0
0

Západní Kréta – Kastelli.

Příroda.

Tak jsme se vydali tentokrát do míst, kde jsme ještě nikdy nebyli a sice nejzápadnější kout Kréty, Městečko Kissamos-Kasteli 40 km západně od centra regionu – města Chanie.Město je obklopeno dvěma 15 km dlouhými hornatými poloostrovy Rodopos a Gramvousa..Je to úžasný pohled z balkonu hotelu, vpředu moře a vlevo i vpravo majestatní hory. Je to nejúrodnější a nejzelenější oblast oblast Kréty. Hned první den jsme se prodrali různými cestičkami a přes křoviny na nejbližší vrcholy hor – cca 300 m n.mořem – a před před námi se do daleka rozprostřely obrovská údolí olivových hájů. Olivové háje šplhají vysoko do hor, některé stromy rostou téměř na kolmých stěnách skal. Nechápu jak se k olivovníkům v době sklizně dostanou.V této oblasti se daří i vinné révě.Vinohrady se táhnou i podél silniček do hor a nebylo možné plody neochutnat. Byly sladké jak med. Několik trsů hroznů vahou odpadlo a nyní ležely ve škarpě podél silnice. Daří se zde i pomerančovníkům. Podél těchto hájů jsme se po 7 km dorazili do horské vesničky Lousakies. Na vrcholu kopce těsně před vesnicí stojí kostelík a další budova/ snad škola ? / nádherně restaurovaná dotací Evropské unie . Je zde nádherná vyhlídka na okolní štíty hor.V místním kafenionu nás srdečná paní domácí pohostila frapem a džbánkem domácího vína, sýrem, olivami, salámem a místní chlapi byli nadšeni tím, když jsem pochválil řecký fotbal a vyjmenoval několik řeckých fotbalových reprezentantů. Na rozlučenou nás pohostili pálenkou. Na protější straně údolí je vesnička Pylirinia. Jsou zde pozůstatky staveb až z doby 2.století před Kristem a rovněž mnoho staveb z doby římské nadvlády. Je překvapující, že tato lokalita není uzavřená, uprostřed těchto pravzácných staveb žijí lidé obvyklým způsobem ve svých domcích a zahradách.Pod římskými oblouky se pasou kozy a vyšlapují slepice ,vesničan tahne kolečko s naložené olivovými větvemi křivolakými uličkami.Z Kissamos-Kasteli je to sem také 7 km a je to na krásný pěší výlet. Je zde opět nádherný výhled na téměř kolmé stěny hor do všech stran.

Strava

Řekové na Krétě jí zdravě. Turistům servírují místní jídla. Před námi na stole defilovali různé druhy zeleninových polévek, cibulové, mrkvové, cizrnové, rajčatové atd. Předkrmy byly rovněž různé zeleninové nákypy, smažené lilky, musaka, celé cibule – smažené na olivovém oleji. Jako přílohy k rybě, hovězímu, vepřovému i kuřeti byly fazole, hrášek, brambory. Deserty pomeranč, hroznové víno, jablko, meloun. Skoro denně řecký salát.

Auta.

Na horských cestách napříč Krétou je provoz celkem klidný a řidiči jezdí ukázněně. Jsou to ale převážně cizinci v aztech z půjčovny. Místní jezdí dost hrozně. Na velmi frekventované silnici mez i Rethymnem a Chanií nás předjíždělo jedno auto za druhým hlava nehlava. Dvojitá podélná čára uprostřed silnice neznamená vůbec nic, anebo spíše jen informaci, orientační bod, kde je asi tak prostředek silnice. Místní přes čáry jezdí jen to hvízdá – auta v protisměru uhýbají ke krajnici a přitom se vůbec nikdo nerozčiluje. Prostě se tam tak jezdí. Auta jsou kapitola sama pro sebe. Značná část aut na Krétě je určitě starší 10 až 15 let, stará Každé třetí je obouchané, prorezavělé, něco chybí nebo nebo kus auta různě z karoserie visí, něco nefunguje.Mnoho aut má rozbitá zadní brzdová světla, nejen třeba prasklou žárovku, ale chybí plastový kryt, nebo je utržená celá lampa. Dost často světla nejsou vidět, protože auták veze olivové větve nebo nějaký odpad, který přečuhuje přes okraje karoserie. Přepravuje se všecko jak se dá. Viděl jsem i motoristu co na skůtru na klíně převážel betonovou traverzu, překlad nad okno. Řidič jednou rukou řídil a druhou držel traverzu .

Auta z půjčovny jsou v solidním stavu a v říjnu se dalo pořídit za 24 Euro na den. K výpůjčce nad tři dny si můžete vybrat z dvou možností – jeden den navíc nebo 15% sleva. Auta se půjčují a vracejí způsobem pro nás Čechy dost překvapivým.V půjčovně aut Kissamos nikdo nebyl a dveře byly otevřené dokořán. V kanceláři počítač , na stole mobil a další vybavení. Nikde nikdo ani po 10 minutách čekání. Pak jsem si všiml malé vývěsky „v případě, že zde nikdo není použijte firemní telefon a volejte na to a to číslo“. Telefonicky jsem tedy objednal auto a bez problémů mi ho ráno pracovník firmy přistavil k hotelu. Auta se vrací tak, že se klíč od auta i s penězi / přejel jsem limit 100 km na den a za km navíc se platí / vloží do obálky a položí se na podlážku pod kobereček u předního sedadla a bouchne se prostě dveřmi. Auto je celou noc, než si hráno zaměstnanec firmy vyzvedne, nezamčené. “Co když to někdo z auta vezme“ ptal jsem se po telefonu prycovníka půjčovny. “Za 20 let co de pracuji, se to ještě nestalo“ odpověděl mi.

Volně ložené zboží před svými obchody nechává mnoho podnikatelů. Pozdě večer jsme procházeli mestečkem kolen železářství a stavebnin. Před obchodem byly stočeny kabely, narovnány různé druky plastových hadic a potrub, nádoby, pytle se stavebním materiálem atd. Nic nezamčeno, vše volně přístupné. Jak dlouho by to zboží vydrželo v nějakém českém obchodě, napadlo mně.

Církev.

Kréta je pravoslavná. Kostelíků je všude plno i na místech, kde by to nikdo nečekal.Třeba na prodkém úpatí skalnatého svahu, kam vede jen uzonká cestička. Nikde široko daleko ani jedno stavení. Mnoho kostelů je ve výstavbě. Nahlédli jsme do jednoho takového.Uprostřed stálo lešení a na něm právě malíř dokončoval nástěnnou malbu jednoho z biblických obrazů. Namaloval kus tváře jednoho z apoštolů, odložil štětec, posadil se na lešení , zapálil si cigaretu, odfoukl a po chvilce pokračoval v malbě.

V neděli je v ulicích plno lidí jak po skončení fotbalového zápasu. Stovky lidí přijíždějí do kostelů v autech, popojíždějí, couvají, troubí hledají místo na parkovaní. Vyšňořené babičky v černéých oděvech a dědové scházejí z kopců – všichni směřují na bohoslužby. Do jaké míry je to vše třeba jen zvyk, tradice a jak opravdová a živá je víra kréťanů je možné se jen dohadovat.

Výlety.

Západ kréty je nádherný kus memě.. Každý den vyplouvá loď kolem poloostrova Gramvousa .Na malém ostrůvku za Gramvousou se tyčí asi ve výšce 200 m n.mořem na skalní plošině bývalý pirátský hrad – zárověň sloužil také jako centrum odboje kréťanů proti Turkům. Za půl hodiny se dá na něj vylézt. Naskytnou se úžasné výhledy na hory. Loď pak pokračuje na pláž Balos s jemným pískem s mělkými zálivy s vyhřátou vodou. Je to celodenní výlet dobré zpestření pobytu. Ještě krásnější „karibská“ pláž je Falasarna o 20 km jižněji než Balos .Moře se zde svažuje příkřeji, koupání je ideální jak pro děti tak dospělé. 2 Km od pláže se nacházejí vykopávky římského města.

Nad městečko Kasteli se dá krásně vyjít až na vrcholy kopců. Cestičky se klikatí kolem oliv, hájů, malých políček. Na jednom z nich dvě ženy a děda okopávali něco co mi připadalo jako pýr nebo jiný druh plevele. Prý je to výborné jako salát, přímo pochoutka – vysvětlili nám ochotně a nasměrovali dál do kopců. Na vrcholu jednoho z nich jsme se zastavili na malé plošině s výhledem do všech stran. Kolem našich nohou spěchaly stovky mravenců tam a zpět a snášeli do otvorů v zemi všechno možné. Byl to asi zvláštní druh mravenců – vegeteriánů. Mnoho mravenců táhlo za sebou kus stonku i okvětím, často velkým jak heřmánek. Mravenci musí mít úžasnou sílu, když utáhnou květ , který je tak třikrát větší a mnohrát těžší než oni sami. Žádný mravenec to nevzdal, táhli to přes klacíky, kameny nebo jiné překážky dokud nedosáli cíle a

nezmizeli s nákladem v díře v zemi.

Asi 10 km východně od Chanie je odbočka do hor do vesničky Theriso. Projíždí se kaňonem asi 8 km dlouhým. Kolmé oranžové stěny se v některých místech dotýkají silnice. Tento kaňon je na Krétě jediným, který se dá projet autem. S autem jsem musel několkrát zastavit a počkat, až se zvedne stádo koz z vyhřátého asfaltu a laskavě nám uvolní cestu.Ve vesničce je příjemné posezení v místních taverničkách.Vesnička je také známá protitureckým odbojem, o čemž svědčí několik soch hrdinů a památník se jmény slavných bojovníků na malém náměstíčku.Pokračovat pak dál úzkou horskou silničkou do vesničky Zourva a Meksla je skutečný zážitek.Otevírá se před vámi jedna úžasná horská scenérie za druhou.Celý výlet nezabere víc než půl dne.Nádherná karibská pláž je na jihu západní Kréty Elafonisi. Foukal vítr a tak jsme zde strávili jen dvě hodinky a pokračovali ke kostelu Christoskalitsa. Je vystavěn na skále a patří mezi nejznámější na ostrově.K chrámu vede několik desítek schodů a jeden je prý ze zlata.Ten není ale vidět.Uvidí ho jen ten, kdo má neposkvrněnou, čistou duši. Za celá ta stalet,í co chrám stojí ten schod ještě nikdo neuviděl. Chtěli jsme jít nahoru, ale pak jsme si to rozmysleli. Nechtěl jsem se stát středem pozornosti lidí, až by uviděli, jak se pode mnou rozzářil zlatý schod. Ten druhý / méně důležitý / důvod byl, že tam bylo vstupné několik eur a podobných chrámů už jsme viděli mnoho.

Napříč Krétou od západu k východu vede turistická stezka E4. Dotýká se nejvyšších vrcholů Psiliritos a Pachnes ve výšce 2550m. Dá se projít za tři týdny, zdatnější i prý za dva.Tak máme kam jet na dovolenou napříště.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .