0
0

Čím je Paco de Lucia ve flamencové kytaře, tím je Duquende ve zpěvu. Hudební partnerství obou mistrů začalo před 15 lety a trvá dodnes. Duquende vyniká v té nejhlubší esenci flamenca zvané cante jondo, tedy v „hlubokých písních“.

Flamencový maestro Duquende je už přes patnáct let zpěvákem ve skupině renomovaného kytaristy Paco de Lucii. I když epicentrem flamenca je Andalusie, nejjižnější část Španělska, Duquende se narodil v severní části země, v katalánském městě Sabadell poblíž Barcelony.

Romští hudebníci z Andalusie, kteří jsou hlavními nositeli tradice flamenca, totiž hromadně migrovali na sever, nejprve do Madridu, který nabízel lukrativní příležitosti v klubech, a mnozí pokračovali dále přes Barcelonu až do jižní Francie, kde vznikla jedna z nejvlivnějších romských skupin dvacátého století, Gipsy Kings.

Flamencový maestro Duquende

Andaluské flamenco ale není jen hudba. Jedná se o scénickou formu, která vznikla propojením tance, hudby i zpěvu, a její nejintimnější esencí je do slov obtížně přeložitelný fenomén, zvaný duende. Ve své současné tvorbě Duquende hranice žánru často překračuje, například v projektu Qawwali Flamenco, na němž se podílí spolu s pakistánským zpěvákem Faiz Ali Faizem, jehož doménou jsou extatické rituální sufijské zpěvy qawwali. V Praze se Duquende představí s autentickým flamencovým repertoárem z Andalusie.

Patnáctý ročník Respect festivalu, největší české přehlídky world music, představí na pražské Štvanici sérii objevů i umělců první velikosti. Během dvou energií nabitých koncertů se vystřídá řada umělců z Afriky, Asie i Evropy, přičemž všichni u nás koncertují poprvé. Mino jiné vystoupí například flamencový génius Duquende, afropunková Jagwa Music, žijící legenda africké hudby Mulatu Astatke, brooklynský etnomuzikolog vystupující pod jménem Awsome Tapes From Africa a další interprefi z celého světa. Festival proběhne 16. – 17. června.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .