0
0

Letos v létě jsme s několika kamarády podnikli krásný výlet do Norska. Hodně ráda cestuji, ale vždycky jsem dávala přednost jižním zemím, teplu a sluníčku. Často jsem sice slyšela o krásné přírodě Skandinávie, ale moc mě to nelákalo. Po letošní dovolené však mohu říct, že Norsko je zatím nejkrásnější země, kterou jsem viděla. Bohužel sice také nejdražší, ale pokud vám nevadí trocha nepohodlí a jídlo z konzerv, můžete mít za málo peněz nezapomenutelné zážitky. Cesta – Jedním z nejlevnějších způsobů, jak se do Norska dostat, je cesta autem a trajektem. Trasa z Mostu do dánského Hansholmu byla dlouhá cca 1200 km. Trajekt je dobré si předem objednat a zaplatit přes internet (u společnosti masterferries nás zpáteční cesta pro auto a 4 osoby vyšla přibližně na 4 000 Kč). Za dvě hodiny jsme dorazili do norského Kristiansandu. Do Norska si sice můžete přivézt pouze 1 láhev alkoholu na osobu, ale nás naštěstí nikdo nekontroloval 🙂 ( což bylo dobré i z toho důvodu, že jeden člen naší výpravy měl propadlý pas). Z Kristiansandu jsme pokračovali do 250 km vzdáleného Stavangeru. Bylo mimořádně krásné slunečné počasí, teplota dosahovala 30 stupňů. Po cestě jsme míjeli spoustu horských potůčků, mořských zálivů a jezer….no prostě nádhera. Asi dvakrát jsme se vykoupali, voda byla sice o trochu chladnější než v našich rybnících, ale o dost čistší. Ubytovali jsme se u našeho kamaráda, který pracuje pro jednu projektantkou firmu a má pronajatý malý byt v malém městečku poblíž Stavangeru, jeho adresu vám ale radši nedám. Celkem jsme tam strávili pět dní, jezdili jsme na výlety po okolí, sami jsme si vařili, jídlo jsme nakupovali v supermarketech a večer jsme upíjeli z přivezených zásob. Ceny v restauracích a hospodách jsou pro nás opravdu nepřijatelné – např. půllitr piva nebo sklenička vína v přepočtu za 200 Kč.

Výlety – Za zmínku určitě stojí dva výlety na překrásné vyhlídky nad Lysenfjordem.

1.Preikenstolen (česky Kazatelna) – kolmá skála s plošinou ve výšce 600 m nad mořem. K Preikenstolenu jsme se dostali autem, trajektem a zase autem. Přijeli jsme na placené parkoviště (60,-nok) a odtud nás čekal asi tříhodinový výstup. Bylo to středně náročné, zvládali to i starci, děti a psi, ale i tak jsme se docela zapotili a bez pevných bot a velké láhve s pitím bych to nikomu nedoporučovala. Kousek pod vrcholem jsou i dvě menší jezírka (vzhledem mi hodně připomínala šumavská jezera), pár nadšenců se tam koupalo, ale my jsme si bohužel zapomněli plavky. Po dalších několika stech metrech jsme byli u cíle – čekal nás úžasný výhled na fjord a na hory kolem.

2. Kjerag – balvan zaseknutý mezi dvěma skalami, můžete si na něj stoupnout a 1 km pod sebou máte moře. Tak na tenhle výlet jsme se vydali předposlední den našeho pobytu v Norsku. Bylo to poměrně daleko – asi 150 km od místa, kde jsme bydleli. Ale i samotná cesta k tomuto místo byla super zážitek, projížděli jsme horami s vodopády a jezery. Občas jsme museli zastavit, když silnici obsadilo stádo koz a oveček, nechtěly nás nechat projet a zvědavě olizovaly zrcátka auta. Po několika hodinách jízdy jsme dorazili na místo a opět nás čekal pořádný „vejšlap“. Tentokrát ale mnohem náročnější, byl to skoro horolezecký výkon, šplhali jsme se po skalách jako kamzíci, přidržovali se řetězů, neustále jsme si sundavali a oblékali bundy, protože se tam rychle měnilo počasí. Přelezli jsme tři menší hory a pak jsme šli asi 1 km po pusté náhorní plošině, kde byly místy i zbytky sněhu. No a po třech hodinách jsme dorazili na místo, nádherný výhled nám opět veškerou námahu vynahradil. Vyfotili jme se na kameni, snědli svačinu a vydali se na zpáteční cestu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .