0
0

Termín cesty: leden 2006

Thajsko – průběh cesty

Po 13-ti hodinovém náročném letu s mezipřistáním v Maskatu (sultanát Omán) jsme se ocitli v jedné z nejrychleji se rozvíjejících metropolí světa – Bangkoku. Let se uskutečnil s leteckou společností Travel Service a na místo nás dopravila v odpoledních hodinách místního času (časový posun +6 hodin).

Thajsko – Bangkok

Večer můžete navštívit některou z nepřeberného množství restaurací, barů, nočních klubů či salonů thajské masáže. Zajímavá byla také prohlídka erotického centra Patpong s nočním tržištěm. Raději bych se ale vrátila ke zmíněným masážím, které mohu vřele doporučit. Můžete si vybrat např. masáž nohou nebo celého těla. Z náročnějších masáží je pak masáž olejová. Vzhledem k nízké ceně doporučuji vyzkoušet všechny druhy.

V Bangkoku jsme si prohlédli královský palác – Grand Palace. Další součástí jednodenní fakultativní prohlídky hlavního města byla též návštěva manufaktury drahých kamenů a zlata a také projížďka lodí po kanálech řeky Chao Phraya. Nejvyhledávanějším místem je chrám Wat Phra Kaew, ve kterém se nachází socha Smaragdového Budhy. Po dvou příjemně strávených dnech v Bangkoku záleží jen na vás, které z mnoha thajských letovisek navštívíte.

Severní Thajsko

My jsme se po prohlídce Bangkoku začali přesouvat směrem na sever. Čekal nás okruh severním Tajskem. Navštívili jsme letní palác králů Ayutthayi. Nedaleká Ayutthaya nabízí fascinující podívanou na četné polozachovalé stavby z období největšího rozkvětu říše. Dále jsme navštívili Sukhothai, první hlavní město thajské říše, jedno z nejvýznamnějších míst severního Thajska. Viděli jsme spoustu památek jako jsou chrámy a pagody. Poznali jsme horský kmen Akha. Bylo velmi zajímavé pozorovat místní obyvatele v domorodých krojích se zcela odlišným jazykem i zvyky. Tato vesnička byla zároveň i sloní farmou. Nenechali jsme si ujít cca hodinovou projížďku na slonech.

Neméně zajímavý byl Zlatý Trojúhelník, ale na mě působil vcelku kýčovitě. Na malý okamžik jsme navštívili laoské území. Z mého hlediska byla mnohem zajímavější návštěva Myanmaru (Barma), i když byla velice krátká.

Závěrem pobytu na severu byla návštěva města Chiang Mai a hory Doi Suthep, kde se nachází jeden z nejkrásnějších chrámů Thajska. Večer jsme navštívili Kantoke restauraci s ukázkami lidových tanců.

Zde náš okruh severem skončil a z Chiang Mai jsme další den ráno odletěli zpět do Bangkoku.

Thajsko – Pattaya

Po příletu do Bangkoku nás čekala cca 145 km dlouhá cesta na jih, do letoviska Pattaya, kde jsme strávili posledních 7 dní pobytu v Thajsku. Moře v Pattayi nepatří k nejčistším, a tak jsme navštívili okolní ostrovy Koh Larn a Koh Samet, kde byla krásně průzračná voda a dobré podmínky pro šnorchlování, i když tam samozřejmě není takový podmořský život jako např. v Egyptě. Stravování na těchto ostrůvcích bylo ve velmi příjemných restauracích.

Thajsko – jazyk

Thai (siamština), v turistických centrech se lze domluvit anglicky, částečně německy.

Thajsko – měna a směnárny

Místní měnou je 1 baht (THB), který se dělí na 100 satangů. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 20, 50, 100, 500, 1000 bathů. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren, většinou otevřených do 21 hod. V Thajsku jsou akceptovány prakticky všechny druhy platebních karet. Doporučuji se vybavit USD, popř. cestovními šeky.

Thajsko – nápoje a strava

K pití se všeobecně nedoporučuje voda z kohoutků městského řádu. Ve všech hotelech je k dispozici pitná minerální voda, stejně jako ve všech restauracích. V Thajsku naleznete typicky asijské restaurace (doporučuji ochutnat speciality thajských či indonéských kuchařů) ve společnosti restaurací mezinárodních. Za celou dobu pobytu mě, i přes porušení některých pravidel stravování, v Thajsku nepotkaly žádné potíže.

Thajsko – podnebí

Tropické monzunové s třemi ročními obdobími: zima (od listopadu do února) s teplotami pod 30 °C a v severní polovině Thajska bez dešťů, léto (únor až červen), kdy teploty vystupují až ke 40 °C, ve druhé polovině léta se začínají objevovat bouřky – předzvěst nadcházejícího monzunu. Třetím ročním obdobím je monzun (červen až listopad), kdy se poněkud ochlazuje a více prší. Z pohledu Evropana však thajské podnebí nemá žádné velké výkyvy.

Celkový dojem

Thajsko je opravdu zemí úsměvů a to vás provází celou návštěvou této krásné země. Po celou dobu na okruhu severem jsme byli ubytováni ve velice pěkných hotelích, v Pattayi jsme byli v hotelu Prima Villa. Většina jiných hotelů v okolí připomínala spíše panelové domy, proto jsem byla mile potěšena, že hotel Prima Villa je velice příjemný rodinný hotel.

Bangkok – toto město mě uchvátilo svými historickými památkami a setkáním s budhistickými mnichy.

Pattaya – velice živé město, které tedy žije hlavně v noci.

Musím podotknout, že během jedné cesty, tedy pokud netrvá zrovna měsíc, nelze projet tuto zemi úplně celou. Proto se těším, až se tam zase někdy podívám, to už ale směrem na jih…

http://recenze.zajezdy.cz/8-thajsko-poznavaci-zajezd-velky-okruh-severnim-thajskem-recenze.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .