak, abyste měli slunečno!

Na návštěvu parku Crater Lake si vyhraďte celý den, protože jen cesta z dálnice sem trvá skoro dvě hodiny (čili 4 hodiny v obou směrech) a nemá smysl tady nikam pospíchat - příroda je zde nádherná a je tady obvykle opravdu klid. Pozor na to, že severní cesta do parku je otevřená jen během léta ze silnice 138.Dovolená Národní park Crater Lake

Dovolená Národní park Crater Lake je dobrou volbou pro každého, koho láká USA. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Národní park Crater Lake a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!