Itálie je oblíbeným místem pro nákupy kvalitních produktů za rozumnou cenu. Spousta lidí sem jezdí na krátké návštěvy, jen aby nakoupili kvalitní oblečení nebo vynikající jídlo. Není neobvyklé koupit si levné letenky do Itálie na víkend, odlétat s prázdnými kufry a vracet se s „nákupem“.

Co vše se dá v Itálii dobře nakoupit a za čím se sem vyplatí vyrazit nejvíce?

Oblečení

Itálie je známá jako světová mekka módy.

Šaty vybraných italských značek nakoupíte přímo v Itálii levněji než v Česku. Totéž platí pro boty a brýle. Pěkné nekožené kabelky se dají koupit už za 10 eur.

Obchod s oblečením v Miláně

Obchod s oblečením v Miláně

Určitě se vyplatí si předem zjistit, kam se za nákupy vydat, výhodné jsou outlety známých značek, případně se dá na internetu sledovat i možnosti různých výprodejů. I kdybyste tyto věci ale neřešili, stačí vyrazit do některého z velkých italských měst a projít se jeho ulicemi – možností k nákupu budete mít nepočítaně.

Jídlo

Italové se chlubí výbornými víny, sýry, olivovými oleji a balsamikovým octem.

Olej kupujte panenský, lisovaný za studena. Vyplatí se investovat a za kvalitu si připlatit, neboť v Itálii zpravidla skutečně platí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita (což se u nás bohužel říct nedá).

Při návštěvě Itálie nelze zapomenout na sýry – tak dobrý parmezán či mozzarellu z buvolího mléka u nás jen tak někde nekoupíte. Už jen samotný Parmigiano Reggiano (pravý vyzrálý parmezán) zde nakoupíte výrazně levněji než v Česku. Úspora může být klidně i víc než 50%! V Česku cena jde málokdy pod cca 650-700 Kč/kg, v Itálii běžně nakoupíte okolo 400 Kč, někde i levněji.

Italský parmezán

Italský parmezán

Rozhodně si přivezte olivy, sušená rajčata, janovské pesto, nebo nakládaná rajčata. Pokud budete mít možnost, přibalte si na cestu domů také čerstvé citrony, jejichž kůru můžete nasušit nebo zamrazit, je to lepší varianta než používat kůru citrónů koupených v Česku, která je postříkaná mnoha chemikáliemi, kterých se umytím ve vodě nezbavíte.

Nezapomeňte si s sebou z dovolené přivézt prosciutto crudo, sušenou šunku.

Pěkným dárkem jsou také italské těstoviny různých velikostí a tvarů, které u nás nekoupíte, a speciální omáčky.

Italské těstoviny

Italské těstoviny

V Toskánsku se v obchodě podívejte po mandlových sušenkách Cantuccini.

V Piemontu musíte ochutnat pralinky z oříškového krému gianduiotti či tyčinky grissini, které dostanete koupit tenké, tlusté, celozrnné či rozmarýnové. Baleny jsou po deseti v jedné porci a těchto porcí je také deset v jednom balení.

Benátsko je vyhlášené grappou a Kampánie citrónovým likérem Limoncello.

Káva v Itálii

Synonymem Itálie je rovněž kvalitní italská káva jako kafe espresso/espresso macchiato.

Pití kávy je v Itálii fenomén. V Česku chodíme na pivo, v Itálii se jde na kávu. Je běžné, že Italové ráno naběhnou do kaváren, dají si espresso s nějakým pečivem jako snídani a pak jdou teprve do práce. Rovněž během dne můžete vidět v restauracích/barech či kavárnách to, že sem přijdou lidé, dají si v rychlosti jedno espresso a zase jdou. Je to podobné jako když v Česku někdo přijde do baru, dá si jednoho panáka a zase jde.

Průvodce druhy kávy

Průvodce druhy kávy

Ostatně vynikající italské espresso stojí běžně 1-2 EUR, takže vyjde levněji než u nás! A to si v Itálii musí restauratéři zaplatit extrémně drahé presovače, aby káva, kterou podávají, byla opravdu lahodná, jinak by neměli šanci ji prodat, protože káva je pro Italy něčím zcela zásadním.

Pozor na to, že Italové neznají pojmy jako presso (správně je jen a pouze espresso) nebo picolo (nic takového neexistuje, je to pravděpodobně český výmysl). „České picolo“ objemem odpovídá italskému espressu. Chcete-li velký hrnek kávy, objednejte si lungo nebo latté. Cafe americano si dejte jen v největší nouzi, Italové se na vás budou dívat jako na barbara 🙂

Chcete-li zkusit kávu pro fajnšmekry, objednejte si ristretto, což je velmi hustá káva s minimem vody.

Suvenýry

Originálním suvenýrem jsou benátské masky, sklo z ostrova Murano či sicilská keramika.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Itálii

Chcete-li koupit dovolenou do Itálie, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!