0
0

Většina svátků a oslav má na Kanárských ostrovech náboženské důvody. Některé z nich začínají na počátku týdne a teprve o víkendu vrcholí. Ze všeobecných svátků se na ostrovech kromě nám známých oslav Nového roku, Tří králů nebo Štědrého dne slaví například 2.února Hromnice, 15.srpna Nanebevzetí Panny Marie, 12. října Objevení Ameriky nebo Corpus Cristi (Boží tělo), jenž je svátkem pohyblivým.

Gran Canria

Ve městě Terror začínají 28.8. největší oslavy z celého ostrova věnované ochránkyni Terroru Marii z Borovic, která byla pojmenovaná podle kanárských borovic. Oslavy trvají deset dní, všechny ulice jsou vyzdobené vlajkami a v chrámu se slouží slavnostní mše.

Lanzarote

Na Lanzarote se stal tradičním svátkem 5.leden, kdy na dromedárech přijíždí za zpěvu tři králové z Východu do Arrecife.

Na přelomu února a března začíná na Lanzarote tradiční karneval. Zahájení, tzv. Concurso de Murgas, spočívá v soutěži pouličních zpěváků a končí volbou královny krásy.

Během května a června se slaví Corpus Cristi. Ulice jsou vyzdobené koberci. Tato procesí probíhají hlavně v Arrecife a městě Haría.

7. července se v horské vesničce Femés slaví církevní svátek Fiesta de San Marcial del Rubicón, kdy je San Marcial, patron ostrova, nesen okolo kostela.

Jednou z největších oslav lze označit Fiestu de San Ginés od 24. do 29.8. v hlavním městě Arrecife. Probíhá zde spousta hudebních vystoupení, průvodů a volba královen krásy.

15. září obyvatelé severozápadní Mancha Blanca děkují patronce vesnice za záchranu při výbuchu sopky roku 1735 tím, že nosí Černou madonu ulicemi vesničky.

Tenerife

Ne nadarmo má mnoho lidí ostrov Tenerife spojený s karnevalovým rejem. Každoročně se v hlavním městě Tenerife Santa Cruz koná největší karneval na světě.

Karneval zahajuje předvelikonoční čtyřicetidenní půst a poslední den reje připadá vždy na Popeleční středu, kterou půst začíná, tedy jeden den před Velikonocemi. Obyvatelé města se na tradiční festival důkladně připravují mnoho dní předem. Během karnevalu si svévolně krátí pracovní dobu a tak otvírají později a zavírají dříve, aby se mohli bezstarostně oddávat sváteční, tak trochu bláznivé atmosféře.

Důležité při výběru karnevalových převleků není to, jak člověk vypadá, ale to, co má na sobě. Co nejbláznivěji a nejnápaditěji se snaží vypadat nejen děti, ale úplně každý, bez rozdílu věku. Obzvláště Angličanky v pokročilých letech jsou pravidelnými návštěvnicemi karnevalového veselí.

Historický původ slova „karneval“ spadá až do 13. století, kdy se začal používat tento název podle slov „Carne“, což znamená maso a „vale“ – sbohem. V roce 1987 byl v hlavním městě napočítán rekordní počet masek 240 000, což se zasloužilo i o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Tyto slavnosti zahajující dlouhotrvající půst znali již staří Římané či Řekové. A protože karneval je poslední šancí hodně a dobře se najíst, než začne půstové období, je tam obvykle plno dobrot, specialit, zdravých a hlavně i nezdravých lahůdek.

Obrovské množství stánků nabízí smažené brambůrky, sladký griliáš, tučné klobásy, špízy, kuřata, sendviče, lízátka nebo mnoho druhů oříšků či pop corn. Všechny tyto laskominky jsou zapíjeny limonádami, sangriou, ohnivou vodou nebo klasicky – pivem.

Program celého karnevalového veselí je velmi bohatý. Každý den je jiný průvod, většinou tématicky laděný, ve kterém se to hemží krasavicemi posetými filtry, peřím a blýskavými látkami, veselými postavičkami z kreslených filmů, zvířátky a spoustou dalších, často velmi originálních masek. Povoleno je cokoliv a čím bláznivější převlek je, tím lépe.

Poslední průvod je považován za největší smuteční průvod na světě a všichni účastníci jsou oděni do vdovských šatů nebo převlečeni za jeptišky, papeže a pohřebáky. Zakončením tohoto smutečního průvodu je pohřeb obří sardinky, po němž následuje už jen závěrečná karnevalová noc s ohňostrojem.

V hlavním městě La Orotava a v univerzitním městě La Laguna se konají slavnosti Božího těla, kdy jsou v ulicích rozprostřeny květinové koberce.

Impozantní procesí se konají v Santa Cruzběhem velikonočního týdne, tzv. “Semana Santa”.

Velký význam má slavnost “Romeria de la Virgen de Candelaria”, kdy se sjíždí mnoho poutníků do Candelarie, aby oslavili svátek své ochránkyně v den Nanebevzetí Panny Marie.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .