Oficiální název Italská republika (Repubblica Italiana)
Poloha Jižní Evropa
Rozloha 301 338 km2
Nejvyšší pohoří/hora Monte Bianco – 4810 m., Monte Rosa – 4634 m., Matterhorn – 4478 m., Gran Paradise m – 4061 m., Etna – 3343 m.
Důležitá vodstva Pád, Adiže, Tibera, Arno, Ticino, jezera Garda, Lago Maggione, Como
Počet obyvatel 60 626 450 km2
Hlavní město Řím (Roma) – 2.800.000 obyvatel
Státní zřízení Parlamentní republika
Správní členění Itálie se administrativně dělí na 20 regionů, 109 provincií (obdoba okresů), 8100 obcí
Obyvatelstvo 98% občanů Itálie se hlásí k italské národnosti
Hustota obyvatel 201 obyvatel/km2
Etnické skupiny Italové – 94%, Sardové – 3%, Rétorománi – 1%
Jazyky Italština v oblastech se zvláštní autonomií rovněž:němčina (Alto Adige/Südtirol, neboli Jižní Tyrolsko), slovinština (Friuli – Venezia Giulia), francouzština (Valle d´Aosta)
Náboženství 97 % obyvatelstva deklaruje katolické vyznání, 1,5 % se hlásí k valdenské evangelické církvi, ostatní jsou především muslimové a příslušníci dalších vyznání
Vzdělání 3% (procento analfabetů)
Měna Euro od 1. 1. 2002
Elektrický proud V Itálii se používá střídavé napětí 230 V a 400 V o frekvenci 50 Hz, stejně jako u nás. Zásuvky mají odlišný tvar než české, je třeba pořídit si redukci. Typicky se používají zásuvky bez kolíku; některé zásuvky ovšem mají tři zdířky. Všimněte si elektrických rozvodů ve starých městech, obzvlášť na jihu – je naprosto normální, že přívod je veden vodními okapy.
Časový posun 0 hodin

Politický systém v Itálii

Itálie je počtem obyvatel čtvrtou nejlidnatější zemí Evropy. Rovněž průměrná hustota patří k nejvyšším na kontinentě, avšak rozmístění obyvatelstva je značně nerovnoměrné.

98% obyvatelstva státu tvoří Italové, v oblasti Trentino-Horní Adiže žijí tyrolští Němci, při slovinské hranici Slovinci a Chorvati, v Piemontu a údolí Aosta Francouzi, v Kalábrii a na Sicílii Albánci.

Mapa regionů Itálie

Mapa regionů Itálie

Úředním jazykem je italština, mluví se však řadou odlišných dialektů.

Velkou roli má v zemi náboženství, 98% obyvatelstva se hlásí k římskokatolickému vyznání.

Hlavním městem je Řím, průmyslovým a obchodním centrem je Milán, tradičním centrem jihu Neapol.

Hlavou Italské republiky je prezident, volený na sedmileté funkční období. Zákonodárným orgánem je dvoukomorový parlament, složený z poslanecké sněmovny a  senátu. Výkonným orgánem je vláda.

Hospodářství v Itálii

Itálie je poměrně bohatá na nerostné suroviny. Rozsáhlá je těžba síry (na Sicílii), pyritu, rtuti (v Toskánsku), azbestu (u Turína), barytu a kvalitního stavebního kamene (alabastr, pemza, carrarský mramor). Méně významná je těžba energetických zdrojů – větší jsou pouze zásoby zemního plynu.

Mezi jednotlivými odvětvími zpracovatelského průmyslu vyniká strojírenství. Známé jsou koncerny Fiat, Olivetti, Zanussi, IRI, Finnmeccanica. Výroba automobilů patří k nejvyspělejším na světě, podobně i motocyklů a jízdních kol. Rychle se rozvíjí elektronika a některá odvětví chemie. Významnými odvětvími jsou obuvnictví, textilní průmysl, keramická výroba.

V zemědělství se Itálie orientuje na pěstování obilovin, zejména pšenice. Na vysoké úrovni je ovocnářství i zelinářství, vyspělé je vinařství a pěstování lískových a vlašských ořechů.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Itálii

Hledáte zájezdy do Itálie? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami a různými slevami. Vybírat můžete i dle hodnocení jednotlivých nabídek, k dispozici je řada termínů a cenových hladin, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů do Itálie, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.