Do Itálie je možné využít několik způsobů dopravy. Díky její blízkosti je velice oblíbená doprava osobními automobily či autobusy. Můžete se sem však dopravit i vlakem či letecky.
Letecká doprava do Itálie
Nejrychlejším a často i nejlevnější způsobem, jak se dostat do Itálie je letecká doprava. Výhodné zpáteční letenky jsou leteckými společnostmi nabízeny několikrát do roka. Letět můžete do velkých italských měst – Benátek, Milána, Turína, Pisy, Říma, Neapole, Rimini či Catanie. Z letišť se do centra měst dostanete vlakovým spojením, autobusovou linkou či dražšími taxíky.
Z České republiky je asi nejjednodušší letět s nízkonákladovými společnostmi z Prahy nebo z Brna, nejlépe vychází Wizzair z Brna do Milána. Pokud bydlíte v Moravskoslezském kraji, můžete využít i velmi levné spoje z polských Katowic. Cena za zpáteční letenky do Itálie se může dostat i na skvělých 600 Kč.
Železniční doprava v Itálii
V Itálii je hustá železniční síť, vlaky jsou velice rychlé a pohodlné. Vlaková doprava po Itálii vyjde dráže než autobusová, ale je mnohem komfortnější.
Autobusová doprava v Itálii
Autobusová doprava do Itálie může být dražší než doprava letecká. Cesta autobusem do Říma stojí okolo 3000 Kč, navíc je mnohem úmornější.
Autobusovou dopravu je vhodné využívat na cestách po Itálii. Je levnější než doprava po železnici a dostanete se i do menších měst, kam železnice nevede. Problémem bývá vyznat se někdy v jízdních řádech autobusů, které se navíc často nedodržují. Informace dostanete na autobusovém nádraží, případně se zkuste zeptat místních, pokud budete v nějakém menším městečku či vesnici.
Doprava po Itálii osobními automobily
Doprava osobními automobily je nejvyužívanější dopravou do Itálie.
Cestovat můžete s českým řidičským průkazem, mezinárodní řidičský průkaz není v Itálii vyžadován. Potřebujete také technický průkaz a zelenou kartu.
Itálie má výbornou silniční síť. Hojně jsou využívány široké dálnice, jež spojují sever Itálie s jihem. Při cestách po dálnici nepotřebujete dálniční známku, zpoplatněné úseky se platí formou mýtného, které však vyjde poměrně draho. Některé dálniční úseky, především na jihu, nejsou zpoplatněny (dálnice ve směru od Salerna a jižně do Kalábrie i Sicílie). Na placených úsecích se za každých 100 kilometrů platí okolo 7 EUR. Mýtné se platí buď hotově, nebo embosovanou platební kartou. Pokud se karetní transakce nepodaří, dostanete účtenku, kterou musíte do 14 dní uhradit, jinak hrozí vysoké penále.
Placení mýtného se vyhnete, pokud budete využívat okresní cesty, které sice nevedou přímo, ale do cíle vždy dojedete. Na těchto cestách je vhodné využívat GPS navigaci. Osobně jezdíme vždy po okreskách, které sice nejsou tak komfortní jako dálnice, ale zase je na nich mnohem více vidět a cesta po nich není tak ubíjející. Na druhou stranu – pokud bychom spěchali, je dálnice určitě lepší volbou.
Italská pravidla silničního provozu
Komunikace |
Osobní automobil |
Karavan/přívěs |
Dálnice | max. 130 km/h | max. 100 km/h |
Rychlostní komunikace | max. 110 km/h | max. 90 km/h |
Silnice 2. třídy | max. 90 km/h | max. 80 km/h |
Obec | max. 50 km/h | max. 50 km/h |
V Itálii je tolerováno 0,8 promile alkoholu v krvi, ale už kvůli případnému riziku a reálných potíží při řešení pojistné události vám to v žádném případě nedoporučujeme!!!
Na všech sedadlech je nutné používat bezpečnostní pásy, doporučuji mít také u každého sedadla ve voze reflexní vestu (to je vyžadováno i v řadě dalších evropských zemí jako třeba Chorvatsko).
Každý automobil musí mít výstražný trojúhelník, velmi doporučuji jej nemít umístěn v kufru vozidla, ale přímo v kabině. Někteří policisté by s tím mohli dělat problémy.
Při průjezdu tunelem je povinné rozsvícení světel.
Při jízdě je zakázáno používání mobilního telefonu (telefonovat je možné pouze s hands free sadou).
V oblasti Vall d´Aosta je v zimě povinné používání sněhových řetězů.