Ve španělské Pamploně začaly tradiční běhy před býky
Odpálením rakety z balkonu radnice začaly dnes v poledne v severošpanělské Pamploně tradiční oslavy svátku svatého Fermína. Devítidenní fiesta přitahující každoročně tisíce zahraničních turistů je celosvětově proslulá zejména nebezpečnými běhy odvážlivců před býky starobylými uličkami města.
Zahájení slavnosti na náměstí před radnicí se zúčastnily tisíce lidí, oblečených převážně do kombinace červené a bílé barvy. Běhy býků začínají ve středu a každé ráno při nich bude vypuštěno do ulic několik zvířat určených pro býčí zápasy. V úzkých uličkách starého města před býky tradičně utíkají na trase dlouhé 825 metrů stovky mladých mužů, kteří si tak prověřují svou odvahu.
Každoročně je mnoho z nich zraněno. Od roku 1911, odkdy jsou vedeny oficiální záznamy, přišlo při bězích o život 15 lidí. Zatím posledním z nich byl v roce 2007 sedmadvacetiletý Španěl.
Oslavy svátku svatého Fermína přitahují každoročně tisíce lidí, z toho mnoho cizinců, zvláště Anglosasů. Velvyslanectví Velké Británie na svých internetových stránkách vyzvalo Brity k opatrnosti. „Jestliže se rozhodnete k účasti, musíte zvážit rizika, jimž se vystavujete, a případné následky ze zranění,“ upozornila ambasáda.
Letos je v Pamploně očekáváno na jeden milion návštěvníků. Místní samospráva během svátku zakázala prodej trumpet vuvuzel, které si získaly po celém světě popularitu během mistrovství světa ve fotbale v JAR.
Fiesta však neznamená jen běhy před býky, ale také býčí zápasy pořádané každý večer. Obojí pranýřují organizace na ochranu zvířat PETA a AnimaNaturalis. K oslavám patří také bohatý kulturní program s koncerty, divadlem a výstavami. Podle agentury DPA stojí slavnosti radnici tři miliony eur (78 milionů Kč), ale počítá se ziskem 74 milionů eur (1,9 miliardy Kč).
Španělský legendární svátek však zastínila krize býčích zápasů. Ekonomická krize ochromila tuto národní zábavu již druhý rok po sobě. V některých částech země se navíc jedná o zákazu oblastních korid. Jejich počet poklesl z tisícovky v roce 2008 na letošních necelých 800, protože místní úřady musejí omezovat své rozpočty kvůli klesajícím příjmům.
Pamplonští obchodníci uvádějí, že do města s 250.000 obyvateli přijelo letos na jeho nejvýznamnější svátek méně turistů, kteří tu utrácejí méně peněz než v době před krizí, jež zasáhla španělskou ekonomiku koncem roku 2008. Do Pamplony obvykle směřují tisíce turistů z Ameriky, Austrálie, Británie a z dalších evropských států. Letos však jich jsou jen stovky.
V malých městech ve Španělsku jsou býčí zápasy jednoduše zrušeny, protože se pro obce staly přepychem.
Bez býčích zápasů může zůstat Katalánsko na severovýchodě Španělska, kde žije více než deset procent ze 46 milionů obyvatel země. Regionální parlament bude totiž jejich případný zákaz projednávat v polovině července.
Ochránci práv zvířat doufají, že Katalánsko býčí zápasy zakáže, podobně jako tomu bylo před devíti roky na Kanárských ostrovech, a že se stane vzorem pro další španělské regiony.
Zastánci býčích zápasů však zdůrazňují, že tato tradice je ještě tak silná, že zákazy jsou v ostatních částech Španělska, a zvláště v Pamploně, nemyslitelné. Soudí také, že po hospodářské krizi, až se španělská ekonomika znovu zvedne, se býčí zápasy znovu rozšíří.
- Guest napsal(a) před 13 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.