0
0

Býčí slavnosti

Každoročně každé ráno se od 6. do 14. července v hlavním městě Navarry Pamploně vypouštějí do ulic býci, před kterými potom prchá mnoho odvážných chlapců a mužů. Tato tradice souvisí s oslavami svátku sv. Fermína, mýtického římského učedníka, který podle pověsti obrátil na víru město v severní Francii Amiens. Jeho kult přinesla do Navarry francouzská rodina ve 12. století, která politickým sňatkem zaujala místo vládnoucího roku. Dnes je tento francouzský svatý patronem Navarry. Proto každý červenec si většina obyvatel Navarry nasadí červené barety a vyrazí do Pamplony na oslavy. Prchání před býky je nejznámější, nikoliv však jedinou akcí těchto oslav. Nechybí ani tanec, hudba, ohňostroje a mše.

Vodní pumpa

Dávným zvykem španělských žen je chození k vodní pumpě. Vodní pumpa byla a stále je oblíbeným místem, kde se setkávají ženy, vyměňují si nejnovější novinky a klepy při praní prádla. Taková místa srazů hrají důležitou roli v upevňování svazků uvnitř komunity, ale bohužel ne vždy vydrží nápor moderního městského života. Proto se v dnešní době, při existenci rozvinutého turistického ruchu tento zvyk dodržuje převážně na vesnicích a častěji ve vnitrozemí než v přímořských oblastech.

Svátky ve Španělsku

Španělské svátky odpovídají liturgickému roku. Španělé slaví nejen vánoce a velikonoce, ale oslavují svátky související s jarem a létem, nebo patronem daného místa. Dalšími důvody oslav jsou býčí zápasy, karnevaly a poutě. Nejznámější poutí je Mariánská pouť v Andalusii.

1. leden – Nový rok

6. leden – Tři králové

17. leden – svátek svatého Antonína doprovázený žehnáním domácích zvířat

5. únor – svatá Agueda, v Segovii

19. březen – svatý Josef, tzv. las Fallas de San José, ve Valencii je pracovní volno, v ulicích se podává horká čokoláda s dyňovými koblihami, celou noc jsou páleny tzv. fallas, papírové figuríny, dosahující výšky 18 metrů, o půlnoci je spálena poslední ze 3 tisíc „fallas“ – gigantická postava Gulivera.

3.duben – svátek Svatého kříže, zároveň probíhá i slavnostní korunovace královničky jara

duben – Velikonoční svatý týden, Semana Santa, probíhají pašijové hry, procesí s přenosnými oltáři prochází všemi zastaveními křížové cesty, největší oslavy v Seville, Jerezu a Málaze

1. květen – Svátek práce

15. květen – svatý Isidor, v Madridu

24. červen – svátek svatého Jana Křtitele

29. červen – svatý Petr, v provincii Cáceres je procesím nesena socha sv. Petra s košem plným ryb přes ruku, z nichž jednu mu vkládají do úst, aby ji snědl, měl žízeň a prosil o vodu. Nepomůže-li to, hází jej do vody celého. Ponořování soch svatých je společným rysem lidových slavností v severním Španělsku

1. červenec – oslava dne Nejdražší krve našeho Pána Ježíše Krista, v Denii nedaleko Alicante se konají býčí zápasy na břehu moře

7. červenec – svatý Germin, v Pamploně, slavné encierros – býčí zápasy v ulicích měst

16. červenec – svátek Panny Marie del Carmen, tzv. la Virgen del Carmen

25. červenec – svatý Jakub, týdenní svátek začíná večer 24. července ohňostrojem.

červenec – v Denii propuká největší ze slavností, Fiesta Mayor. Během těchto oslav se odvážlivci koupou v moři s mladými býky.

15. srpen – Nanebevzetí Panny Marie

11. září – katalánský národní svátek

12. říjen – státní svátek Španělska při příležitosti výročí objevení Ameriky, země je zaplavena státními vlajkami

1. listopad – svátek Všech svatých

6. prosinec – Den španělské ústavy

8. prosinec – Neposkvrněné početí panny Marie

25./26.prosinec – svátky vánoční

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .