0
0

Název státu: Španělské království ( Reino de Espaňa)

Rozloha:504 782 km² , 492 463 km² (Kanárské a Baleárské ostrovy)

Poloha: Pyrenejský poloostrov

Sousední státy: Portugalko, Francie, Andorra, Gibraltar, Maroko

Úřední jazyk: španělština, katalánština a baskičtina (převládající formou jazyka je kastilština, a navíc více než čtvrtina obyvatel hovoří ještě nějakým menšinovým jazykem, z nichž nejrozšířenější je katalánština)

Počet obyvatel: 39 150 000 (včetně ostrovů)

Hustota obyvatel: 77 obyvatel na km²

Státní zřízení: konstituční monarchie

Měna: EUR

Hlavní město: Madrid (3,1 mil obyvatel)

Státní poznávací značka: E

Státní vlajka: červeno-žlutá, barvy odvozené od erbovních barev dvou království – Kastilského a Aaragonského. Poměr šířky k délce je 2:3, žlutý pruh má dvojnásobnou šířku pruhů červených.

Státní znak: Státní znak obsahuje erby historických zemí Kastilie, Leónu, Aragonu, Navarry a Granady. Uprostřed znaku je rodový erb vládnoucí dynastie Bourbonů. Nápis na znaku je Plus ultra

Národní heslo: Jedno, velké, svobodné. (o Španělsku)

Celý stát se skládá ze 17 autonomních oblastí, kde dodnes jsou zachovány jazykové i kulturní zvláštnosti pramenící v daleké historii.

Autonomní komunity: Andaluzie, Aragón, Asturie, Kanárské ostrovy, Kantabrie, Castilla – La Mancha, Castilla y León, Katalánie, Extremadura, Galicie, Baleárské ostrovy, Madrid, Murcie, Navarra, La Rioja, Valencie, Vasco País. Zvláštní autonomní oblastí Španělska je Španělská severní Afrika, tvořena dvěmi provinciemi: Ceuta a Melilla.

Obyvatelstvo

V jižní části země jsou dodnes pozůstatky arabského panství, na severovýchodě žijí Katalánci a oblast kolem Baskického zálivu obývají potomci kmene Iberů – Baskové. Dále kromě původních Španělů, Kastilců, patří do etnického složení Španělska také Galicijci, Romové, Portugalci, Židé a Francouzi. Obyvatelstvo je ve Španělsku nerovnoměrně rozsídleno, protože všechna velká města, kromě Madridu a Zaragozy, leží u pobřeží. Ve vnitrozemí žije zhruba 30 obyvatel na km², a tak je tato část země velmi chudá.

Název země

Ve starověku byla tato země známá pod latinským jménem Hispania, podle kmene Ispani. Řecký název Španělska byl Hesperia nebo Iberia, podle řeky Ebro. Současná etymologie původně pochází z baskického slova ezpaňa, což v překladu znamená roh, nebo výběžek.

Státní svátek

Španělé slaví státní svátek 12. října a v tuto dobu je země zaplavena státními vlajkami.

Národní barvy

Národní barvy červená a žlutá jsou odvozeny z národního znaku. Ten provází legenda o králi Karlu I. Holým, který v bitvě u Many smočil své prsty v krvi a otřel je o prázdný štít.

Španělsko je konstituční monarchií, kde vládne dynastie Bourbonů.

Vládnoucí dynastie

Dynastie Bourbonů vládne ve Španělsku již od počátku 18. století, kdy Filip V. ztratil ve válce o španělské dědictví mimo jiné i Belgii a Lucembursko, Gibraltar musel odevzdat Britům. Hlavou státu je král Juan Carlos I. Narodil se 5.1.1938 v Římě jako syn Juana de Borbón y Battenberg a Maríe de los Mercedes y Orléans. Panovník je nejvyšším velitelem ozbrojených sil a předsedá Nejvyšší radě obrany (Consejo Superior de la Defensa).

Parlament je rozdělen do dvou sněmoven, tzv. Kortes.

Náboženství

Ve Španělsku nemá žádný druh náboženství státní charakter, proto jsou akceptovány všechny druhy vyznání. Stát však udržuje spolupráci s církví katolickou, která mezi obyvatelstvem převládá.

Zhruba 98% španělských věřících jsou katolíci. Země je z hlediska katolické církve rozdělena na 11 arcidiecézí a 54 diecézí.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .