0
0

Madrid

Madrid se stal hlavním městem Španělska v roce 1561, kdy zde Filip II. přesunul svůj královský dvůr z Toleda. Do světového podvědomí se Madrid dostal po teroristickém útoku v roce 2004, kdy byla na nádraží Atocha odpálena nálož. Madrid neoplývá příliš velkým množstvím kulturních a historických památek, ale i přesto má své osobité kouzlo.Madrid je kosmopolitním a moderním městem, které nabízí rušný noční život, mnoho hotelů, skvělé jídlo a také umění. V centru města je náměstí Puerta del Sol, kde nenajdeme žádnou pamětihodnost. Končí zde trasy autobusů, křižují se trasy metra a jsou zde velké obchodní domy.

Nedaleko odtud je Plaza Mayor – náměstí, kterému dominuje jezdecká socha Filipa III. Kdysi to bylo místo konání býčích zápasů, veřejných poprav, ale také oslav a veselic. Náměstí je obklopeno třípatrovými domy s podloubími, kde se nachází stánky se suvenýry, restaurace a bary. Nejpůsobivější stavbou je zde Casa de la Panadería z roku 1672, jenž byla ústředím pekařského cechu. Nedaleko se nachází historicky cenné náměstí Plaza de la Villa, kde stojí radnice Casa de la Villla z roku 1640, která byla navrhnuta jako sídlo městské rady a sloužila také jako vězení. V Madridu najdeme Catedral de Nuestra Seňora de la Almudena – jde o katedrálu, která byla postavena až v letech 1985 – 1992 podle plánů, které byly navrženy již o století dříve. Vedle ní stojí Palacio Real (Královský palác), stavba, která dává na obdiv královské bohatství a je přeplácaná různými dekorativními výstřelky, které si objednala královská rodina. Králové zde žili do roku 1931. Dnes se používá k reprezentativním akcím nebo jako muzeum.

Ve městě nalezneme také františkánský klášter královských bosých sester Monasterio de las Descalzas Reales. Je to nádherná budova z přelomu 15. a 16. století, která ukrývá spoustu pokladů. Určitě navštivte nejslavnější madridské muzeum Museo del Prado. Najdeme v něm nejvýznamnější světovou sbírku klasických obrazů a je snad největším lákadlem turistů ve městě. V muzeu je tolik mistrovských děl, že je lepší navštívit obrazárnu alespoň dvakrát. Jdou zde díla Rubense, Velázqueze, Goyi, El Greca a spousty dalších mistrů.

Pokud toužíte po chvilce klidu a odpočinku, doporučujeme se zastavit v parku Parque del Retiro. Tento park má rozlohu 142 ha a v roce 1636 ho navrhl Conde-Duque de Olivares. V 17. století park obklopoval palác Filipa IV.

El Escorial

Asi 50km od Madridu leží palác El Escorial, který je oblíbeným cílem výletníků ze širokého okolí. Tento palácový klášter Filipa II. se tyčí nad městem San Lorenze de El Escorial. Budova se začala stavět v roce 1563 a dokončena byla už v roce 1584. Palác je obdivuhodný a určitě stojí za návštěvu v kterémkoliv ročním období. Pro prohlídku si však vyčleňte alespoň 3 hodiny času – je zde rozsáhlý labyrint chodeb, nádvoří, schodišť , kaplí a celkově má 2 673 oken. Palác leží v nadmořské výšce 1 028 metrů.

Galicie

Galicie je nejodlehlejší španělský region, který hraničí s Portugalskem. Region také poznamenali Keltové a jejich kultura. Galicie má atraktivní pobřeží s hezkými plážemi, divokou krajinu ve vnitrozemí a malé vesničky, městečka i města.

La Coruňa

Až do roku 1982 byla hlavním městem Galicie. Na hlavním náměstí Plaza de María Pita dominuje Palacio Municipal – krásná budova z 19.století, ve které sídlí muzeum hodin. Archeologické muzeum můžete najít na hradě Castillo de San Antón. Jsou zde vystaveny expozice o římské kultuře Galicie, iberské a keltské kovové předměty. Nejzajímavější památkou je věž Torre de Hércules postavená Římany. Jde o nejstarší funkční maják na světě, který je vysoký 140 metrů.

Santiago de Compostela

V Galicii končí také dlouhá rituální Cesta svatého Jakuba. Po její trase se vydávají poutníci z celého světa. Jejich cílem je katedrála v Santiagu de Compostela, ve které jsou údajně uloženy ostatky svatého Jakuba. Samotné město má jedinečnou atmosféru, kterou vyzařují staré budovy, výborné restaurace a křivolaké uličky plné turistů, které zde uvidíte jezdit na kolech nebo i na koních. Dominantou města je samozřejmě slavná katedrála původně budovaná v románském slohu v 11.-13. století, později byla však přestavěna. Katedrála má velkolepou románskou vnitřní fasádu Pórtico de la Gloria, kterou v roce 1188 vytvořil Mistr Mateo. V katedrále jsou funkční zpovědnice a postranní kaple. Při slavnostech visí z kupole obří kadidelnice zvaná „botafumeiro“, která se pohupuje před hlavním oltářem.

Většina galicijského cestovního ruchu se soustřeďuje v Rías Baixas. Jde o dlouhé zálivy pobřeží, které připomínají fjordy. Je zde také mírnější klima. Uvidíte tady opevněné římsko – keltské vesnice, dolmeny a románské kostely. Zajímavé je město Cambados s palácem Pazo de Fefiňanes a kostelem San Benedict. Nedaleko leží neobydlené ostrovy Illas Cíes, kde jsou bílé pláže a borové lesy a staly se také hnízdištěm vzácných mořských ptáků.

Asturie a Kantábrie

V těchto dvou regionech najdeme kombinaci bohaté historie a krásných přírodních scenérií. Regiony bohaté na pastviny, zelená údolí, rybářské přístavy, bílé pláže a kamenné domky, které jsou typické pro tuto část Španělska.

Oviedo

Toto město se stalo průmyslovým hlavním městem Asturie a moderní metropolí. Není proto tak turisticky zajímavé jako jiná španělská města. Je to však nejstarší město křesťanského Španělska, které se může pochlubit třemi předrománskými kostely a katedrálou ve stylu plaménkové gotiky. Ve městě je také archeologické muzeum, Museo Diosecano a Museo de Bellas Artes, kde se klade důraz na asturské a španělské malířství.

Costa Verde

Costa Verde neboli Zelené pobřeží se nachází na hranicích Asturie s Galicií. Jsou zde klidná turistická letoviska, rybářské vesnice a skoro nedotčené písečné pláže.

Picos de Europa

Vápencový masív Picos de Europa se zvedá do výšky přes 2 600 metrů nad mořem pouhých 25km od pobřeží. Tento národní park je ideálním místem pro milovníky horské turistiky a horolezectví. V této krásné přírodě žijí medvědi, kamzíci, divočáci, vlci, supi a orel královský. V údolí se nachází živé trhové městečko Potes. Potes je střediskem horolezectví, horské cykloturistiky, plavby na kánoích a pěší turistiky. Najdeme zde obchody připravené na turisty všelijakého zaměření se specializovaným příslušenstvím.

Santander

Hlavní město Kantábrie leží v široké zátoce a slouží jako přístav i rekreační turistické středisko. Najdeme zde spoustu obchodů, vináren, restaurací a kaváren. V centru města stojí palác Palacio Real z 19. století postavený pro krále Alfonse XIII. a jeho ženu Victorii Eugenii. Palác není přístupný veřejnosti. Asi 3 kilometry od Santanderu byly v roce 1991 objeveny jeskynní malby v jeskyni La Garma. První malby však byly objeveny v jeskyni Altamira už roku 1879. Altamira je do dnešní doby považována za unikát v paleontologickém umění..

Baskicko a Navarra

V těchto oblastech se již odpradávna používá stejný jazyk – euskera. V obou regionech jsou zelené kopce s údolími plnými bukových, dubových a kaštanových lesů. Je to krajina bohatá na historii a najdeme zde i přírodní rezervace. V těchto místech se Kantábrijské pohoří napojuje na Pyreneje.

Bilbao

Vznik města se datuje až k roku 1300. Bylo významné pro export kastilského zboží, prosperovaly zde přádelny vlny, železárny a ocelárny. I dnes je město klíčové pro španělskou ekonomiku. Žije zde asi polovina baskické populace. Od roku 1997 zažívá město kulturní znovuzrození a připravuje se na příliv turistů. Bylo zde totiž otevřeno Muzeum Guggenheim, které se stalo obrovským lákadlem pro návštěvníky ze širokého okolí.

Donostia (San Sebastián)

Kolem zátoky u ústí řeky Río Urumea se rozkládá toto dynamické a moderní letovisko, která se také říká „perla oceánu“. Kdysi zde byla jen malá rybářská vesnice a nyní je to rekreační město s více než 180 000 obyvateli. Ve staré čtvrti města se každou noc schází místní i turisté, aby se pobavili v místních barech, kterých je zde prý nejvíce na světě. Rozvoj města započala královna Isabela II. V Donostii nenajdeme příliš památek, je to město převážně z 19. století. Podél celého města vede promenáda v délce 12km a 3 zdejší pláže jsou vhodné k plavání. U pláže Playa de la Concha stojí zámeček královny Isabely II. Palacio de Miramar. Ve městě najdeme také mořské akvárium a námořnické muzeum.

Iruňa (Pamplona)

Pamplona je známější název města Iruňa, které proslavil Ernest Hemingway, když popsal slavný festival Sanfermines. Tato tradice běhu s býky je pro město každoročně velkou událostí a přitahuje tisíce návštěvníků. Běh s býky známý jako „encierro“ vznikl jako pocta patronovi města, v dnešní době je to však test odvahy místních mladíků a některých turistů. Centrem města je Plaza del Castillo na okraji staré čtvrti. Najdeme zde gotickou katedrálu, ve které je umístěno muzeum s náboženskými předměty. Ve městě najdeme také Muzeum Navarry, které popisuje její historii.

La Rioja

Oblast La Riojy je známá především kvůli nejprestižnějšímu španělskému vínu, které má jemnou chuť se stopami vanilky.La Rioja je sice malá provincie sousedící s Navarrou a Kastilií a León, ale může se pochlubit památkami, krásnou přírodou i příjemnými a srdečnými lidmi.

Sierra de la Demanda

Toto krásné pohoří dosahuje výšek přes 2000 metrů a každoročně přitahuje spoustu turistů. Těmito místy vede také slavná Cesta sv. Jakuba a rozkládá se zde přírodní rezervace. Pro milovníky horské turistiky je to ideální místo pro strávení příjemné dovolené, je zde několik turistických stezek. Žijí zde divoká zvířata jako jsou vlci, jeleni, divoké kočky, divočáci nebo orli. Posledním výchozím bodem pro pěší turistiku je Parque de las Lagunas Altas, kde najdeme řadu vysokohorských jezer . Pod kopci leží poutní město Santo Domingo de la Calzada. V tomto místě stál kdysi útulek pro poutníky, který vybudoval světec Domingo.

Logroňo

Logroňo je hlavní město La Riojy, které má přátelskou a dynamickou atmosféru. Logroňo nepatří mezi nejmalebnější města Španělska, ale přesto má své kouzlo. Nejstarším kostelem je Santiago el Real se sochou svatého Jakuba sedícího v sedle buclatého koně jak zabíjí Maury. Uvnitř kostela je také renesanční oltář. Na náměstí Plaza del Mercado se tyčí katedrála Santa María de la Redonda, která má dvě barokní věže. Za povšimnutí stojí kostel Santa María del Palacio se svou 45 metrů vysokou jehlanovitou věží. Pokud navštívíte Logroně, musíte určitě zamířit tržnici Mercado San Blas, která je ve stylu Art Deco a je plná nejvybranějších produktů regionu. V Logroňu se také každoročně koná v polovině září festival vinobraní,.

Aragonie

Rozlehlý region Aragonie je mimořádný díky své přírodní rozmanitosti. V Pyrenejích najdeme vrcholy pokryté sněhem, v centrální části zase zelená údolí, ale také suché roviny. Najdeme zde také spoustu historických zajímavostí z římského a maurského období.

Zaragoza

Největším lákadlem je pro návštěvníky Zaragozy především palác Palacio de la Aljafería z 9. století.. Je kompletně zrestaurovaný, opevněný a představuje klenot mezi maurskými památkami. Zajímavá je na něm soukromá mešita Musallah vyhrazená emírům, která je opravdovou pastvou pro oči.

Dnešní Zaragoza je město s více než 600 000 obyvateli , kde najdete široké bulváry a velká náměstí, čilý obchodní ruch a malé úzké uličky. V 19. století probíhala ve městě rozsáhlá rekonstrukce, protože bylo zničeno Napoleonskými vojsky. Ve městě se našly pozůstatky římského fóra. Stojí zde dvě katedrály – La Seo a Basílica de Nuestra Seňora del Pilar.

Pyreneje

Pokud si chcete užít nedotčenou horskou divočinu a utéct na chvíli od moderní civilizace, pak navštivte Pyreneje. Pyreneje se nachází mezi Španělskem a Francií a tvoří jejich přirozenou hranici. Nejvyšším vrcholem je Pico de Aneto s výškou 3 404 metrů nad mořem. Krajina je zde drsní a neúprosná. V létě a na podzim doporučujeme navštívit národní park Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido, který je tvořen jezery, soutěskami a širokými údolími. Výchozím bodem do hor je město Jaca, Aínsa nebo Benasque. Postupně se zde rozvíjí turistika, ale najdeme tady i vesnice se starými kamennými domy.

V národním parku Parque Nacional de Ordesa y Monte Perdido žijí jedinečná zvířata jako např. pyrenejský kozorožec, kamzík, liška nebo norek a rostou unikátní rostliny. Zajímavým vrcholem je Monte Perdido (3 355m), který je tvořen z vápence a je pokrytý ledovci. V parku je k dispozici několik značených turistických tras, od nejjednodušších až po ty nejnáročnější pro zkušené horaly. Pyreneje jsou však nechvalně známé nebezpečnými bouřemi a rychle se rozvodňujícími řekami. Vždy buďte připraveni na jakékoliv počasí!

Barcelona

Barcelona je stále se rozvíjející hlavní město Katalánska, které udává směr španělskému obchodu divadlu i designu. Do světového podvědomí se zapsala roku 1992, kdy se zde konala Olympiáda. Ve městě se snoubí historie a moderní architektura. V gotické čtvrti města – Barri Gótic najdeme paláce, katedrály a muzea. Nepřehlédnutelná a nejkrásnější je katedrála sv. Eulálie, která byla postavena ve 13.-15. století na místě románské baziliky a je jedním z nejkrásnějších příkladů katalánské gotiky. Mezi nejmalebnější místa Gotické čtvrti patří Placa del Rei (Náměstí krále) s Královským palácem, kde sídlila barcelonská hrabata, která přivedla Katalánsko k samostatnosti. Hlavní tepnou města je ulice La Rambla, která vede až k přístavu. Je dlouhá 1500 metrů a potkáte zde úředníky, elegantní dámy i výstřední mládež, turisty, žebráky, zlodějíčky, vysloužilé i začínající herce, prostitutky, travestity a různé kejklíře a karikaturisty. Na konci této ulice ve Starém přístavu bylo vybudováno ohromné zábavní a nákupní centrum „Maremagnum“, multikino „Imax“ i jedno z největších oceanárií v Evropě „L´Aquárium“.

Z konce 19.století pochází čtvrť Eixample, jejíž název znamená „nová přístavba“ a o jejíž existenci se zasloužil převážně architekt Antonio Gaudí. V této čtvrti se také nachází jeho nedokončené dílo, krásná a neobvyklá katedrála Sagrada Família. Katedrála se začala stavět v roce 1882, ale díky první světové válce byla stavba přerušena. V roce 1926 však Gaudí zemřel. V té době bylo dokončeno pouze průčelí Nativitat ( Narození páně). Práce se zastavily kvůli osobním sporům, kontroverzi a absenci plánů na stavbu.Tato stále nedokončená katedrála se nakonec stala symbolem celé Barcelony.

Gaudího památníkem je Casa Milà, což je činžovní blok postavený v letech 1906 – 1912. Velmi oblíbená a navštěvovaná je střešní terasa budovy, kde se nachází plastické komíny ve formě organicky tvarovaných soch. Mezi další Gaudího díla patří Casa Batlló, Casa Calvet, Torre de Bellesguard a Casa Vincenc. Na úpatí Mont carmel nedaleko Sagrady Família je jedno z nejzajímavějších Gaudího děl – Parc Güell. Tento projekt měl být původně jen zahradním městem pro asi 60 domů, ale jelikož se zdejší pozemky neprodávaly, bylo Gaudímu umožněno, aby nechal volný průchod své fantazii. Výsledkem se stalo bludiště viaduktů, schodišť, laviček, fontán, sloupů a oblouků, což je Gaudího charakteristický styl. Při návštěvě Barcelony byste si toto místo rozhodně neměli nechat ujít.

Katalánsko

Pro Katalánsko je typická nesmírně rozmanitá krajina. Rozkládají se zde Pyreneje, ve vnitrozemí zase četná pohoří, která končí často až u pobřeží. Katalánské pobřeží je dlouhé 580 km a tvoří je Costa Brava, Costa del Maresme a Costa Dorada. Katalánsko je také ekonomicky nejdynamičtější částí Španělska, která si i přesto uchovává svůj jazyk a tradice.

Costa Brava

K rozvoji turistiky na tomto pobřeží došlo v 60. a 70. letech 20. století. Byly zde vystavěny masové rekreační střediska jako Lloret de Mar. Za návštěvu však jistě stojí středověká vesnice Pals a Peratallada, přírodní rezervace Les Medes a malebné město Tossa de Mar. Pokud vás zajímá archeologie, navštivte město Empúries (Ampurias). Jsou zde řecké a římské ruiny s parkovou úpravou a Muzeum archeologie. Oblíbeným městem je Cadaqués, které má opravdu příjemnou atmosféru. Je to rybářský přístav a nedaleko je přírodní rezervace Cap de Creus. Mezi luxusní letoviska patří Begur jemuž dominuje zřícenina hradu.

Costa Dorada

Toto pobřeží nabízí dlouhé zlaté pláže a několik zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Největším zábavním parkem v Katalánsku a snad i v celém Španělsku je Port Aventura, který je plný nejrůznějších vzrušujících pouťových atrakcí. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi. Delta řeky Ebro – Delta de l´Ebre vytvořila mokřiny o rozloze 320 km2 a ty jsou chráněny jako přírodní rezervace. Rezervace slouží na ochranu středomořského vodního života. Původní rybářské vesnice na Costa Dorada postupně ustupují novým hotelům. Zatím však toto místo nepatří mezi nejvyhledávanější místo k rekreaci.

Valencie

Tento region se považuje za nejúrodnější v Evropě. M8 členité pobřeží lemované kopci a bývá nazýván „královstvím pomerančů“.

Město Valencie

Valencie je třetím největším městem Španělska, které má bohatou historii a kulturu. Jsou zde však patrné velké kontrasty mezi moderním městem a starou zástavbou – mísí se tady nové a staré Španělsko. Kdysi se Valencie stala jednou z nejsilnějších středomořských mocností. Nyní je ekonomika založená na zemědělství, průmyslu a službách. V centru města najdeme gotickou katedrálu s osmihrannou zvonicí El Miguelete. Z jejího vrcholu je nádherný výhled na Valencii. Ve městě se nachází také gotická stavba Palacio Benicarló, barokní zvonice Santa Catalina a bývalá městská sýpka Almudín.

Costa Blanca

Na tomto pobřeží se nachází několik turistických resortů s vysokými hotely a přeplněnými plážemi. Mezi takové místa patří Benidorm. Costa Blanca má mimořádně mírné klima které prospívá bujné vegetaci. Je zde také přírodní rezervace, která chrání několik druhů ptáků, kteří zde hnízdí. Na kopci stojí staré město s pozůstatky hradu z 16. století. Oblíbeným letoviskem je Moraira nebo Xábia s pláží El Arenal. Městečko Dénia je oblíbeným místem důchodců z celé severní Evropy. Stojí zde také maurský hrad.

Alicante

Alicante je stále se rozrůstající a prosperující rybářské město, jehož dominantou je majestátní hrad Castillo de Santa Bárbara. Tato pevnost byla vybudována Kartaginci a nachází se zde také bohatá sbírka soch z 20. století., které jsou rozmístěny na hradbách. Ve městě je také stará čtvrť ,ve které najdeme Ayuntamiento z 18. století, nebo Museo de la Asegurada se sbírkami místního umělce Eusebia Sempereho.

Kastilie a León

Tento region je drsný, ale okouzlující a vystihuje ráz severního Španělska. Krajina je plná románských klášterů, kostelů a malých vesniček.

León

León je rušné a zajímavé město. Staré město – casco viejo je dnes pěší zónou s opravenými památkami. V historických budovách vznikají dokonce i byty. Ve městě je katedrála, kterou nechal postavit Alfonso IX. Ve 13. století. Je zdobena okny z barevných skel, jejichž celková plocha je 1 800m2. V Leónu najdeme renesanční zámek Palacio de los Guzmanes z roku 1560. Naproti zámku stojí napodobenina středověkého hradu s věžemi od Antonia Gaudího – dnes zde sídlí banka. Mezi další památky patří Convento de San Marcos, což je renesanční stavba s bohatě zdobeným průčelím.

Valladolid

Toto město je centrem španělského automobilového průmyslu. Má 500 000 obyvatel a je to moderní a rychle rostoucí město. Kdysi město bývalo sídlem kastilských králů a dnes je administrativním střediskem regionu. Na náměstí Plaza Mayor najdeme muzeum Museo Nacional de Escultura, kde se vystavuje jedinečná sbírka soch. Typickým příkladem španělské gotiky je Colegio de San Gragorio. Jde o sídlo muzea jehož vstupní portál je tvořen z záplavou plastik. Vedle muzea stojí kostel San Pablo s gotickou fasádou. Ve Valladolidu stojí také překrásná katedrála, která je směsicí stylů od 16. do 19. století.

Salamanca

V Salamance stojí jedna z nejstarších univerzit v Evropě, která byla založena roku 1218. Centrem je náměstí Plaza Mayor, které je snad nejhezčí v Evropě.Ve městě můžeme vidět Casa de las Conchas neboli lasturový dům, který kdysi sloužil jako palác, nyní je zde veřejná knihovna. Pyšní se kamennou renesanční fasádou zdobenou lasturami hřebenatky. Hřebenatka je ve Španělsku symbolem poutníků směřujících do Santiaga de Compostela. Najdeme zde také mohutnou katedrálu Catedral Nueva, kterou tvoří dvě sousední budovy: Catedral Vieja a Catedral Nueva.

Burgos

V městě stojí jedna z největších gotických katedrál Španělska z roku 1221. Katedrála je typickým představitelem architektury plamínkové gotiky. Uvnitř jsou vyřezávané renesanční kostelní lavice, barokní tepané železo a obsahuje i bohatou pokladnici. Mezi další vyhledávané památky patří kláštery Las Huelgas a Miraflores, které stojí hned za městem.

Kastilie – La Mancha a Estremadura

Tyto regiony nejsou tak turisticky přitažlivé jako ostatní regiony Španělska, přesto zde najdeme několik zajímavých míst a památek, které stojí za návštěvu.

Toledo

Toledo je jedním z nejvýznamnějších španělských měst z hlediska kultury a historie. Je usazeno na svazích kopce a kolem protéká řeka Tajo. Je to typický cíl jednodenních výletníků, jelikož je to sem z Madridu pouhých 75 minut jízdy. Žil zde řecký malíř El Greco, který zde zanechal rozsáhlé obrazové dílo. Dobrým výchozím bodem pro prohlídku města je katedrála s gotickými věžemi a hroty, která se tyčí nad náměstím Plaza de Ayuntamiento. Toledu dominuje masivní středověká pevnost Alcázar. V dobách Karla V. a jeho syna Filipa II. sloužila jako královská rezidence. Dnes slouží jako sídlo vojenských organizací. V západní části Toleda najdeme františkánská klášter Monasterio de San Juan de los Reyes, Synagogu Del Tránsito, kde sídlí muzeum Museo Sefardí a také Synagogu de Santa María la Blanca.

Mérida

Město bylo založeno v roce 25 př.n.l. na východním břehu řeky Guadiana. Dnes je centrem autonomní komunity Estremadura. Může se pochlubit množstvím římských pozůstatků z nichž nejzajímavější jsou Teatro Romano y Anfiteatro – římské divadlo a amfiteátr. Jsou postaveny ze žulových kvádrů. Ještě stále probíhají vykopávky kolem zbytků vily Casa del Anfiteatro. Nachází se zde také Bazilika Santa Eulália z 5. století, která uchovává pozůstatky mučednice svaté Eulálie. Ve městě najdeme Museo Nacional de Arte Romano – muzeum s římským uměním.

Andalusie a Murcia

Pro Andalusii a Murcii je charakteristické Středozemní moře, rozlehlé olivové háje, divoká a nehostinná vrchovina, bílé vesničky, maurské hrady a renesanční zámky.

Sevilla

Sevilla je město flamenca, býčích zápasů, fiest a rušného nočního života. Dominantou města je katedrála La Giralda. Ta není navenek příliš elegantní, ale uvnitř si uchovává spoustu pokladů. Na její jedné straně se tyčí věž Giralda, což je pozůstatek po almohadské dynastii a sloužila jako minaret mešity Aljama, která na tomto místě kdysi stávala. Věž je vysoká 98 metrů a je z ní nádherný pohled na město. Nenechte si ujít uličky a hospůdky v někdejší židovské čtvrti Santa Cruz nebo pěší nákupní zóna s uličkou Sierpes. Ve městě je postaven také komplex královských paláců s kombinací maurských technik a katolických symbolů. Jde o palác Alcázar, který je dokonalým příkladem mudéjarské architektury.

Málaga

Málaga je jedním ze španělských přístavů, který v dávných dobách využívali i Féničané, Římané a Mauři. Nad městem stojí hrad Alcazaba, jehož věže a hradby obklopují bývalý palác, dnešní sídlo archeologického muzea. Ještě výše stojí hrad Gibralfaro ze 14. století, ze kterého je krásný výhled na město a přístav. K procházkám slouží Paseo Marítimo – přímořská promenáda, která vede k bujným zahradám a rybníčkům Paseo del Parque. Projíždějí zde povozy tažené koňmi a své stánky zde mají také prodavači květin.Málaga je příjemné město plné veselých a vstřícných lidí, kterým se říká Malagueňos.

Córdoba

Córdoba leží mezi pohořím Sierra Morena a rovinami v Campiňa. Nejvýznamnější památkou je Mezquita, která je kvůli turistům obklopena ze všech stran stánky se suvenýry. Tato mešita je jediná, která se zachovala ze španělského středověku a patří k největším na světě. Skutečný andaluský život poznáte jedině tehdy, pokud se vydáte do spleti úzkých a klikatých córdóbských uliček. Ve městě je archeologické muzeum, umělecký trh Zoco a také šlechtický palác Palacio de Viana. Dnešní město má 300 000 obyvatel a kdysi bývalo hlavním městem římského Španělska.

Baleáry

Baleárské ostrovy se nacházejí v západním Středomoří a jsou tvořeny pěti ostrovy a několika ostrůvky. Toto souostroví je známo především jako místo s krásnými plážemi, modrým nebem a azurovým mořem, ale nabízí také bohatou historii ve vnitrozemí. Je zde přes 300 slunečných dnů v roce, což jsou ideální podmínky pro trávení dovolené.

Mallorca

Ostrov Mallorca je vyhledávaným místem pro turisty z celé Evropy. Je zde křišťálově čisté moře, pláže s bílým pískem, podzemní jeskyně a rušné město Palma de Mallorca, které nabízí bohatý noční život. Palma de Mallorca je také hlavním městem Baleár a žije zde 350 000 obyvatel. Nad přístavem ční maurská citadelaAlmudaina, která slouží jako královská rezidence. Naproti stojí gotická katedrála La Seu s věžičkami a zvonicí. Z portálu Portada del Mirador je krásný výhled na moře. V Palmě se nachází Museo de Mallorca a různými archeologickými nálezy, arabské lázně Baňos Árabes nebo nejstarší městský kostel Santa Eulalia ze 13. století s barokní radnicí.

Pokud se vydáte na severozápad ostrova můžete navštívit nádhernou horskou vesničku Deiá, která byla objevena před desítkami let spisovateli a umělci. Město Pollenca se zátokou Bahía de Pollenca je ideálním místem pro jízdu na vodních lyžích. Z majáku Cap de Formentor je krásně vidět ostrov Formentor. Za návštěvu stojí zahrady Jardines de Alfábia, které obklopují velkolepý zámek. Zajímavé je město Capdepera s pevností Castillo de Capdepera ze 13. století.

Ibiza

Ibiza je centrem noční zábavy, tanečních klubů a módy, což sem láká především mladé lidi, kteří si chtějí tento ostrovní ráj vychutnat naplno. Zdejší pláže jsou držiteli modré vlajky – ocenění, které se dává nejkvalitnějším plážím EU. Na Ibize můžeme navštívit Staré město „Dalt Vila“ s katedrálou nebo nové město s řadou barů, obchůdků, restaurací a butiků. Můžete také zajít do místního muzea, kde jsou vystaveny kartaginské artefakty. Ve vnitrozemí najdeme opevněné kostely Sant Jordi, Sant Antoni de Portmany a Sant Joan de Labritja. Na ostrově je celkem 56 pláží a už jen některé z nich nejsou zkažené turistikou. Je to např. pláž Cala Salada poblíž Sant Antoni.

Formentera

Tento nevelký ostrov je oázou klidu ve Středomoří. Je vyhledávaný turisty a cyklisty pro svou nenarušenou krajinu a dobře značené cesty. Hlavním městem je Sant Francesc de Formentera s kostelem a malým muzeem. Hlavním turistickým centrem je Es Pujols, které leží na břehu velké laguny.

Menorca

Popularita tohoto poklidného ostrova pomalu roste. Zdejší krajina byla vyhlášená biosférickou rezervací. Hlavním městem je Maó a místní život se zde točí pouze kolem turistů, kteří navštěvují restaurace a kavárny na náměstí Plaza del Ejercito. Ve městě Es Castell stojí pevnost Fort Marlborough. Celý ostrov je pokryt asi 500 megalitickými monumenty, které utkví v paměti každému návštěvníkovi.

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy jsou také velice oblíbenou destinací turistických zájezdů. Jsou zde velká letoviska s hotely nabízející nepřeberné množství sportovního vyžití a také zábavy. Ostrovy leží pouze 115 km od afrického pobřeží a najdeme zde sopečnou krajinu, unikátní architekturu a jedinečnou flóru a faunu. Pokud během své dovolené nezůstanete jen u povalování na pláži, tak vám tyto ostrovy odhalí celou řadu krásných míst, která určitě stojí za vidění.

Tenerife

Tenerife je hornatý ostrov sopečného původu, na němž se nachází nejvyšší hora Španělska Pico de Teide s výškou 3 718 metrů nad mořem. Hlavním městem je Santa Cruz de Tenerife. V únoru se zde koná jeden z nejdivočejších festivalu Španělska. Městu dominuje Dům opery se 61 metrovým zavěšeným baldachýnem. Město je také nejdůležitějším přístavem ostrova. Pro milovníky historie doporučujeme návštěvu města La Laguna, kde najdete staré paláce, muzea a také univerzitu. Mezi oblíbená letoviska patří Puerto de la Cruz a Lago Martiánez. Zajímavá je i botanická zahrada Jardín de Aclimatación La Orotava z 18. století. Město la Orotava ležící v údolí Valle de la Orotava je známo svými tradičními dřevěnými domy a krajkovými balkóny. Nádherný je kostel La Concepción a palác Casa de los Balcones. Na ostrově se nachází také národní park Parque Nacional del Teide.

Gran Canaria

Nejlidnatější z kanárských ostrovů je ostrov Gran Canaria. Je zde nejvíce poznat vliv turistiky, což je způsobeno tím, že má ostrov asi 50km pláží a krásnou rozmanitou krajinu. Najdeme zde pouštní krajinu, kaňony a rokle, borové lesy, hory i sopečné skály. Na svazích hory Pico de las Nieves se nachází Parque Rural del Nublo, kde najdeme největší množství endemických druhů z celého souostroví. Nejvyhledávanějším místem ostrova je 8km dlouhá pláž, na které vyrostly tři letoviska: San Agustín, Playa del Inglés a Maspalomas. Na západním pobřeží ostrova jsou spíše menší letoviska a přístavy jako např. Puerto de Mogán a Playa de Güigüi. Největším a hlavním městem je Las Palmas de Gran Canaria. V historické čtvrti Vequeta nejdeme katedrálu s věžemi a renesanční palác Casa de Colón. Nad přístavem se vypíná pevnost Castillo de la Luz z 16. století, kdy sloužila na obranu proti pirátům.

Lanzarote

Mezi lákadla tohoto ostrova, jehož celé území pokrývá biosférická rezervace, patří bezesporu oslnivě bílé pláže, architektura a dromedárové. Je zde sopečný povrch, který vznikl v letech 1730 – 1736 a 1824, kdy zde láva pohřbila celé města a údolí. Nevynechejte návštěvu parků Parque Nacional de Timanfaya nebo Montaňas del Fuego o de Timanfaya. Je zde opravdu pozoruhodná krajina. Hlavním městem je Arrecife a střeží jej pevnost Castillo del San Gabriel ze 16. století, kde dnes sídlí muzeum etnografie a archeologie. Zajímavostí je El Golfo ležící na okraji parku, což je smaragdově zelené kráterové jezero, které tvoří výborný kontrast s pláží z černého písku. Mezi přírodní zajímavosti patří Salinas de Janubio – oslnivě bílé kupy soli uvnitř kráteru. Vyhledávané pláže jsou na Lanzarote kolem zátoky Papagayo a u letoviska Playa Blanca.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .