0
0

V oblasti jihozápadní Indie se ve státě Maháráštra rozkládá rozsáhlá tygří rezervace Mélghát – Melghat Tiger Reserve. Zaujímá oblast v pahorkatině Gavilgahr v jižní části pohoří Satpura. Prostředí je charakterizováno krásnými hustými listnatými lesy, které se staly domovem pro necelou čtyřicítku plachých bengálských tygrů.

Mélghát je první z celkem devíti tygřích rezervací, které byly vyhlášeny na území Indie v letech 1973 až 1974 během rozsáhlého „Projektu tygr“. Rezervace spadá pod Národní park Gugamal, který byl založen roku 1987. Mélghát leží v okrese Amrávatí a ze stejnojmenného města se sem pořádají organizované zájezdy autobusy nebo džípy. Město Amrávatí je situováno asi 100 kilometrů jihovýchodním směrem od vstupu do této rezervace. Povolení pro vstup do rezervace je nutné si obstarat u Field Director, nebo u indické cestovní kanceláře Maharashtra Tourism, která zájezdy do těchto končin pořádá.

Zdejší lesy jsou tvořeny především týkovými stromy a bambusy. Přestože patří mezi nejkrásnější v celé Indii, jsou ohrožovány a poškozovány nekontrolovanou komerční těžbou dřeva. Velkou část těchto lesů však naštěstí zaujímá rezervace Mélghát, která tak chrání nejen živočichy, ale také stromy. Nejvýše položená místa na tomto území dosahují výšky 1178 metrů nad mořem.

V tygří rezervaci Mélghát se vyskytuje mnoho různých druhů volně žijících živočichů, kromě 37 tygrů také asi 80 levhartů, antilopy čtyřrohé, dhoulové, hyeny, kočky bažinné a koruny stromů obývají rozmanité druhy ptactva. Rezervace je rovněž útočištěm pro nejpočetnější indickou populaci gaura – nejmohutnějšího ze všech žijících turů. Dnes patří k ohroženým a místy již vyhubeným zvířatům.

Pokud se rozhodnete pro návštěvu tygří rezervace Mélghát, měli byste sem zavítat v období od ledna do dubna, kdy v této oblasti panuje příjemně chladné podnebí. Rezervací protéká hned pět řek – Khandu, Khapra, Sipna, Garga a Dólar. Všechny v létě vysychají a zůstane zde po nich jen hrstka malých jezírek. Ta jsou naplněna drahocennou vodou a slouží veškerým živočichům jako napajedla. Asi 25 kilometrů severovýchodně od rezervace v Mélghátu se nachází malebná horská stanice Čikhaldhára, kterou založili v roce 1839 Britové.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .