0
0

Zaragoza

Pokud nemáte rádi památky po Římanech, tak snad ani do Zaragozy nejezděte (tedy pokud se nechystáte na Expo2008). Kromě těch Římanů nás totiž v Zaragoze nic moc extra nezaujalo…

Ale zase pokud antiku rádi máte, tak Zaragozu vřele doporučuji…je tady několik významných památek – zbytky fóra, lázní, divadla, apod., to vše precizně zpracované. Byla jsem tady unešená nejen z těch památek samotných, ale právě i z toho, jaká nádherná muzea z nich Španělé udělali. Nečekejte, že budete koukat jen na nějakou hromadu šutrů – muzea jsou interaktivní, plná doplňujících obrázků, mrňavých hýbajících se modelů a ve všech nám pouštěli i videa, která přibližují, jak konkrétní stavba kdysi vypadala a k čemu sloužila. Navíc jsou zpracovaná ne jako suchý dokument, ale spíše jako příběh (v jednom muzeu na nás dokonce „mluvila“ jakási socha). Videa jsou samozřejmě buď v angličtině nebo ve španělštině.

Ne každý ale muzea ocení… Pája se o zbytcích římského fóra vyjádřil, že je to jen pár šutrů, a když uviděl můj ublížený obličej (římské památky žeru), rychle se to snažil napravit: „Ale mě se to taky líbí…“, a bezelstně dodal: „hele dívej, socha“, čímž definitivně pohřbil mé naděje, že pochopí význam toho, co má před sebou… Ostatně to potvrdil i v římských lázních, kde jsem asi deset minut srovnávala rozvaliny s lépe zachovalými lázněmi v britském Bathu, načež Pája mi odpověděl: „Já bych si dal meloun…“

Krásná je v Zaragoze taky katedrála…moc jsme se těšili, že ji zkusíme vyfotit osvětlenou večer z mostu, ale bohužel se nepodařilo…kvůli náletu snad miliónu můr, které si tam snad daly ten večer rande z celého Španělska! Na mostě před katedrálou a v blízkém okolí se nedalo ani projít – šlo o jakési menší bílé druhy můr a bylo jich tam tolik, že to vypadalo, jako kdyby sněžilo. Hodně z nich navíc nevydrželo kamikadze nálety to lamp pouličního osvětlení, takže jich bylo i na zemi pořádně naseto. Hnus, prchali jsme odtama, jak nejrychleji to šlo, ve snaze nalepit jich na podrážky bot co nejmíň.

Poslední památka, která asi stojí v Zaragoze za to, je hrad Aljafería. Bohužel jsme se nedostali dovnitř, protože nám na to nezbyl čas, a doteď toho lituju. Nenechte se zmást prostým vzezřením hradu zvenčí – dle průvodce je vnitřní výzdoba hradu druhá nejhezčí ve Španělsku, hned po pohádkové Alhambře, dokonce tomu i věřím – hrady se takto prosté zvenčí stavěly proto, aby nevzbuzovaly závist a nepřilákaly lupiče.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .