Osobní bezpečnost

Cestovatelé by měli dát pozor na osobní bezpečnost a dobře se informovat o situaci v zemi. Celkově je třeba mít na zřeteli zvýšenou opatrnost při cestování do vzdálených a odlehlých oblastí země. V případě individuální turistiky doporučujeme informovat se vždy na místě o aktuální bezpečnostní situace v konkrétní oblasti a do odlehlejších končin cestovat s místním průvodcem.

Indonéská policie během nepokojů

Indonéská policie během nepokojů

Krádeže

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat otázce pouliční kriminality, zejména kapesním krádežím. Doporučuje se využívat pouze TAXI služeb renomovaných firem, přistavenými buď přes telefonní objednávku, nebo na označených stanovištích u větších hotelů a nákupních středisek.

Zemětřesení a tsunami

Indonésie se z geografického hlediska nachází na okrajích lomu tří tektonických desek (Pacifické, Euroasijské a Australské), díky čemuž se na území Indonésie nachází mnoho sopek. Z nichž je přibližně 150 aktivních, a dochází zde k častým zemětřesením. V některých oblastech, zejména u severozápadní Sumatry, bývá zemětřesení doprovázeno i rizikem vzniku vln tsunami. Vysoké vlny a rozbouřené moře bývají poměrně obvyklým jevem během roku v některých částech Indonésie.

Náboženství

Indonésie je muslimská země a islám zde nabývá na významu. Proto je nutné respektovat určité zásady (např. odívání – zejména u žen, požívání alkoholu).

Doporučujeme vyvarovat se opalování v plavkách (zejména bikinách) na veřejných plážích mimo hlavní turistické resorty. V některých oblastech by mohli turisté narazit na přísnější posuzování projevů „nahoty“ na veřejnosti.

Indonésie patří mezi země, kde se sdružují radikální islámské organizace a skupiny. Některé z nich jsou paramilitárně organizovány a vyvíjejí bojovou činnost. Stejně tak Indonésie figuruje na seznamu zemí, kde se mohou potenciálně ukrývat členové mezinárodních teroristických organizací, včetně organizace Al-Kaída.

Drogy

Indonésie patří mezi země, které tvrdě postihují držení, přechovávání, požívání a obchodování s drogami. Tresty smrti za drogové delikty jsou nekompromisně vykonávány i na cizích státních příslušnících.

Jazyk

Znalost cizích jazyků, mimo hlavní turistická centra, je spíše slabá, v hotelích je však možné se domluvit anglicky bez větších problémů. Z velké většiny nižší indonéští úředníci anglicky nehovoří a při jednání cizince s indonéskými úředníky je nutné počítat s byrokratickými průtahy. Ty mohou velice znepříjemnit pobyt v zemi. Indonéské úřady trestají nedodržení imigračních zákonů (např. pobyt v Indonésii po ukončení doby platnosti víza, pohyb v citlivých oblastech země).

Bezpečnostní situace v provinciích

Bali

Na ostrově Bali dochází k častému okrádání nepozorných turistů při výměně peněz v malých improvizovaných směnárnách a dále k drobným kapesním krádežím. Násilná loupežná přepadení jsou spíše výjimkou. Majetkovou trestnou činnost tohoto rozsahu policie prakticky nevyšetřuje, pouze sepíše protokol a tím případ uzavře.

Zásadně nedoporučujeme konzumovat na Bali arak ani míchané nápoje na jeho základě. Jedná se o lokální tradiční pálenku, destilovanou za velmi primitivních podmínek, bez náležité technologické kontroly. V minulosti docházelo opakovaně k otravám methanolem. Na jaře 2009 např., v důsledku požití araku ze stejného zdroje, zemřelo přes 20 cizinců.

Je třeba se dále na Bali vyvarovat jakéhokoliv kontaktu s potulnými psy, kočkami a opicemi, mezi nimiž je častý výskyt vztekliny. V minulosti několik lidí na vzteklinu zemřelo. Na ostrově je navíc mezi zdravotnickými zařízeními nedostatek očkovacího séra, aplikovaného po kousnutí zvířetem.

Lombok

Návštěvníkům Lomboku, kteří hodlají provozovat vysokohorskou turistiku v okolí sopky Mont Rinjani, se doporučuje využívat k tomuto účelu pouze registrované průvodce. Na Lomboku působí skupiny, které se zaměřují na loupežná přepadávání zahraničních návštěvníků. Cestovatelům se doporučuje ubytování pouze v hotelech. Časté jsou případy, kdy je turista ubytovaný u místních obyvatel v noci okraden o veškeré cennosti.

Severní Sulawesi

V návaznosti na pokračující ozbrojený konflikt na jihu Filipín je třeba věnovat pozornost tomu, že teroristická skupina Abu Sayyafa se uchyluje k praktikám únosů zahraničích turistů v jihozápadní oblasti Filipín, v těsné blízkosti hranic s Indonésií. Tato skutečnost je zdrojem potenciálního bezpečnostního rizika pro zahraniční návštěvníky těch oblastí Indonésie, které se nacházejí v blízkosti rizikového území Filipín, např. v oblasti v provincie Severní Sulawesi a území jim přiléhajících ostrovů.

Moluky

Situace v oblasti provincie Moluky (zejména v Ambonu) a Severní Moluky je z bezpečnostního hlediska nadále nestabilní.

V roce 2005 zahájila indonéská vláda a separatistické hnutí GAM mírový proces, jenž vedl k ukončení vojenských operací a přiznání rozsáhlé autonomie této provincii. I přesto je třeba věnovat pozornost otázce osobní bezpečnosti a informovat se o aktuálních bezpečnostních rizicích v případě cest do Acehu.

Západní Papua

V oblasti Západní Papuy (Irian Jaya) pokračují sporadické útoky ozbrojených separatistických skupin proti úřadům centrální vlády a jednotkám indonéské armády. Do celé provincie je umožněn vstup pouze na speciální povolení (tzv. SKJ), které zahrnuje informace jako je číslo pasu, fotografie cestující osoby a jména měst a míst, které daná osoba zde plánuje navštívit. Toto potvrzení vystavuje po příletu do země na letišti v Jayapura buď Imigrační úřad, nebo policie. Potvrzení lze rovněž získat na policejní stanici ve městech Biak a Sorong.

V případě novinářů, kteří v provincii hodlají fotografovat, natáčet či psát reportáže, je rovněž třeba speciálního povolení či typu víza k této činnosti. Návštěva oblasti se doporučuje pouze velmi zkušeným cestovatelům a to v organizovaných skupinách. Je rovněž nutné si předem zajistit prostředky k evakuaci pro případ úrazu. Systém záchranné služby v oblasti neexistuje a i armáda disponuje pouze omezenými kapacitami. Doporučujeme turistům vyhýbat se místům a situacím, kde dochází ke shlukování obyvatel či k demonstracím, či tyto nepokoje natáčet či fotografovat.

Západní Timor

V případě cest do oblasti Západního Timoru se nedoporučuje cestovat mimo správní středisko Kulany, případně jen s registrovaným průvodcem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Indonésii

Indonésie je skvělá volba pro strávení dovolené a stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do Indonésie či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! Stačí kliknout sem a vybrat si :-)