0
0

Předpokládám, že většina z vás míří do Turecka za povalováním se na pláži, opalováním a koupáním v teplém Středozemním moři. Se stejným cílem sem ale míří milióny turistů (v roce 1997 jich bylo 10 miliönů). A údajně dvě třetiny z nich tráví dovolenou právě mezi Antalyí a Kemerem. Z tohoto počtu si sami můžete udělat velmi jednoduše obrázek, jak vypadá turistika na Turecké riviéře.

V době našeho pobytu koncem září a začátkem října bylo moře krásně teplé, odhaduji to tak na 26 – 27 º C. První tři dny bylo subtropické dusné počasí, kdy turista zvláště v noci ocení výhody dobře pracující klimatizace. Moře bylo chcíplé. Pak nastala změna počasí, obrátil se směr větru na spíše jižní, večer byla dokonce bouřka a dva dny bylo polojasno až oblačno. Oblačnosti do konce pobytu pak již ale jen ubývalo. Nicméně teploty trochu klesly, ale to bylo jen příjemné. Hlavně v noci se dalo bez problémů spát, aniž by se člověk převaloval celou noc na promáčeném prostěradle. Zpočátku za horkých dní nebyla z Beldibi Antalya vůbec vidět. Po změně počasí již byla stále více viditelná až byla opravdu „jak na dlani“. Zajímavý zážitek, koupete se v moři a sledujete nepříliš vzdálené miliónové velkoměsto.

Velmi příjemným následkem změny počasí bylo probuzení moře. Ke konci našeho dvanáctidenního pobytu byly již opravdu velmi pěkné vlny a moře zdaleka nepřipomínalo rybník, do kterého někdo vysypal náklad soli.

Pláže naleznete téměř libovolného druhu, jakosti a stupně naplněnosti. Oproti Řecku ale musíte hledat usilovněji. Na většině pláží zato naleznete sprchu se sladkou vodou a mnohdy i záchody (byť turecké). „Vodorovné“ pláže – tedy východozápadní jsou převážně velmi dlouhé a písčité. Pláž má poměrně rychlý spád do vody a zažijete zde dokonalý bazénoidní efekt při koupání v nádherně čiré vodě. Tento pocit ale nezažijete na plážích severojižních. Ty jsou písčitokamenité až kamenité, někdy oblázkové, výjiměčně s mnou tak oblíbenými bílými oblázky. I dno je zde převážně kamenité, svažuje se spíše pozvolně do moře. Velmi hezká je bíle oblázková pláž v Kemeru, bohužel byla úplně plná a na můj vkus příliš rušná. Myslím, že zde je dno uměle upravené. „Naší“ pláž v Beldibi jsem již krátce popsal v sekci o letoviscích. Nebyly jsme z ní nadšeni. Jinak veskrze příjemný hotel Derin, ve kterém jsme bydleli, nabízí dle reklamního prospektu zdarma lehátka na pláži. Ta mimochodem leží trochu stranou, ne přímo proti hotelu přes silnici.

Ale zpět ke zdarma nabízeným lehátkům. Pláž byla sdílená s ještě jedním hotelem a počet lehátek nebyl rozhodně adekvátní. Prakticky to vypadalo tak, že si spolubydlící, kteří chtěli trávit den na hotelové pláži, museli přivstat a lehátka si rezervovat přehozením ručníku. Smutné. Na této pláži jsme se koupali vlastně jen jednou, jinak spíše jen příležitostně večer. Pláže v okolí Beldibi nejsou rozhodně přelidněné.

Turci sami milují pikniky. Často jsou podél silnice piknikové hájky s dřevěnými stolky a lavicemi. Pomalu mířím k místu kam jsme se sami jezdili koupat. Je to autocamping, cesta ke kterému není nikde značena. Na mapě je označen jako Mocamp.Leží asi 4 km od Kemeru směrem na sever. Bez problémů se sem dostanete autem nebo na kole. Dolmušem je to trochu horší. Musíte vystoupit v místě, kde dolmuš sjíždí z hlavní silnice směrem do Kemeru a jít asi kilometr zpět prašnou silnicí mezi sady podél moře. Dojdete do piniového háje, ve kterém leží autocamping. Ten byl při našem pobytu téměř prázdný. Do háje jezdili Turci pouze piknikovat, více lidí zde bylo samozřejmě přes víkend. Pláž není nikdy přecpaná, je tu pár tuzemců a několik turistů.

Měli jsme výhodu, že již bylo po době tuzemských (tedy tureckých) dovolených. Proto byl kemp prakticky prázdný. Bohužel i stánek s potravinami byl již většinou zavřený. Při naší poslední návštěvě již nefungovala ani sprcha na pláži. Půjdete-li do kempu pěšky, neplatíte nic. Pojedete-li dovnitř na kole, motorce nebo autem, budete muset něco zaplatit. Stojí to ale za to, věřte mi. V plné sezóně, když je autokemp pravděpodobně plný, bude i zde všechno vypadat úplně jinak.

Na závěr ještě jedno doporučení. V Turecku je z náboženský důvodů přísně zakázáno koupání bez plavek. Pokuty za porušení tohoto zákazu jsou údajně značně vysoké. „Nahoře bez“ se na velkých pláží plných turistů ale můžete koupat bez obav ze zásahu tureckého orgánu (policejního, samozřejmě). Některé turistky (shodou okolností převážně Česky) vystavovaly svá ňadra slunci i na malých plážích, navštěvovaných zejména Turky. Osobně nemám nic proti 😉 a nikdo ani nic nenamítal (tedy ze strany Turků bych žádné námitky neočekával, spíše od Turkyň), ale prostě se to tady nehodí. Jste-li tedy vyznavači ryzího nudismu, nebude pro vás Turecko zemí zaslíbenou a budete muset jet třeba do Chorvatska.

http://web.quick.cz/ijon/

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .