Národní park Black Canyon of the Gunnison leží na území státu Colorado. Protéká jím řeka Gunnison. Samotný kaňon Black Canyon uvnitř parku patří k nejhlubším a nejzajímavějším kaňonům v USA. Pro turistické návštěvy budou zajímavé rozličné druhy rostlin a živočichů a jedinečné skalní stěny a také tři přehrady.

Černý kaňon řeky Gunnison je asi 20 km dlouhý a hluboký v rozmezí 527-823 metry. V nejužším úseku The Narrows (Soutěsky) je kaňon nahoře široký 335 metrů, ale na dně jenom 12 metrů. Nadmořská výška okrajů kaňonu, kterým protéká řeka Gunnison, je 2438 metrů.

Národní park Black Canyon of the Gunnison

Národní park Black Canyon of the Gunnison

Co nabízí národní park Black Canyon of the Gunnison

Kaňon patří k nejhlubším a nejzajímavějším v USA. Nabízí možnosti pěší turistiky, horolezectví, kempování i raftingu. K vidění je mnoho druhů rostlin a živočichů. Roste zde mahagon či jalovec, na okrajích kaňonu zakrslé duby. Potulují se zde losi, kojoti, králíci, nad kaňonem létají orli.

Black Canyon of the Gunnison je opravdu hluboký

Black Canyon of the Gunnison je opravdu hluboký

Řeka Gunnison dostala jméno po Johnu Williamovi Gunnisonovi, armádním důstojníku, výzkumníku a topografovi, který zde byl roku 1853 zabit indiány kmene Paiuta.

Ve skále je proražen tunel na dopravu vody do údolí  pro bílé osadníky. Je dlouhý 9 kilometrů, na šířku i na výšku má asi 4 metry.

Řeka Gunnison ve stejnojmenném národním parku

Řeka Gunnison ve stejnojmenném národním parku

V roce 1933 se stal Black Canyon of the Gunisson národním památníkem a v roce 1999 byl povýšen na národní park. Na řece Gunisson jsou tři přehrady – Blue Mesa Reservoir, Morrow Point Reservoir a Crystal Reservoir.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherný národní park, největší překvapení naší cesty po USA

dne 2015-03-18 00:15:31

O tomhle parku jsme nikdy předtím neslyšeli, ale když jsme plánovali cestu po USA, tak jsme si jej na mapě zatrhli s tím, že uvidíme. Když jsme byli v Coloradu, místní nám doporučovali sem zajet aspoň na odpoledne, že prý je to moc hezký park. A taky jo! Jsem moc ráda, že jsme se sem vydali, protože je opravdu dost jiný než další velké parky USA, rozhodně se tady nebudete muset tlačit davy lidí, nebudete mít problém s parkováním a přitom tady uvidíte krásnou přírodu!

Samotný park je jako z jiného světa - kaňon opravdu vypadá jako černý, ale není to taková ta depresivní čerň, naopak celé místo působí velmi příjemně a na kaňon jsou nááááádherné výhledy. Je to úplně něco jiného než Grand Canyon, ty barvy, klid a menší velikost tohoto místa mu dává úplně jinou atmosféru.

Jsou zde dvě hlavní vyhlídkové trasy - The South Rim Rd. je moc hezká, jede se tady velmi dobře a jsou tady krásné vyhlídky (asi 10, k některým se musí pěšky, délka procházky je vždy uvedena na cedulce na začátku - v tomhle Američany fakt miluju, vše je pro turisty dokonale připraveno. Co jsme šli stálo za to a nebyly to žádné velké vzdálenosti). Celá South Rim Rd. má asi 7 mil.

Druhá cesta je East Portal Rd., která je dost prudká a je tady hromada serpentin. Tahle cesta je bez pochyb asi nejkrásnější scénickou cestou, kterou jsme na naší cestě po USA viděli! Měli jsme na americké poměry malé auto (Ford Focus), žádné SUV, žádný karavan, takže se nám tady jelo dobře a cestu jsme si opravdu užili. Pozor jen na přehřívání brzd, jeďte opatrně a zastavujte a chlaďte brzdy.

Dám vám tip - než sem pojedete, natankujte plnou. Není tady samozřejmě žádná benzinka, pokud budete jezdit oběma trasami, auto si benzínu dost vezme a jelikož tady možná nepotkáte žádné další lidi, bylo by blbé tady zůstat na suchu :-)

Musím říct, že park Black Canyon of the Gunnison byl jedním z největších překvapení naší cesty. Nejprve jsme o něm skoro nevěděli, pak jsme sem jeli s mírnou skepsí, ale odjížděli jsme nadšení - mít možnost si užít tak krásné místo prakticky osamotě, jen vy a příroda, to je nejkrásnější zážitek, který ve většině dalších parků USA neuděláte.

Jo a to nejlepší na konec - pokud budete mít Interagency Annual Pass, tak jej tady využijete a vstup budete mít zdarma :-)Dovolená Národní park Black Canyon of the Gunnison

Dovolená v destinaci Národní park Black Canyon of the Gunnison? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do USA a vyberte si ze všech dostupných možností!