Za oné situace, že se chystáte vyrazit v nejbližší době na výlet do nějakých hor v USA (a ani nemusí být moc vysoké – vezměte si, jak jsou zrádné i u nás a to mají do 2 000 m často hodně daleko!), v žádném případě nepodceňte ani ten nejmenší detail z našeho seznamu věcí nutných k místnímu přežití, jinak se z výletu na trekování v horách USA (a nejen tam) snadno může stát záchranná akce.

Přijezd do národního parku na trekování v horách USA

Přijezd do národního parku na trekování v horách USA

Hory jsou pochopitelně úžasné, jejich USA verze jsou ve srovnání s našimi ještě nepopsatelnější, proto z nich nemějte panický strach, ale jen je maximálně respektujte. Takže, na co byste ale v žádném případě neměli zapomenout?

1. Příhodnou obuv

Jestliže se budete věnovat maximálně tak obyčejným procházkám bez těžkých tras i batohů, pak vám bohatě postačí dobré tenisky. Pakliže se chystáte na náročnější úseky a ponesete těžké batohy, již se neobejdete bez pohorek.

2. Mapy s kompasem + GPS

Mapa s kompasem a GPS vám nejenom, že řeknou, kde jste a za jak dlouho tam zhruba budete, ale také pomohou najít další pro turisty často klíčové lokality: hotely, kempy, vodní zdroje, …

Nikdy nesázejte jen na GPS samotnou, natož v horách a natož cizích! Je hezké, že máte záložní GPS v telefonu, ale stačí dvě hloupé náhody po sobě a rázem byste mohli hrát v nějaké místní survivalové show…

3. Dostatek vody a cestu k jejímu čištění

Jsme vodní živočichové – prakticky všechen váš obsah je právě voda a bez ní nefungují jak naše svaly, tak i orgány na 100%. Pro horolezce je dobrý pitný režim extra důležitý, protože málo hydratace se postará obratem o to, že budete více náchylní na hypotermii a výškovou nemoc.

Pod čištěním vody se dá představit leccos – hitech brčka, tablety chemické, ovšem bohatě si vystačíte i postaru s improvizovaným filtrem (rozdrcené dřevěné uhlí + písek) a převařením (v USA nezbytné kvůli bakteriím).

4. Extra jídlo

Nějaké to extra jídlo navíc je velice důležité. Možná se rozhodnete během cesty někde udělat menší odbočku na místo, kam jste vlastně ani nechtěli, nebo budete chtít dát spočinout odřené noze jeden den. Zkrátka, mít v zásobě 1-2 dny jídla navíc (byť v nejlehčích základních potravinách) se může posléze ukázat jako zcela vynikající nápad.

5. Věci na ochranu před deštěm + extra šaty na výměnu

Jelikož na rosničky není (a to ani v jejich moderní digitální verzi…) vždy 100% spolehnutí, je nezbytné si vzít i vybavení pro počasí, když nebude zrovna dokonale. Pamatujte na dvě základní zásady místního cestování: vždy noste klobouk a vyhněte se bavlně, jelikož drží vlhkost v šatech. A samozřejmě, praktikujte i nadále všem turistům tak dobře známou aktivitu oblékání ve vrstvách v rámci optimálního přizpůsobení se vždy aktuální aktivitě.

6. Bezpečnostní vybavení do KPZ – světlo, oheň, píšťalka + u pasu nošený a snadno dostupný pepřák

Nutnost rychle zažehnout světlo, ozvat se někomu či zaplašit medvěda pepřovým sprejem se najednou mohou stát vaší realitou. A pokud k tomu dojde, pak nejlépe samozřejmě bude, když pro tyto situace budete mít v záloze jedno-dvě esa v rukávech.

Pamatujte, že univerzálním jazykem pro detekci i signalizaci nutnosti pomoci jsou objekty v řadě po třech (tři rozdělané ohně, tři písknutí, tři bílá trička na hnědé zemi, …).

Nezbytná je i spolehlivá svítilna a záložní čelovka + záložní baterie a ideálně i nějaké to světlo chemické.

7. Lékárničku

Bohatě postačí některá z předem připravených kupovaných cestovatelských lékárniček. Ovšem vybavení samo to nevytrhne – a u tak důležité věci jako je něčí zdraví (třeba rychlé zašití krvácející tržné rány) tím více! Zkrátka, nějaký ten základní kurz první pomoci nasajete za půl hodinky a vydrží vám celý život!

8. Nůž typu „švýcarák“ nebo multi-tool

Člověk je nesmírně kreativní bytost a v ohrožení života ho napadají neuvěřitelné věci – tedy pochopitelně, pokud ho neovládne panika a stres z právě vzniklé situace…

Stačí, aby si třeba osoba se silnými brýlemi nedokázala opravit bez multi-toolu svoje zlomené brýle a rázem má problémy.

9. Sluneční brýle

V horách jsou brýle důležitější než v nížinách a to platí tím spíše, pokud ještě nad linií stromů narazíte na kombo slunce + led a sníh, je to zcela nezbytný doplněk vaší výbavy. Sněhová slepota je reálná hrozba a nic, po čem by člověk extra toužil – natož kdesi uprostřed divočiny .

10. Kvalitní batoh

Moderní batohy promyšlené konstrukce i materiálů udrží vaše věci setříděné (takže je najdete na určitém místě i pohmatu v noci) a chráněné před deštěm. Dobře vybavený a uspořádaný batoh se zkrátka postará o to, že váš výlet bude mnohem organizovanější.

11. Slušný spacák a stan

Jelikož každý, kdo to myslí s horami vážně, již něco podobného vlastní, připomínáme obojí jen proto, abyste nezapomněli, že počasí u nás a na USA horách jsou dvě zcela odlišné věci, tak pozor, ať něco nenabalíte automaticky (jako již stokrát předtím) pro ČR podmínky již přemýšlejíce o pěti dalších věcech mezitím (letenky třeba).

Tento výčet rozhodně není komplexní, ale zaměřuje se na základní výbavu, kterou byste měli mít promyšlenu nejen před dovolenou v USA, ale i v jakýchkoli jiných horách. Rozhodně přípravu nepodceňujte, platí okřídlené „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“! 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!