0
0

Velikonoce jsou časem náboženských rituálů, procesí a oslav. V každém koutě světa se odehrávají jinak, podle místního kontextu. Přinášíme snímky Heleny Grycové z letošních oslav na Filipínách.

Velikonoční svátky jsou příhodným časem pro návštěvu řady míst po celém světě. Například na předměstí Chacao venezuelského Caracasu se v tomto období odehrávají pompézní průvody, které vrcholí „upálením Jidáše“ na Velikonoční neděli. Procesími s kajícníky v bílých kutnách spoutanými řetězy žije v těchto dnech celá Malta. Také k návštěvě honduraské Comayaguy se nejvíc hodí Velikonoce, kdy město pokrývají barevné pilinové koberce, jimiž je vystlaná poslední cesta Ježíše. V mexickém Taxcu se míchají křesťanské rituály s předkolumbovskými představami víry.

Šťastné Velikonoce ze San Fernanda

Ve filipínském městě San Fernando, v oblasti Pampangas, patří velikonoční tradice Ukřižování neodmyslitelně k Velkému pátku.

Ukřižování probíhá ve skupinách po třech věřících. Zájemci jsou přivázáni ke kříži a na rukou, někteří i na nohou, přibiti. Kříž je následně vztyčen a ukřižovaní jsou čtvrt hodiny vystaveni přihlížejícímu publiku. Po sejmutí z kříže jsou na nosítkách dopraveni do ošetřovny, kde jim zdravotní služba ošetří rány po hřebech.

Takto se ukřižování opakuje několikrát za sebou. Helena Grycová letos v San Fernandu sledovala celkem sedm dobrovolníků, kteří se nechali přibít. Největší pozornost davu samozřejmě získala první skupina. O další ukřižované již není takový zájem a publikum se rozchází.

Jiná skupina věřících si záda bičuje provazy až do krve. Cílem jejich cesty za odpuštění je právě místo, kde stojí připravené kříže. Někteří mladí věřící nesou dřevěný kříž na ramenou jako Kristus a zahaleni pochodují městem.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .