0
0

Důležitou, nejen ekonomickou, roli hraje v celé této oblasti ostrova pěstování mandlí, roste zde více než 2000 mandloňových stromů. Ve Valsequillu se proto slaví v prvních dvou únorových týdnech snad vůbec nejpopulárnější oslavy mandloňových květů (Fiesta del Almendro en Flor), při nichž hrají pochopitelně ústřední roli právě rozkvetlé mandloňové větvičky.

Při všech zdejších oslavách zní samozřejmě hudba a vystupují nejrůznější kapely z okolí, jako např. El Rancho de Ánimas, Colectivo Almogarén, folklorní skupina Los Lomitos či hudebníci z místní hudební školy Parranda del Medio jigo p’al kilo a Parranda Valsequillera.

Historie

Jako jedna z nejvýše položených oblastí v prehispánském Faycanatu u Telde mělo Valsequillo zvláštní náboženský význam. Na svaté hoře El Helechal se nalézala posvátná jeskyně Almogaren. Velký význam měla také jeskynní obydlí na svazích soutěsky Barranco de San Miguel, která se nacházejí u Tecénu a Los Llanetes.

Jak je známo z historie, prošli španělští dobyvatelé právě roklí Barranco de Tecén. Když se pak chystali napadnout Barranco de San Miguel, vypukla mezi dobyvateli a obránci Almogarenu krvavá bitva, v níž se obzvláště vyznamenala vojska kanárských vojevůdců Tecéna a Niguady.

Od té doby se také tomuto místu říká Lugar de la Sepultura (místo památníku) nebo Sepultura El Colmenar. Na hoře Helechal byl postaven kříž. Později, někdy kolem roku 1530, vznikla v blízkosti Barranco de San Miguel vojenská základna kavalérie, známá jako Cuartel de El Colmenar.

V roce 1670 byla postavena kaple, která byla vysvěcená biskupem Verdugem roku 1800 na farní kostel. O dva roky později získalo Valsequillo na příkaz samotného krále i vlastního starostu. Městečko bylo odděleno od Telde a stalo se nezávislou obcí.

Geografické údaje

Obec se rozkládá na ploše 39,15 km2 v podhůří pohoří Cuenca de Telde, nejvyšší bod se nalézá v nadmořské výšce 1.800 metrů. Obec sousedí na severu s městečky San Mateo a Santa Brígida, na jihu pak s obcemi Telde, Ingenio a Agüimes. Začíná tu i soutěska Barranco de Guayadeque. Na východě hraničí Valsequillo s Telde a na západě leží San Mateo a San Bartolomé de Tirajana.

Impozantní kotel bývalé sopky Caldera de Tenteniguada odděluje území Valsequilla od centrální hornaté části ostrova Gran Canaria. Kráter tvoří jakousi přírodní nádrž na dešťovou vodu a má vysokou botanickou hodnotu. Daří se tam některým, zdejším zcela typickým druhům vavřínu, jako je třeba druh Laurisilva monteverde. Některé z těchto rostlin jsou naprosto unikátní na celém světě.

Hospodářství

Většina místních obyvatel působí v sektoru služeb, mnoho rodin se také zabývá zemědělstvím. V celé oblasti „Medianías“ se hojně pěstují brambory, zelenina, luštěniny a obiloviny. V posledních letech se tady začíná i s pěstováním jahod, které se pak výhodně prodávají obyvatelům celého ostrova.

Další důležitou ekonomickou činností místních obyvatel je rozšířený chov ovcí a koz. Jejich mléko se používá hlavně k rukodělné a řemeslné výrobě sýrů na prodej. Koně jsou ve Valsequillu chovány již po celá staletí. Již v dobách středověku zde byly kasárna jízdní kavalérie a koně byli hojně využíváni i jako tažná a hospodářská zvířata.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .